University of Cambridge > Talks.cam > DPMMS info aggregator

If you have a question about this list, please contact: HoD Secretary, DPMMS; Eva Myers; Owen Dunn; D. Finucane; Chris Mortimer; John Sutton; John Shimmon; pe278; Deryck Thake; Dr. Frank Lee. If you have a question about a specific talk, click on that talk to find its organiser.

39 upcoming talks and 3808 talks in the archive.

Statistics

On distributed Bayesian computation

UserHarry van Zanten, University of Amsterdam.

HouseMR12.

ClockFriday 17 May 2019, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Poincare duality groups and actions on trees

UserGareth Wilkes (DPMMS).

HouseMR13.

ClockFriday 17 May 2019, 16:00-17:00

SEEMOD Workshop 9

Graphons, Tao's regularity and difference polynomials

UserIvan Tomasic (Queen Mary University of London).

HouseMR3 Centre for Mathematical Sciences, level -1.

ClockFriday 17 May 2019, 13:50-14:40

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Hyperbolic features of two-dimensional Artin groups

UserAlexandre Martin (Heriot-Watt).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 17 May 2019, 13:45-14:45

Combinatorics Seminar

Monochromatic tight cycle partition for 3-graphs

UserAllan Lo (University of Birmingham).

HouseMR12.

ClockThursday 16 May 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Blowing up extremal Poincaré type manifolds

UserLars Sektnan, UQAM / McGill.

HouseMR13.

ClockWednesday 15 May 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Quotients of higher dimensional Cremona groups

UserJérémy Blanc (Basel).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 May 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

p-adic unlikely intersections and rational points on curves

UserNetan Dogra (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 14 May 2019, 14:30-15:30

The free Banach lattice generated by a Banach space

UserPedro Tradacete (Madrid).

HouseMR9, Pav B.

ClockTuesday 14 May 2019, 14:00-15:00

Cambridge Centre for Analysis talks

Debunking myths - things you thought you knew about patents and why they're not (necessarily) true

Free lunch from 12.45. Industrial seminar

UserDr Camille Terfve and Dr Michael Moore, Keltie LLP .

HouseMR4.

ClockTuesday 14 May 2019, 13:00-14:00

Statistics

On the Consistency of Supervised Learning with Missing Values

UserJulie Josse, École Polytechnique.

HouseMR12.

ClockFriday 10 May 2019, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Projective twists in a plumbing configuration of projective spaces

UserBrunella Charlotte Torricelli, Cambridge University.

HouseMR13.

ClockFriday 10 May 2019, 16:00-17:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Random groups with fixed relator lengths

UserCalum Ashcroft (Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 10 May 2019, 13:45-14:45

Rouse Ball Lectures

The intrinsic allure of extrinsic curvature

UserProfessor Philip Nelson (University of Pennsylvania).

HouseRoom 3, Mill Lane Lecture Rooms, 8 Mill Lane, Cambridge.

ClockThursday 09 May 2019, 12:00-13:00

Algebra and Representation Theory Seminar

On depth and the local Langlands correspondence

UserRoger Plymen (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 08 May 2019, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Prym varieties and Brill-Noether theory

UserYoav Len, Georgia Institute of Technology.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 08 May 2019, 14:15-15:15

Statistics

[Special Statslab Seminar] Scalable stochastic optimization and large-scale data

UserMichael W. Mahoney (ICSI and Department of Statistics, UC Berkeley).

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockWednesday 08 May 2019, 14:00-15:00

Discrete Analysis Seminar

Random generation without CFSG

UserSean Eberhard (G-Research).

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 08 May 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Breuil--Mézard conjectures for central division algebras

UserAndrea Dotto (Imperial College).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 May 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Metric Algebra

UserMarcelo Fiore (University of Cambridge) .

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 May 2019, 14:15-15:15

Probability

Flux Large Deviations

UserRobert Patterson (Weierstrass Institute, Berlin).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 07 May 2019, 14:00-15:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Scherk-like Translators for Mean Curvature Flow

UserFrancisco Martin (Universidad de Granada, Spain).

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 03 May 2019, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

Successive shortest paths

UserStefanie Gerke (Royal Holloway UL).

HouseMR12.

ClockThursday 02 May 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Squeezing Lagrangian tori in R^4

UserEmmanuel Opshtein, Strasbourg.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 May 2019, 16:00-17:00

Discrete Analysis Seminar

Prime number models, large gaps, prime k-tuples and the square-root sieve

UserKevin Ford (University of Illinois at Urbana-Champaign).

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 01 May 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

On the geometry of the Hodge-Tate period morphism

UserAna Caraiani (Imperial).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 April 2019, 14:30-15:30

Statistics

Nuisance parameters

UserHeather Battey, Imperial College London.

HouseMR12.

ClockFriday 26 April 2019, 16:00-17:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Lagrangian Clean Surgery and Projective Dehn Twists

UserWeiwei Wu, University of Georgia.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 April 2019, 16:00-17:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Structure of nilpotent approximate groups and applications

UserRomain Tessera (Institut de mathématiques de Jussieu).

HouseCMS, MR13.

ClockTuesday 09 April 2019, 13:45-14:45

DPMMS Conferences

Categorical Symplectic Topology Conference

UserVarious .

HouseCMS MR2.

ClockMonday 25 March 2019, 09:00-16:30

DPMMS Conferences

Number Theory and Dynamics Conference 2019

UserVarious.

HouseCMS MR2.

ClockMonday 25 March 2019, 09:00-16:30

Mordell Lectures

Joinings of higher rank diagonalizable actions

UserElon Lindenstrauss, Einstein Institute, Jerusalem.

HouseMR2, CMS.

ClockThursday 21 March 2019, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Consequences of non-positive curvature

UserJordan Frost (Bristol).

HouseMR13.

ClockFriday 15 March 2019, 16:00-17:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Conjugacy Growth of Finitely Generated Groups

UserAlex Evetts (Heriot-Watt).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 15 March 2019, 13:45-14:45

Combinatorics Seminar

Coordinate Deletion

UserEero Räty (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 14 March 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Cohomology of Torelli groups

UserOscar Randal-Williams, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 13 March 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Quantum uniformisation and Calabi-Yau algebras

UserMarta Mazzocco (Birmingham).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 March 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Local non-abelian Kummer maps for curves

UserAlexander Betts (Max Planck).

HouseMR13.

ClockTuesday 12 March 2019, 14:30-15:30

Probability

Large deviations for the maximum of a branching random walk

UserNina Gantert (Technical University of Munich).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 12 March 2019, 14:00-15:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Maximal and Variational Fourier Restriction Theory

UserDiogo Oliveira e Silva, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 11 March 2019, 15:00-16:00

Statistics

Explicit stabilised Runge-Kutta methods and their application to Bayesian inverse problems

UserKostas Zygalakis, University of Edinburgh.

HouseMR12.

ClockFriday 08 March 2019, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

What is a relatively hyperbolic group?

UserHarry Petyt (Bristol).

HouseMR13.

ClockFriday 08 March 2019, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Homomorphisms between Specht modules of KLR algebras

UserGeorge Witty, University of East Anglia.

HouseCMS, MR21.

ClockFriday 08 March 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The graph Moran process

UserJohn Lapinskas (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 07 March 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Smoothing finite group actions on three-manifolds

UserJohn Pardon, Princeton.

HouseMR13.

ClockWednesday 06 March 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Measures on graphs and a Kazhdan’s theorem

UserFarbod Shokrieh, University of Copenhagen.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 06 March 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Supercuspidal representations modulo p

UserMarie-France Vigneras (Jussieu).

HouseMR13.

ClockTuesday 05 March 2019, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Singularity theorems for W^{2,p}-metrics

UserMelanie Graf, University of Vienna.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 04 March 2019, 15:00-16:00

Statistics

Analysis of Networks via the Sparse β-Model

UserChenlei Leng, University of Warwick.

HouseMR12.

ClockFriday 01 March 2019, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Four Manifolds and two complexes with finite fundamental group

UserJohnny Nicholson (UCL).

HouseMR13.

ClockFriday 01 March 2019, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

The Graham-Pollak Problem for Hypergraphs

UserImre Leader (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 28 February 2019, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Derived categories of cubic fourfolds and non-commutative K3 surfaces

UserEmanuele Macri (Northeastern).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 27 February 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Selmer groups and some analytic quantities made from L-values for elliptic curves

UserMasato Kurihara (Keio University).

HouseMR13.

ClockTuesday 26 February 2019, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Internal Language of Higher Categories

UserKarol Szumiło (University of Leeds).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 26 February 2019, 14:15-15:15

Cambridge Statistics Discussion Group (CSDG)

Solving the Reproducibility Crisis

UserNicole Janz, School of Politics and International Relations, University of Nottingham.

HouseThe Lightfoot Room, Divinity School, St John’s College, St John’s Street, Cambridge CB2 1TP.

ClockMonday 25 February 2019, 19:15-21:30

Pure Maths Colloquium

Triangle factors in random graphs

UserOliver Riordan (Oxford).

HouseMR3, CMS.

ClockMonday 25 February 2019, 16:00-17:00

Statistics

High-dimensional sign tests for the direction of a skewed single-spiked distribution

UserDavy Paindaveine, Université Libre de Bruxelles.

HouseMR12.

ClockFriday 22 February 2019, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Cubulating groups

UserSam Shepherd (Oxford).

HouseMR13.

ClockFriday 22 February 2019, 16:00-17:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Group actions on quasi-median graphs and acylindrical hyperbolicity

UserMotiejus Valiunas (Southampton).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 22 February 2019, 13:45-14:45

Differential Geometry and Topology Seminar

New complete metrics with holonomy G_2

UserJohannes Nordstrom, Bath.

HouseMR13.

ClockWednesday 20 February 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

(e,d)-log canonical singularities

UserJoaquin Moraga, University of Utah.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 20 February 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Is a random polynomial irreducible?

UserDimitris Koukoulopoulos (Université de Montréal).

HouseMR11, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 20 February 2019, 13:45-14:45

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars

CMP Seminar on 20th February 2019 - last seminar in this series!

UserRichard Boyle, MM Flowers; Finnian Firth, GSK; Nicola de Maio and Nick Goldman, EMBL-EBI; Cyrus Mostajeran, Engineering; Jake Rigby, BMT; Vasily Suvorov, Silvaco Europe.

HouseCMS MR3.

ClockWednesday 20 February 2019, 13:00-14:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Forecasting failures in industrial rotating equipment

Industrial seminar

UserWill Boulton, Faraday Predictive (formerly Artesis).

HouseMR5.

ClockTuesday 19 February 2019, 16:00-17:00

Set Theory Seminar

Informal session with presentation of work-in-progress and open problems

part of STUK 1

UserSam Adam-Day (Amsterdam), Nawaf Alsowait (Norwich), Cristina Criste (Norwich), Adam Epstein (Warwick), Lorenzo Galeotti (Amsterdam & Hamburg), Asaf Karagila (Norwich), Philipp Schlicht (Bristol).

HouseCentre for Mathematical Sciences, MR13.

ClockSaturday 16 February 2019, 16:30-18:30

Set Theory Seminar

Strong logics in set theory and search for singular compactness

part of STUK 1

UserMirna Džamonja (Norwich & Paris).

HouseCentre for Mathematical Sciences, MR13.

ClockSaturday 16 February 2019, 15:15-16:15

Set Theory Seminar

Forcing as a computational process

part of STUK 1

UserJoel David Hamkins (Oxford).

HouseCentre for Mathematical Sciences, MR13.

ClockSaturday 16 February 2019, 14:00-15:00

Statistics

On the fundamental understanding of distributed computation

UserBotond Szabó, University of Leiden.

HouseMR12.

ClockFriday 15 February 2019, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

From Formal to Actual Fibrations

UserMoritz Meisel (Augsburg).

HouseMR13.

ClockFriday 15 February 2019, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Tame but not exactly harmless

UserJoe Allen, University of Bristol.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 15 February 2019, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Profinite rigidity and hyperbolic triangle groups

UserMartin Bridson (Oxford).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 15 February 2019, 13:45-14:45

Combinatorics Seminar

A stable arithmetic regularity lemma in finite abelian groups

UserCaroline Terry (University of Chicago).

HouseMR12.

ClockThursday 14 February 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Torus knots and rational homology balls

UserAna Lecuona, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 13 February 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Smoothing toroidal crossing varieties

UserHelge Ruddat, Hamburg.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 February 2019, 14:15-15:15

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars

CMP Seminar on 13th February 2019

UserJerome Boulanger, MRC LMB; Paul Clarke, Health Data Insight; Otti Croze, Cavendish Lab.

HouseCMS MR3.

ClockWednesday 13 February 2019, 13:00-14:15

Number Theory Seminar

Dynamical uniform boundedness and the abc-conjecture

UserNicole Looper (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 12 February 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Locally graded categories

UserPaul Levy (University of Birmingham).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 12 February 2019, 14:15-15:15

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars

CMP Seminar on 11th February 2019

UserOphelia Crawford, Riverlane; Lee Momtahan and James Pollock, Centrica; Olivier Restif, Veterinary Medicine; Andrew Thompson, NPL.

HouseCMS MR3.

ClockMonday 11 February 2019, 13:00-14:15

Statistics

Post-selection confidence intervals and confidence curves

UserGerda Claeskens, Katholieke Universiteit Leuven .

HouseMR12.

ClockFriday 08 February 2019, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

CANCELLED

UserAlex Wendland (Warwick).

HouseMR13.

ClockFriday 08 February 2019, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Special and Extra Special Groups

UserVladimir Vankov, University of Southampton.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 08 February 2019, 15:00-16:00

Algebraic Geometry Seminar

(COW) Standard Models of Low Degree del Pezzo Fibrations via GIT for Hilbert Points

UserMaksym Fedorchuk, Boston College.

HouseCMS MR9.

ClockThursday 07 February 2019, 17:00-18:00

Algebraic Geometry Seminar

(COW) Tree Compactifications of the Moduli Space of Genus Zero Curves

UserDiane Maclagan, Warwick.

HouseCMS MR9.

ClockThursday 07 February 2019, 15:30-16:30

Combinatorics Seminar

Cycle-complete Ramsey numbers

UserPeter Keevash (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 07 February 2019, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

(COW) Open-Closed Duality is Mirror to the Double Suspension

UserMichel van Garrel, Warwick.

HouseCMS MR9.

ClockThursday 07 February 2019, 14:00-15:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Jordan property for diffeomorphism groups

UserIgnasi Mundet i Riera, Barcelona.

HouseMR13.

ClockWednesday 06 February 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

The stationary open Gromov-Witten theory of (CP^1,RP^1).

UserRan Tessler (Weizmann Institute).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 06 February 2019, 14:15-15:15

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars

CMP Seminar on 6th February 2019

UserAlan Archer-Boyd, MRC-CBSU; John Logie, Maciej Hermanowicz, Shahla Salehi, Will Stebbeds and Denise Vlachou, GSK.

HouseCMS MR3.

ClockWednesday 06 February 2019, 13:00-14:15

Cambridge Centre for Analysis talks

On modern techniques for parallel waveform generation of speech

Industrial seminar

UserLorenzo Foglianti, Papercup.

HouseMR5.

ClockTuesday 05 February 2019, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

A new proof of the lattice property of the Tamari order

UserNoam Zeilberger (University of Birmingham).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 05 February 2019, 14:15-15:15

Pure Maths Colloquium

Discriminants: an interplay between algebra, combinatorics and geometry

UserSandra di Rocco (Stockholm).

HouseMR3, CMS.

ClockMonday 04 February 2019, 16:00-17:00

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars

CMP Seminar on 4th February 2019

UserLaura Acqualagna and Nehal Patel, GSK; Geoffroy Dubourg-Felonneau, Cambridge Cancer Genomics; Austen Lamacraft, Cavendish Lab.

HouseCMS MR3.

ClockMonday 04 February 2019, 13:00-14:15

Combinatorics Seminar

Analytic functions in Bernoulli percolation

UserAgelos Georgakopoulos (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 31 January 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Critical points of low index for the systole function

UserMaxime Fortier-Bourque, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 30 January 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Complements on log canonical fano varieties

UserYanning Xu (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 30 January 2019, 14:15-15:15

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars

CMP Seminar on 30th January 2019

UserDan Crick and Sam Pollock, Iconal; Valentin Hamy, GSK; Henry Husband and Francois Petitpre, BP; Leila Muresan, CAIC.

HouseCMS MR3.

ClockWednesday 30 January 2019, 13:00-14:15

Number Theory Seminar

On $(\varphi,\Gamma)$-modules for Lubin-Tate extensions

UserOtmar Venjakob (Heidelberg).

HouseMR13.

ClockTuesday 29 January 2019, 14:30-15:30

Probability

Sumset bounds for the entropy on abelian groups

UserIoannis Kontoyiannis (Engineering, Cambridge).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 29 January 2019, 14:00-15:00

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars

CMP Seminar on 28th January 2019

UserWill Boulton, Faraday Predictive; Malcolm Kitchen, Met Office; Marius de Groot, Fabio Rigat and Chiara Zecchin, GSK.

HouseCMS MR3.

ClockMonday 28 January 2019, 13:00-14:15

Statistics

Geometric MCMC for infinite-dimensional Bayesian Inverse Problems

UserAlexandros Beskos, University College London .

HouseMR12.

ClockFriday 25 January 2019, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Discrete and free two-generated subgroups of SL2

UserMatthew Conder, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 25 January 2019, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Surface subgroups of cubulable hyperbolic groups

UserHenry Wilton, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 23 January 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

The non-archimedean SYZ fibration

UserJohannes Nicaise, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 23 January 2019, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Recommender systems for bond sales: a practical application of machine learning in finance

Industrial seminar

UserDominic Wright, Credit Suisse.

HouseMR5.

ClockTuesday 22 January 2019, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Finding three-term arithmetic progressions in dense sets of integers

UserThomas Bloom (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 22 January 2019, 14:30-15:30

Cambridge Statistics Discussion Group (CSDG)

Mapping Health: Why, How, Considering what ...

UserSylvia Richardson, MRC Biostatistics Unit @ University of Cambridge.

HouseMRC Cognition & Brain Sciences Unit, 15 Chaucer Road, Cambridge CB2 7EF.

ClockMonday 21 January 2019, 19:15-21:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Wegner estimate for the random breather model

UserMatthias Taeufer, Queen Mary University (London).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 21 January 2019, 15:00-16:00

Statistics

On the hypocoercivity of some PDMP-Monte Carlo algorithms

UserChristophe Andrieu, University of Bristol.

HouseMR12.

ClockFriday 18 January 2019, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

The Gross-Siebert program

UserBen Morley.

HouseMR13.

ClockFriday 18 January 2019, 16:00-17:00

Discrete Analysis Seminar

Non-proximal linear random walks on the torus

UserWeikun He, Hebrew University of Jerusalem.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 10 December 2018, 15:15-16:15

Discrete Analysis Seminar

Bounds for sets lacking x,x+y,x+y^2

UserSarah Peluse, Stanford University.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 10 December 2018, 13:45-14:45

Mathematical Physics Seminar

Radial excitations of superconducting (Witten) vortices

Note: MONDAY lunchtime

UserPatrick Peter (DAMTP, and Inst. Astrophys. Paris).

HousePotter Room, Centre for Mathematical Sciences.

ClockMonday 03 December 2018, 13:00-14:00

Junior Geometry Seminar

Title to be confirmed

Note we are not in MR13

UserAlice Cuzzucoli (Warwick).

HouseMR21.

ClockFriday 30 November 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The number of symbols that forces a transversal

UserLiana Yepremyan (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 29 November 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Stabilization distance bounds from link Floer homology

UserAndras Juhasz, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 28 November 2018, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Univalent Universes of Sets

UserAndrew Pitts (University of Cambridge).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 27 November 2018, 14:15-15:15

Probability

Kazhdan groups have cost 1

UserTom Hutchcroft (Cambridge).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 27 November 2018, 14:00-15:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Bubbling analysis for closed and free boundary minimal hypersurfaces

UserReto Buzano (Müller), Queen Mary University of London.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 26 November 2018, 15:00-16:00

Statistics

Posterior concentration for Bayesian regression trees and their ensembles

UserStephanie van der Pas, University of Leiden.

HouseMR12.

ClockFriday 23 November 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Qualitative Counting Closed Geodesics

UserBastien Karlhofer (Aberdeen).

HouseMR13.

ClockFriday 23 November 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Sheaves on Buildings, Homological Induction and Complexes of Groups

UserMark Butler, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 23 November 2018, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Percolation on hyperbolic groups

UserTom Hutchcroft (Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 23 November 2018, 13:45-14:45

Combinatorics Seminar

Colouring the real numbers and sum-sets with repetitions

UserDaniel Soukup (Universioty of Vienna).

HouseMR12.

ClockThursday 22 November 2018, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Families of permutations with a forbidden intersection

UserDavid Ellis (Queen Mary UL).

HouseMR12.

ClockThursday 22 November 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Tropical Lagrangians and mirror symmetry

UserJeff Hicks, Berkeley & ETH.

HouseMR13.

ClockWednesday 21 November 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Hyperbolicity of moduli spaces and Hodge theory

UserYohan Brunebarbe, Université de Bordeaux.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 21 November 2018, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Tennis Forecasting 101: Models, monotonicity, and the maths of match-fixing

Industrial seminar

UserDr Tim Paulden, ATASS Sports.

HouseMR15.

ClockTuesday 20 November 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Iwahori-Hecke algebras and measures for split Kac-Moody groups

UserRamla Abdellatif (Université de Picardie Jules Verne).

HouseMR13.

ClockTuesday 20 November 2018, 14:30-15:30

Statistics

Concentration of tempered posteriors and of their variational approximations

UserPierre Alquier, ENSAE.

HouseMR12.

ClockFriday 16 November 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Stable Commutator Length

UserNicolaus Heuer (Oxford).

HouseMR13.

ClockFriday 16 November 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Towards an upper bound for the number of composition factors of Specht modules.

UserDiego Millan Berdasco, Queen Mary University of London.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 November 2018, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

The complexity of the knot genus problem

UserMehdi Yazdi (Oxford).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 16 November 2018, 13:45-14:45

Algebra and Representation Theory Seminar

On groups of finite upper rank

UserDan Segal (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 November 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Detecting exotic smooth structures in diffeomorphism groups

UserManuel Krannich, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 14 November 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A class of singularity of arbitrary pairs and log canonicalizations

UserKenta Hashizume (Kyoto).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 14 November 2018, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Matrix coefficients of finite groups

UserBen Green, University of Oxford.

HouseMR5, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 14 November 2018, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Variation of Iwasawa invariants in residually reducible Hida families

UserPreston Wake (IAS).

HouseMR13.

ClockTuesday 13 November 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Univalent Completion

UserIeke Moerdijk (University of Utrecht).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 13 November 2018, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Diffusion and mixing in incompressible flows

UserMichele Coti-Zelati, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 12 November 2018, 15:00-16:00

Statistics

Phase transitions on community detectability for various types of stochastic block models

UserLaurent Massoulié, INRIA.

HouseMR12.

ClockFriday 09 November 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

TQFTs, Skein Modules and Knots in 3-Manifolds

UserOliver Singh (Durham).

HouseMR13.

ClockFriday 09 November 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Cohomology of PSL(2,q)

UserJack Saunders, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 November 2018, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Residual properties of graphs of p-groups

UserGareth Wilkes (Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 09 November 2018, 13:45-14:45

Combinatorics Seminar

Stability results for graphs containing a critical edge

UserAlexander Roberts (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 08 November 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

A Proper Mapping Theorem for coadmissible D-cap-modules

UserAndreas Bode (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 November 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Quantum cohomology and DAHA actions

UserCatharina Stroppel, Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 07 November 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A Ringel-Hall type construction of vertex algebras

UserDominic Joyce, Oxford.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 07 November 2018, 14:15-15:15

Mathematical Physics Seminar

Loop Correlations in Random Wire Models

UserCostanza Benassi (Northumbria).

HouseMR11 Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 06 November 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Level raising for automorphic representations of GL(2n)

UserChristos Anastassiades (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 06 November 2018, 14:30-15:30

Statistics

Towards a better understanding of early stopping for boosting algorithms

UserYuting Wei, Stanford University.

HouseMR12.

ClockFriday 02 November 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Sarkisov links in classification of Fanos

UserLivia Campo (Warwick).

HouseMR13.

ClockFriday 02 November 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The largest K_s-free induced subgraph in a K_t-free graph

UserOliver Janzer (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 01 November 2018, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

On Mori fibre spaces of dimension 4 and their automorphism group

UserEnrica Floris, Université de Poitiers.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 31 October 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Where are the zeroes of a random p-adic polynomial?

UserXavier Caruso (CNRS).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 October 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

A Model Invariance Problem in Homotopy Type Theory

UserAnthony Bordg (University of Cambridge).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 30 October 2018, 14:15-15:15

Probability

Nonpositive curvature is not coarsely universal

UserAlexandros Eskenazis (Princeton).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 30 October 2018, 14:00-15:00

Statistics

Bayesian regression models for complex spatially or serially correlated functional data

UserJeffrey Morris, MD Anderson Cancer Center.

HouseMR12.

ClockFriday 26 October 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

The pants graph

UserEsme te Winkel (Warwick).

HouseMR13.

ClockFriday 26 October 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Computing With Permutation Representations of Finite Groups

UserRobert Chamberlain, University of Warwick.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 26 October 2018, 15:00-16:00

Mathematical Physics Seminar

Making Sense of the Standard Model: an Exceptional Quantum Algebra

Note -- on THURSDAY

UserIvan Todorov (Sofia, Bulgaria).

HouseMR11 Centre for Mathematical Sciences.

ClockThursday 25 October 2018, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Nonstandard Methods in Ramsey Theory

UserMauro Di Nasso (University of Pisa).

HouseMR12.

ClockThursday 25 October 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

The quantum Steenrod square

UserNicholas Wilkins, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 October 2018, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

No-Go Theorems for Distributive Laws

UserMaaike Zwart (University of Oxford).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 23 October 2018, 14:15-15:15

Statistics

Nonparametric Bayes for support boundary recovery

UserJohannes Schmidt-Hieber, University of Leiden.

HouseMR12.

ClockFriday 19 October 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Geometric Invariant Theory and Moduli Problems

UserJoshua Jackson (Oxford).

HouseMR13.

ClockFriday 19 October 2018, 15:00-16:00

Emmy Noether Society talk

Many Groups at Once!

UserNathalie Wahl (University of Copenhagen).

HouseMill Lane, Lecture Room 5.

ClockThursday 18 October 2018, 19:00-20:00

Algebra and Representation Theory Seminar

A counterexample to the first Zassenhaus conjecture

UserFlorian Eisele (City).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 October 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Convex cocompact actions of Coxeter groups

UserFanny Kassel, IHES.

HouseMR13.

ClockWednesday 17 October 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Berkovich approach to degenerations of hyper-Kähler varieties

UserEnrica Mazzon, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 17 October 2018, 14:15-15:15

Mathematical Physics Seminar

Kinks with Long-range Tails

UserNick Manton (DAMTP).

HouseMR11 Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 16 October 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

l-adic local systems over a curve

UserHongjie Yu (IMJ-PRG).

HouseMR13.

ClockTuesday 16 October 2018, 14:30-15:30

Statistics

Uniform rates of Glivenko-Cantelli convergence and their use in Bayesian inference

UserEmanuele Dolera, Università degli Studi di Pavia.

HouseMR12.

ClockFriday 12 October 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Introduction to Geometry and Topology at DPMMS

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR13.

ClockFriday 12 October 2018, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

The abstract commensurator of Out(F_3)

UserRic Wade (Oxford).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 12 October 2018, 13:45-14:45

Statistics

Heteroskedastic PCA: Algorithm, Optimality, and Applications

UserTony Cai, University of Pennsylvania.

HouseMR13.

ClockThursday 11 October 2018, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Theorems of Caratheodory, Helly, and Tverberg without dimension

UserImre Bárány (UCL and Rényi Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 11 October 2018, 15:00-16:00

Cambridge Statistics Discussion Group (CSDG)

Why is cancer survival lower in England than in other high income countries?

UserSarah Walters & Sara Benitez Majano, London School of Hygiene and Tropical Medicine.

HouseMRC Cognition and Brain Sciences Unit, 15 Chaucer Road, Cambridge CB2 7EF.

ClockWednesday 10 October 2018, 19:15-21:30

Peter Whittle Lecture

When Statistics Meets Computing

UserProfessor Tony Cai (Wharton, University of Pennsylvania).

HouseCentre for Mathematical Sciences MR2.

ClockWednesday 10 October 2018, 17:00-18:00

Algebra and Representation Theory Seminar

The ideal structure of solvable Iwasawa algebras

UserAdam Jones (Oxford) .

HouseMR12.

ClockWednesday 10 October 2018, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Curves, maps, and singularities in genus one

UserDhruv Ranganathan (MIT/Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 10 October 2018, 14:15-15:15

Mathematical Physics Seminar

Skyrmion Vibrations

UserChris Halcrow (Leeds).

HouseMR11 Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 09 October 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Cohomologies of stacks of shtukas

UserCong Xue (Cambridge).

HouseMR11.

ClockTuesday 09 October 2018, 14:30-15:30

Junior Geometry Seminar

Expanders via actions on manifolds

UserFederico Vigolo (Oxford).

HouseMR13.

ClockThursday 04 October 2018, 15:00-16:00

Category Theory Seminar

Dagger limits

UserMartti Karvonen (University of Edinburgh).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 18 September 2018, 14:15-15:15

Probability

The Dirichlet problem for circle packings

UserAsaf Nachmias (Tel Aviv).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 18 September 2018, 14:00-15:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Homotopy type of the free factor complex

UserRadhika Gupta (Technion).

HouseMR15.

ClockFriday 06 July 2018, 13:00-14:00

The LMS Hardy Lecture

Combinatorics of the tree amplituhedron

UserLauren Williams (UC Berkeley).

HouseCMS, MR2.

ClockTuesday 03 July 2018, 17:00-18:00

Statistics

Sketchy decisions: Low-rank convex matrix optimization with optimal storage

UserJoel Tropp (Caltech).

HouseMR12.

ClockMonday 18 June 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Averages of Characteristic Polynomials from Classical Groups and L-functions

UserAlexander Gamburd (The Graduate Center, CUNY).

HouseMR11.

ClockTuesday 12 June 2018, 14:30-15:30

Probability

Polluted Bootstrap Percolation

UserAlexander E Holroyd.

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 12 June 2018, 14:00-15:00

Statistics

What is the dimension of a stochastic process?

UserVictor Panaretos (EPFL).

HouseMR11.

ClockThursday 07 June 2018, 16:00-17:00

Statistics

Title to be confirmed

UserSabyasachi Chatterjee (UIUC).

HouseMR12.

ClockFriday 01 June 2018, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

The Junta Method for Hypergraphs

UserNoam Lifschitz (Bar-Ilan University).

HouseMR13.

ClockThursday 31 May 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Milnor fiber complexes and some representations

UserAlexander Miller (Vienna).

HouseMR12.

ClockWednesday 30 May 2018, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Pseudolattices, del Pezzo surfaces, and fibrations over discs.

UserAlan Thompson, Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 30 May 2018, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

When is a manifold a fiber bundle over the circle?

UserDexter Chua (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 25 May 2018, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Joint spectral radius and joint spectrum

UserEmmanuel Breuillard (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 25 May 2018, 13:45-14:45

Combinatorics Seminar

Complete Graphs with No Rainbow Tree

UserPeter Wagner (University of Rostock).

HouseMR13.

ClockThursday 24 May 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Stable diffeomorphisms of 4-manifolds

UserMark Powell, Durham.

HouseMR13.

ClockWednesday 23 May 2018, 16:00-17:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

On the uniqueness of graphical mean curvature flow

UserMariel Sáez, Pontificia Universidad Catolica de Chile.

HouseCMS, MR21.

ClockTuesday 22 May 2018, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

On the automorphy of 2-dimensional potentially semistable deformation rings of $G_{Q_p}$

UserShen-Ning Tung (Universität Duisburg-Essen).

HouseMR13.

ClockTuesday 22 May 2018, 14:30-15:30

Statistics

On momentum methods and acceleration in stochastic optimization

UserPraneeth Netrapalli (Microsoft Research India).

HouseMR14.

ClockMonday 21 May 2018, 16:00-17:00

Statistics

Bayesian estimation of the mean response in a missing data model

UserKolyan Ray (King's College London).

HouseMR12.

ClockFriday 18 May 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Symplectizations and foliations in embedded contact homology

UserThomas Brown (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 18 May 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Sets of integers with many solutions to a linear equation

UserJames Aaronson (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockThursday 17 May 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

An analogue of the curve complex for Garside groups

UserBertold Wiest (Université de Rennes 1).

HouseMR13.

ClockWednesday 16 May 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Vanishing theorems for Siegel modular varieties of infinite Gamma_1-level

UserChristian Johansson (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 15 May 2018, 14:30-15:30

Statistics

Multiple change point estimation based on moving sum statistics

UserClaudia Kirch (Magdeburg).

HouseMR12.

ClockFriday 11 May 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Periods of tropical K3 hypersurfaces

UserYuto Yamamoto (University of Tokyo).

HouseMR13.

ClockFriday 11 May 2018, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Alternating quotients of right-angled Artin groups

UserMichal Buran (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 11 May 2018, 13:45-14:45

Differential Geometry and Topology Seminar

Detecting splittings of hyperbolic groups

UserBenjamin Barrett (Cambridge).

HouseMR13.

ClockWednesday 09 May 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Examples of tropical-to-Lagrangian correspondence

UserGrigory Mikhalkin, University of Geneva.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 09 May 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Representations of p-adic groups

UserJessica Fintzen (Cambridge / IAS / Michigan).

HouseMR13.

ClockTuesday 08 May 2018, 14:30-15:30

Junior Geometry Seminar

Alternating quotients of right-angled Artin groups

UserMichal Buran (DPMMS).

HouseMR13.

ClockFriday 04 May 2018, 15:00-16:00

Mordell Lectures

Cohomology of the moduli space of curves

UserRahul Pandharipande (ETH).

HouseMR2, CMS.

ClockThursday 03 May 2018, 17:00-18:00

Combinatorics Seminar

Minimum saturated families of sets

UserMatija Bucic (ETH Zurich).

HouseMR12.

ClockThursday 03 May 2018, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Cross-intersecting families

UserPeter Borg (University of Malta).

HouseMR12.

ClockThursday 03 May 2018, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Vanishing theorems on globally F-regular varieties

UserShunsuke Takagi (Tokyo).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 02 May 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Arithmetic of rational points and zero-cycles on Kummer varieties

UserRachel Newton (University of Reading).

HouseMR13.

ClockTuesday 01 May 2018, 14:30-15:30

Probability

Asymptotics for 2D critical and near-critical first-passage percolation

UserChanglong Yao (Academy of Mathematics and Systems Science, Chinese Academy of Sciences).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 01 May 2018, 14:00-15:00

Statistics

Orbit recovery from invariants

UserJonathan Weed (MIT).

HouseMR12.

ClockFriday 27 April 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Hopf algebras and 3-categories

UserDavid Reutter (Oxford).

HouseMR13.

ClockFriday 27 April 2018, 15:00-16:00

Category Theory Seminar

New methods for left exact localizations of topoi

UserMathieu Anel (Université Paris Diderot).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 April 2018, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Dynamics, dispersion and control of Schrödinger equations

UserFabricio Macià, Universidad Politécnica de Madrid.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 23 April 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Graphons and Graphexes as Limits of Sparse Graphs: Part II

UserChristian Borgs (Microsoft Research New England).

HouseMR12.

ClockThursday 05 April 2018, 15:30-16:30

Combinatorics Seminar

Graphons and Graphexes as Limits of Sparse Graphs: Part I

UserJennifer Chayes (Microsoft Research New England).

HouseMR12.

ClockThursday 05 April 2018, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Beyond the Hoermander condition

UserMichela Ottobre, Heriot Watt University.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 19 March 2018, 16:30-17:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Towards a Hecke algebra for fundamental groups of graphs of groups

UserRichard Freeland, Univserity of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 March 2018, 15:00-16:00

Probability

Parking

UserMatthew Junge.

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 13 March 2018, 15:00-16:00

Category Theory Seminar

Elementary embeddings for category theory

UserAndrew Brooke-Taylor (University of Leeds).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 13 March 2018, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

Symplectic topology of some surface singularities

UserEmily Maw (LSGNT).

HouseMR13.

ClockFriday 09 March 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Height and relational complexity for finite permutation groups

UserBianca Loda, University of South Wales.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 March 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Polynomial configurations in sets of positive upper density

UserMohammad Bardestani (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 08 March 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

The Saxl graph of a permutation group

UserTim Burness (Bristol).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 March 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Lp-restriction of eigenfunctions to random Cantor type sets

UserSuresh Eswarathasan, Cardiff.

HouseMR13.

ClockWednesday 07 March 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Cancelled due to industrial action

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR13.

ClockTuesday 06 March 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Comonad cohomology of track categories

UserSimona Paoli (University of Leicester).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 06 March 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Discrete and free 2-generated subgroups of SL(2,R)

UserMatthew Conder, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 02 March 2018, 15:00-16:00

Cambridge Statistics Discussion Group (CSDG)

Solving the Reproducibility Crisis

UserNicole Janz, Department of Sociology, University of Cambridge.

HouseThe Music Room, Downing College, Regent Street, Cambridge CB2 1DQ.

ClockThursday 01 March 2018, 19:15-21:30

Combinatorics Seminar

Generalized sum-product phenomenon and group configurations

UserEmmanuel Breuillard (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 01 March 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 28 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Stable diffeomorphisms of 4-manifolds - POSTPONED

UserMark Powell, Durham.

HouseMR13.

ClockWednesday 28 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Nonvanishing and a canonical bundle formula in positive characteristic

UserJakub Witaszek (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 28 February 2018, 14:15-15:15

Probability

Criticality in random transposition random walk

UserDominic Yeo (Technion, Haifa).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 27 February 2018, 16:15-17:15

Number Theory Seminar

Character varieties and (\varphi_L,\Gamma_L)-modules

UserPeter Schneider.

HouseMR13.

ClockTuesday 27 February 2018, 14:30-15:30

Statistics

Approximations of the Restless Bandit Problem

UserAzadeh Khaleghi (Lancaster).

HouseMR12.

ClockFriday 23 February 2018, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Hodge structures through Topological Quantum Field Theory

UserAngel Gonzalez Prieto (UCM Madrid).

HouseKeynes Seminar Room, King's College.

ClockFriday 23 February 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Hypergraph Saturation Irregularities

UserNatalie Behague (QMUL) .

HouseMR12.

ClockThursday 22 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 21 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Bundles with fiberwise negatively curved metrics

UserMauricio Bustamante, Augsburg.

HouseMR13.

ClockWednesday 21 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Nef cones of Hilbert schemes of points via Bridgeland stability

UserBarbara Bolognese (Sheffield).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 21 February 2018, 14:15-15:15

Probability

Title to be confirmed

UserBen Wallace (IST, Austria).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 20 February 2018, 16:15-17:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Do Androids Dream of Electric Beats? Using Artificial Intelligence to Understand Music

Industrial Seminar

UserMartin Gould, Spotify.

HouseMR4.

ClockTuesday 20 February 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Minimal models for rational functions in a dynamical setting

UserNils Bruin (Simon Fraser University).

HouseMR13.

ClockTuesday 20 February 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

What does it mean to be Hopf?

UserIgnacio Lopez Franco (Universidad de la República).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 20 February 2018, 14:15-15:15

Mathematics and Machine Learning

Grammar Variational Autoencoder

UserMatt Kusner, ATI and Warwick University.

HouseCentre for Mathematical Sciences, MR4.

ClockTuesday 20 February 2018, 14:00-15:00

Ergodic Theory seminar

Equidistribution of divergent orbits in the space of lattices

User Ofir David (Hebrew university, Jerusalem).

HouseMR13 (EL.05).

ClockTuesday 20 February 2018, 13:00-14:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

An Introduction to Cluster Categories of Type A

UserAmit Shah, University of Leeds.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 February 2018, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

An outline of how manifolds relate to algebraic K-theory

UserNils Prigge (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 16 February 2018, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Equations in groups

UserLaura Ciobanu (Heriot-Watt University).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 16 February 2018, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Borel Local Lemma

UserOleg Pikhurko (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 15 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Basic Sets and Perfect Isometries

UserJean-Baptiste Gramain (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

On symplectic stabilisations and mapping classes

UserAilsa Keating, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 14 February 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Counting rational points on a bi-projective variety

UserRoger Heath-Brown (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 13 February 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

A characterisation of the congruence biframe

UserGraham Manuell (University of Edinburgh).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 13 February 2018, 14:15-15:15

Mathematics and Machine Learning

Opportunities and Challenges in Generative Adversarial Networks: Looking beyond the Hype

UserSebastian Nowozin. Principal Researcher, Machine Intelligence and Perception group, Microsoft Research, Cambridge, UK.

HouseCentre for Mathematical Sciences, MR4.

ClockTuesday 13 February 2018, 14:00-15:00

Junior Geometry Seminar

Isoperimetric Inequalities and Geometric Flows

UserAlbert Wood (LSGNT).

HouseMR13.

ClockFriday 09 February 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Holonomic D-modules, b-functions, and coadmissibility

UserAndreas Bode, University of Oxford.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 February 2018, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Negative immersions for one-relator groups

UserHenry Wilton (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 09 February 2018, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

Voronoi Games in the Hypercube

UserRobert Johnson (QMUL).

HouseMR12.

ClockThursday 08 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Flatness and Completion Revisited

UserAmnon Yekuteli (Ben Gurion).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Word-hyperbolic surface bundles

UserChris Leininger, UIUC.

HouseMR13.

ClockWednesday 07 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Codimension one foliations with trivial canonical class

UserJorge Pereira (IMPA).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 07 February 2018, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Cryptography at PwC

Industrial Seminar

UserHolly Rostill and Matt Wixey, PwC.

HouseMR4.

ClockTuesday 06 February 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

On primes dividing the discriminant of genus 3 curves

UserElisa Lorenzo García (Université de Rennes).

HouseMR13.

ClockTuesday 06 February 2018, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Localization estimates for hypoelliptic equations

UserCamille Laurent, Universite Pierre et Marie Curie.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 05 February 2018, 15:00-16:00

Algebraic Geometry Seminar

Examples of perverse sheaves of categories

UserAndrew Harder.

HouseCMS MR13.

ClockMonday 05 February 2018, 14:00-15:00

Winton Centre for Risk and Evidence Communication Speaker

Prof David Spiegelhalter in conversation with Prof Baruch Fischhoff

Tickets are free, but please reserve a ticket below

UserBaruch Fischhoff.

HouseLecture Theatre 1, Mill Lane .

ClockFriday 02 February 2018, 17:00-18:00

Junior Geometry Seminar

A global approach to equivariant homotopy theory

UserLuca Pol (Sheffield).

HouseMR13.

ClockFriday 02 February 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Hamilton spheres in 3-uniform hypergraphs

UserJohn Haslegrave (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 01 February 2018, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Polarised endomorphisms on projective varieties

UserPaolo Cascini (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 31 January 2018, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

Purity for the Brauer group

UserKestutis Cesnavicius (Université Paris-Sud).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 January 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Univalent polymorphism

UserBenno van den Berg (University of Amsterdam).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 30 January 2018, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Alexandrov Theorem Revisited

UserMatias Delgadino, Imperial College.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 29 January 2018, 15:00-16:00

Statistics

Bayesian nonparametric estimation of the intensities in multivariate Hawkes processes

UserJudith Rousseau (Oxford).

HouseMR12.

ClockFriday 26 January 2018, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Local-global conjectures in modular representation theory.

UserStefano Sannella, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 26 January 2018, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

A group-theoretic question arising in Typed set theory

UserThomas Forster (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 26 January 2018, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

How many irreducible polynomials are there with 0-1 coefficients?

UserPeter Varju (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 25 January 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Normal subgroups of mapping class groups

UserTara Brendle, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 January 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Log schemes, root stacks and parabolic bundle

UserNicolo Sibilla, University of Kent.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 24 January 2018, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Real World Machine Learning Challenges: Present and Future

Industrial Seminar

UserNeil Lawrence, Director of Machine Learning, Amazon and Professor of Machine Learning, University of Sheffield.

HouseMR14.

ClockTuesday 23 January 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

D-modules on rigid analytic spaces

UserSimon Wadsley (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 23 January 2018, 14:30-15:30

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars

Various speakers

UserSpeaker to be confirmed.

HouseCMS MR3.

ClockTuesday 23 January 2018, 13:00-14:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Long-time convergence of degenerated processes

UserPierre Monmarche, Laboratoire Jacques-Louis Lions.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 22 January 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Base sizes of almost quasisimple groups and Pyber's conjecture

UserMelissa Lee, Imperial College London.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 19 January 2018, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Kirillov's orbit method and polynomiality of the faithful dimension of $p$-groups

UserMohammad Bardestani (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 19 January 2018, 14:00-15:00

Category Theory Seminar

Sattler model structures

UserNicola Gambino (University of Leeds).

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences.

ClockThursday 18 January 2018, 10:00-11:00

Number Theory Seminar

Ordinary representations and locally analytic socle for GL_n(Q_p)

UserFlorian Herzig (University of Toronto).

HouseMR13.

ClockTuesday 05 December 2017, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Towards a Beilinson-Bernstein Theorem for p-adic Quantum Groups

UserNicolas Dupré, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 01 December 2017, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Morita Theory in Stable Homotopy Theory

UserJordan Williamson (Sheffield).

HouseMR13.

ClockFriday 01 December 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Maximising the number of induced cycles

UserNatasha Morrison (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 30 November 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

The rationality of blocks of quasi-simple finite groups

UserNiamh Farrell (Kaiserslautern).

HouseMR12.

ClockWednesday 29 November 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

On classification of terminal fano 3-folds

UserHamid Ahmadinezhad (Loughborough).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 29 November 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Variation under functoriality of geometrically-motivated classes of archimedean representations

UserWushi Goldring (Stockholm University).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 November 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Skew monoidal structure on categories of algebras

UserPhilip Saville (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 November 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Smooth representations, projective resolutions and cosheaves

UserKaterina Hristova, University of Warwick.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 24 November 2017, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Detecting the Thurston norm via twisted Reidemeister torsion

UserAdam Baranowski (DPMMS).

HouseMR13.

ClockFriday 24 November 2017, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Commuting probability in infinite groups

UserMatthew Tointon (University of Neuchâtel).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 November 2017, 13:45-15:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Homotopical ideas in the theory of knots

UserMarkus Szymik, Trondheim.

HouseMR13.

ClockWednesday 22 November 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

PGL(2)-invariants of collections of torsion points of elliptic curves

UserFedor Bogomolov (Courant, NYU).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 22 November 2017, 14:15-15:15

Probability

Statistical mechanics on nonamenable graphs

UserTom Hutchcroft (Cambridge) .

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 21 November 2017, 16:15-17:15

Number Theory Seminar

Local epsilon-isomorphisms in families

UserRebecca Bellovin (Imperial).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 November 2017, 14:30-15:30

Mathematics and Machine Learning

Neural networks in NLP

UserKris Cao (Computer Science / NLP).

HouseCentre for Mathematical Sciences, MR2.

ClockTuesday 21 November 2017, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

PhD in Algebra

UserCurrent PhD students.

HouseCMS, MR12.

ClockMonday 20 November 2017, 14:00-15:00

Statistics

Learning from MOM's principles

UserGuillaume Lecué (ENSAE).

HouseMR12.

ClockFriday 17 November 2017, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Products of conjugacy classes in finite groups

UserCarmen Melchor, Universidat Jaume I de Castelló.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 17 November 2017, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Gromov-Witten Invariants and Quantum Cohomology

UserBen Morley (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 17 November 2017, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

JSJ decompositions

UserBen Barrett (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 17 November 2017, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Isoperimetry in integer lattices

UserBen Barber (University of Bristol).

HouseMR12.

ClockThursday 16 November 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

New families of decomposable Specht modules

UserHaralampos Geranios (York).

HouseMR12.

ClockWednesday 15 November 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

SU(2)-cyclic surgeries and the pillowcase

UserSteven Sivek, Imperial College.

HouseMR13.

ClockWednesday 15 November 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

P-functors and cyclic covers

UserTimothy Logvinenko, Cardiff.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 November 2017, 14:15-15:15

Probability

Macroscopic loops in the loop O(n) model

UserYinon Spinka (Tel Aviv).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 14 November 2017, 16:15-17:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Quantitative Research and Machine learning at J.P. Morgan

Industrial Seminar

UserGreg Sidier and Ben Wood, J. P. Morgan.

HouseMR14.

ClockTuesday 14 November 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Bernstein series of enhanced Langlands parameters

UserAnne-Marie Aubert (CNRS/Jussieu).

HouseMR13.

ClockTuesday 14 November 2017, 14:30-15:30

Mathematics and Machine Learning

Reading group: Sequence modeling with recurrent and recursive nets

UserJohannes Bausch (DAMTP) / Jack Kamm (Genetics) and Sebastian Lunz (CCA) / Oliver Leicht (DAMTP).

HouseCentre for Mathematical Sciences, MR2.

ClockTuesday 14 November 2017, 14:00-15:00

Statistics

Accelerated Consensus via Min-Sum Splitting

UserPatrick Rebeschini (Oxford).

HouseMR12.

ClockFriday 10 November 2017, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Introduction to Lagrangian Floer theory

UserBrunella Torricelli (DPMMS).

HouseMR13.

ClockFriday 10 November 2017, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Dimension estimates for coadmissible modules

UserRichard Mathers, University of Oxford.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 10 November 2017, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

A dependence theorem for free groups

UserLars Louder (UCL).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 10 November 2017, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Fractional decompositions of dense graphs

UserRichard Montgomery (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 09 November 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Weight 2 blocks of double covers of symmetric groups

UserMatt Fayers (Queen Mary London).

HouseMR12.

ClockWednesday 08 November 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Monodromy, flops and deformations

UserMichael Wemyss, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 08 November 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Mori theory and Foliations

UserCalum Spicer (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 08 November 2017, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

TBC

UserNicolas Meunier, Paris Descartes.

HouseCMS, MR14.

ClockWednesday 08 November 2017, 14:00-15:00

Junior Geometry Seminar

PhD in Geometry

Usercurrent PhD students.

HouseMR15.

ClockTuesday 07 November 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Strongly modular models of Q-curves

UserAndrea Ferraguti (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 November 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Two-Level Type Theory

UserNicolai Kraus (University of Nottingham).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 November 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Equations in virtually nilpotent groups

UserMotiejus Valiunas, University of Southampton.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 03 November 2017, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Infinite staircases in symplectic embedding capacity functions

UserAna Rita Pires, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 November 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Zero-cycles on homogeneous spaces and the inverse Galois problem

UserYonatan Harpaz (IHES).

HouseMR13.

ClockTuesday 31 October 2017, 14:30-15:30

Cambridge Centre for Analysis talks

Applications/Interview Skills Workshop

Industrial Workshop

UserKatrin Harding, BP.

HouseMR15.

ClockMonday 30 October 2017, 13:00-15:00

Statistics

Online nonparametric regression with adversarial data

UserPierre Gaillard (INRIA Paris).

HouseMR12.

ClockFriday 27 October 2017, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Finding distinguished metrics on manifolds

UserChristian Lund (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 27 October 2017, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

A New Normal Form for Thompson's Group F

UserNayab Khalid, University of St Andrews.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 27 October 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Embedding simply connected 2-complexes in 3-space

UserJohannes Carmesin (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 26 October 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Representations of pseudo-reductive groups

UserDavid Stewart (Newcastle).

HouseMR12.

ClockWednesday 25 October 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Cubic fourfolds, K3 surfaces, and mirror symmetry

UserNick Sheridan, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 25 October 2017, 16:00-17:00

Cambridge Centre for Analysis talks

Stochastic control in FX e-Trading

Industrial Seminar

UserJason Ricci and Yana Afanasyeva, Morgan Stanley.

HouseMR5.

ClockTuesday 24 October 2017, 17:00-18:00

Number Theory Seminar

Parity of ranks of abelian surfaces

UserCeline Maistret (University of Bristol).

HouseMR13.

ClockTuesday 24 October 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Equilogical spaces and algebras for a double-power monad

UserGiulia Frosoni (University of Genoa).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 October 2017, 14:15-15:15

Mathematics and Machine Learning

Introduction and goals

UserDamon Wischik (CL).

HouseCentre for Mathematical Sciences, MR2.

ClockTuesday 24 October 2017, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Mirror symmetry for affine hypersurfaces

UserBenjamin Gammage, Berkeley.

HouseCMS MR11.

ClockMonday 23 October 2017, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

The Fukaya-Morse algebra of a manifold

UserJack Smith (UCL).

HouseMR13.

ClockFriday 20 October 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Long cycles in hamiltonian graphs

UserAntónio Girão (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 19 October 2017, 14:30-15:30

CMS Special Lectures

What are we computing with numerical methods for hyperbolic systems of conservation laws?

Refreshments will be available after the Seminar in Central Core at 17.00 hrs

UserProfessor Dr. Siddhartha Mishra, Seminar for Applied Mathematics (SAM), D-MATH, ETH Zurich, Switzerland.

HouseMR9, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockWednesday 18 October 2017, 16:00-17:00

Probability

Approximating conditional distributions

UserAlessandra Cipriani (Bath).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 17 October 2017, 16:15-17:15

Category Theory Seminar

Enriched Internal Categories

UserEnrico Ghiorzi (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 17 October 2017, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

Introduction to the Farrell-Jones conjecture

UserRenee Hoekzema (Oxford).

HouseMR13.

ClockFriday 13 October 2017, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

p'-branching for symmetric groups

UserStacey Law, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 13 October 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The Multicolour Ramsey Number of a Long Odd Cycle

UserJozef Skokan (LSE).

HouseMR12.

ClockThursday 12 October 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Ultralimits of maximal representations

UserBeatrice Pozzetti, Heidelberg.

HouseMR13.

ClockWednesday 11 October 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Balanced embedding of degenerating Abelian varieties

UserYuguang Zhang, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 11 October 2017, 14:15-15:15

Probability

Haldane relation for interacting dimers

UserAlessandro Giuliani (Rome 3).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 10 October 2017, 16:15-17:15

Number Theory Seminar

Finite subgroups of special linear groups, with arithmetic applications

UserYuval Flicker (Ohio State University).

HouseMR13.

ClockTuesday 10 October 2017, 14:30-15:30

CMS Special Lectures

Mean-Field Models in Biology and Engineering

Refreshments will be available after the Seminar in Central Core at 17.00 hrs

UserProfessor Jose Antonio Carrillo de la Plata, Department of Mathematics, Imperial College London.

HouseMR2, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 09 October 2017, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

On the chromatic number of a sparse random hypergraph

UserDmitry Shabanov (Moscow).

HouseMR12.

ClockThursday 05 October 2017, 16:00-17:00

Statistics

CCIMI Seminar: Kernel-based Methods for Bandit Convex Optimization

UserSébastien Bubeck (Microsoft Research Redmond).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 October 2017, 16:00-17:00

CMS Special Lectures

A Derivation of Models for Aerosol/Spray Flows

Refreshments will be available after the Seminar in Central Core at 17.00 hrs

UserFrancois Golse, Professor of Mathematics, Ecole Polytechnique, France.

HouseMR2, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockWednesday 27 September 2017, 16:00-17:00

MAFRAN : Mathematical Frontiers in the Analysis of Many-particle Systems

UserVarious speakers.

HouseCMS, MR13.

ClockWednesday 27 September 2017, 09:00-14:00

MAFRAN : Mathematical Frontiers in the Analysis of Many-particle Systems

UserVarious speakers.

HouseCMS, MR13.

ClockTuesday 26 September 2017, 09:00-17:00

MAFRAN : Mathematical Frontiers in the Analysis of Many-particle Systems

UserVarious speakers.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 25 September 2017, 09:00-17:00

CMS Special Lectures

Mathematical modeling of heterogeneity in solid tumors: Emergent patterns of metabolism in colon cancer

Refreshments will be available after the Seminar in Central Core at 16.00 hrs

UserProfessor John Lowengrub.

HouseMR3, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockThursday 21 September 2017, 15:00-16:00

CMS Special Lectures

Compactly Supported Shearlets: Theory and Applications

PLEASE NOTE THE CHANGE TO START TIME. THIS LECTURE WILL NOW START AT 14.00

UserProfessor Dr Gitta Kutyniok, Einstein-Professorin, Technische Universität Berlin.

HouseMR3, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 19 September 2017, 14:00-15:00

CMS Special Lectures

Revolutionizing Medicine through Machine Learning and Artificial Intelligence

PLEASE NOTE: THE CHANGE TO START TIME FOR THIS LECTURE HAS REVERTED TO THE ORIGINAL TIME OF 3PM FOLLOWED BY REFRESHMENTS IN CENTRAL CORE AT 4PM

UserProfessor Mihaela van der Schaar, University of Oxford and Alan Turing Institute.

HouseMR3, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockThursday 14 September 2017, 15:00-16:00

DPMMS Conferences

British Algebraic Geometry meeting (BrAG)

UserVarious speakers.

HouseCMS MR2.

ClockWednesday 13 September 2017, 09:00-13:15

DPMMS Conferences

British Algebraic Geometry meeting (BrAG)

UserVarious speakers.

HouseCMS MR2.

ClockTuesday 12 September 2017, 09:30-16:00

CMS Special Lectures

Biological and bio-inspired locomotion at small scales.

Refreshments will be available after the Seminar in Central Core at 16.00 hrs

UserProfessor Antonio DeSimone - SISSA International School for Advanced Studies, Trieste, Italy.

HouseMR3, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 11 September 2017, 15:00-16:00

DPMMS Conferences

British Algebraic Geometry meeting (BrAG)

UserVarious speakers.

HouseCMS MR2.

ClockMonday 11 September 2017, 14:30-21:30

CMS Special Lectures

Acoustic radiation force and its biomedical applications

UserProfessor Lev Ostrovsky, University of Colarado, Boulder and University of North Carolina.

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 11 September 2017, 11:00-12:00

Category Theory Seminar

Ultrafilters, ultraproducts and ultracategories

UserRichard Garner, Macquarie University, Sydney, Australia.

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockThursday 10 August 2017, 14:15-15:15

DPMMS Conferences

Tutte Centenary Conference

UserVarious speakers.

HouseCMS MR2.

ClockMonday 10 July 2017, 14:00-21:30

Junior Geometry Seminar

Train tracks, curves and efficient position

UserRonja Kuhne (Warwick).

HouseMR13.

ClockFriday 23 June 2017, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

An introduction to Spin^c structures

UserMarco Marengon (DPMMS).

HouseMR13.

ClockFriday 09 June 2017, 15:00-16:00

Mordell Lectures

Complex dynamics and elliptic curves

UserLaura DeMarco (Northwestern University).

HouseMR2, CMS.

ClockThursday 08 June 2017, 17:00-18:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Amenability, cellular automata and group-graded rings

UserPeter Kropholler (Southampton).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 June 2017, 16:30-17:30

Number Theory Seminar

Reduction of dynatomic curves

UserHolly Krieger (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 06 June 2017, 14:30-15:30

Junior Geometry Seminar

Topological Incarnations of the Arf invariant

UserDanica Kosanovic (MPIM Bonn).

HouseMR5.

ClockFriday 02 June 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Elusive problems in extremal graph theory

UserDaniel Kráľ (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 01 June 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Expanders, Beauville surfaces and buildings

UserAlina Vdovina (Newcastle).

HouseMR12.

ClockWednesday 31 May 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

The Modularity/Automorphy of Calabi–Yau Varieties of CM type

UserNoriko Yui, Queens University..

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 31 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

A class number formula for Picard modular surfaces

UserShrenik Shah (Columbia University).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 May 2017, 15:30-16:30

Category Theory Seminar

Magnitude homology

UserTom Leinster (University of Edinburgh).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 30 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Pseudorepresentations and the Eisenstein ideal

UserCarl Wang Erickson (Imperial College).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 May 2017, 14:00-15:00

Junior Geometry Seminar

Lagrangian branes and symplectic methods in generalised complex geometry

UserCharlotte Kirchhoff-Lukat (DAMTP).

HouseMR13.

ClockFriday 26 May 2017, 15:00-16:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Generalizations of self-reciprocal polynomials

UserSandro Mattarei (Lincoln).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 May 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Symmetries in monotone Lagrangian Floer theory

UserJack Smith, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 May 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Birational geometry of exceptional sets in Manin's conjecture

UserSho Tanimoto (Copenhagen).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 24 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

The Weak Leopoldt Conjecture for adjoint representations

UserPatrick Allen (University of Illinois at Urbana-Champaign).

HouseMR13.

ClockTuesday 23 May 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

List objects with algebraic structure

UserPhilip Saville (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 23 May 2017, 14:15-15:15

North British Functional Analysis (NBFAS)

Standard subspaces

UserRoberto Longo (Università degli Studi di Roma Tor Vergata).

HouseMR3, CMS.

ClockFriday 19 May 2017, 15:00-17:30

Combinatorics Seminar

Minimising the Number of Triangles

UserKatherine Staden (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 18 May 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

RoCK blocks

UserMichael Livesey (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 May 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Orbital degeneracy loci and applications

UserSara Filippini (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 17 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Iterating the algebraic étale-Brauer set

UserFrancesca Balestrieri (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 16 May 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Embedding theorems for (regular) Mal'tsev categories

UserPierre-Alain Jacqmin (Université catholique de Louvain).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 16 May 2017, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

The persistent homology of data

UserNina Otter (Oxford).

HouseMR13.

ClockFriday 12 May 2017, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

The Calderon problem for connections

UserMihajlo Cekic, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 10 May 2017, 16:00-17:00

CMS Special Lectures

AITKEN PUBLIC LECTURE - Shaken but not stirred: using mathematics in earthquakes

BOOKING REQUIRED: https://aitken-damtp.eventbrite.co.uk/

UserProf. Hinke Osinga, University of Auckland.

HouseMR2, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockWednesday 10 May 2017, 16:00-17:00

CMS Special Lectures

Lorenz chaos beyond the attractor

UserProf. Bernd Krauskopf, University of Auckland.

HouseMR2, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockWednesday 10 May 2017, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Igusa quartic and and Wiman-Edge sextics

UserIvan Cheltsov (Edinburgh).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 10 May 2017, 14:15-15:15

Probability

Probabilizing Parking Functions

UserPersi Diaconis (Stanford).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 09 May 2017, 16:15-17:15

Number Theory Seminar

Higher Hida theory

UserVincent Pilloni (ENS Lyon).

HouseMR13.

ClockTuesday 09 May 2017, 14:30-15:30

CMS Colloquia

Bose in Boxes

UserPersi Diaconis (Stanford).

HouseCMS, MR2.

ClockMonday 08 May 2017, 17:00-18:00

Algebraic Geometry Seminar

Enumerative Geometry via Homological Algebra

(Note: Special Day and Seminar Room)

UserDavid Favero (University of Alberta, KIAS).

HouseCMS MR4.

ClockMonday 08 May 2017, 14:15-15:15

Statistics

The Bouncy Particle Sampler

UserAlexandre Bouchard-Côté (UBC).

HouseMR12, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge..

ClockFriday 05 May 2017, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

List colourings and preference orders

UserAndrew Thomason (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 04 May 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

On the existence of Lagrangians with special properties

UserYng-Ing Lee, Taiwan and Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 03 May 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Rational Structures on Automorphic Representations and an Automorphic Analogue of Deligne's Conjecture

UserFabian Januszweski (Karlsruhe Institute of Technology).

HouseMR13.

ClockTuesday 02 May 2017, 14:30-15:30

Junior Geometry Seminar

The Allen-Cahn construction of minimal hypersurfaces

UserFritz Hiesmayr (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 28 April 2017, 15:00-16:00

DPMMS PhD student colloquium

Decompositions of hyperbolic groups

UserBenjamin Barrett, DPMMS.

HouseMR3, CMS.

ClockThursday 27 April 2017, 16:20-17:00

DPMMS PhD student colloquium

Peculiar modules

UserClaudius Zibrowius, DPMMS/INI.

HouseMR3, CMS.

ClockThursday 27 April 2017, 14:00-14:40

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Variational Mean Field Games

UserFilippo Santambrogio (Université Paris Sud).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 03 April 2017, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

The relative trace formula of Jacquet-Rallis

UserMichał Zydor (Weizmann Institute).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 March 2017, 14:30-15:30

Junior Geometry Seminar

Skein algebra, 3-manifolds and categorification

UserPaul Wedrich (Imperial).

HouseMR13.

ClockFriday 17 March 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Tangles and the Mona Lisa

UserReinhard Diestel (University of Hamburg).

HouseMR12.

ClockThursday 16 March 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Vanishing Class Sizes

UserRachel Camina.

HouseMR12.

ClockWednesday 15 March 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Differential forms and the abundance conjecture

UserThomas Peternell (Bayreuth).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 March 2017, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Modelling commodity prices using novel data sources

Industrial Seminar

UserChris Longworth, Cantab.

HouseMR14.

ClockTuesday 14 March 2017, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Hopf Formulae for TOR

UserJulia Goedecke (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 14 March 2017, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

Moduli Spaces of Manifolds

UserManuel Krannich (University of Copenhagen).

HouseMR13.

ClockFriday 10 March 2017, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

A linkage principle for diagrammatic Soergel bimodules

UserAmit Hazi, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 10 March 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Ramsey problems in directed graphs

UserShoham Letzter (ETH, Zurich).

HouseMR12.

ClockThursday 09 March 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Annular Khovanov-Lee homology, Braids, and Cobordisms

UserEli Grigsby, Boston College.

HouseMR13.

ClockWednesday 08 March 2017, 16:00-17:00

Distorting Banach spaces

UserProfessor Kevin Beanland (Washington & Lee University, Virginia, USA).

HouseCMS, MR14.

ClockWednesday 08 March 2017, 14:00-15:00

Cambridge Centre for Analysis talks

Below zero - negative interest rates as a challenge for the financial sector

Industrial Seminar

UserHelge Grütjen, D-Fine Ltd.

HouseMR14.

ClockTuesday 07 March 2017, 16:00-17:00

Set Theory Seminar

Measures and Slaloms

UserTanmay Inamdar (Norwich).

HouseMR4.

ClockTuesday 07 March 2017, 16:00-18:00

Number Theory Seminar

Modular forms and p-adic L-functions

UserJoaquin Rodrigues (UCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 March 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Fibration categories and models for higher categories

UserChristian Sattler (University of Leeds).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 March 2017, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

Monopoles in R³

UserRaúl Sánchez Galán (UCL).

HouseMR13.

ClockFriday 03 March 2017, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Tannaka Duality for (Ind)Banach Spaces

UserCraig Smith, University of Oxford.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 03 March 2017, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Buildings, surfaces and superrigidity

UserAlina Vdovina (Newcastle).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 03 March 2017, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Counting problems in additive combinatorics

UserJozsi Balogh (University of Illinois Urbana-Champaign).

HouseMR12.

ClockThursday 02 March 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Rigidity and Flexibility for Handlebody Groups

UserSebastian Hensel, Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 March 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Log birational boundedness of Calabi-Yau pairs

UserRoberto Svaldi (Cambridge/Trieste).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 01 March 2017, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

An industrial researcher’s learning experience

Industrial Seminar

UserEvren Yarman, Schlumberger.

HouseMR14.

ClockTuesday 28 February 2017, 16:00-17:00

Set Theory Seminar

Some things that might be equivalent to the Axiom of Choice

UserBen Erlebach.

HouseMR4.

ClockTuesday 28 February 2017, 16:00-18:00

Number Theory Seminar

Galois Representations for the general symplectic group

UserArno Kret (University of Amsterdam).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 February 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Split extensions of bialgebras

User Tim Van der Linden (Université catholique de Louvain).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 February 2017, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

Heegaard Floer correction terms, semigroups, and plane cuspidal curves

UserMarco Golla (Uppsalala).

HouseMR13.

ClockFriday 24 February 2017, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Brauer Relations and Mackey Functors

UserMatthew Spencer, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 24 February 2017, 15:00-16:00

CMS Colloquia

NATO: Hobbes to Trump - Motion and Emotion - Can Mathematicians help?

UserJames Bergeron, NATO.

HouseCMS, MR2.

ClockThursday 23 February 2017, 17:30-18:30

Combinatorics Seminar

Families with few k-chains

UserAdam Zsolt Wagner (University of Illinois Urbana-Champaign).

HouseMR12.

ClockThursday 23 February 2017, 14:30-15:30

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Geometry of finite quotients of groups

Note unusual time, day and venue.

UserAna Khukhro (Neuchâtel).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute Gatehouse.

ClockThursday 23 February 2017, 10:00-11:30

Differential Geometry and Topology Seminar

The cohomological McKay correspondence via Floer theory

UserAlexander Ritter, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 22 February 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Quantum representations and higher-rank Prym varieties.

UserJohan Martens (Edinburgh).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 22 February 2017, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Implicit Surveys at Facebook

Industrial Seminar

UserDaniel Haimovich, Facebook.

HouseMR2.

ClockTuesday 21 February 2017, 16:00-17:00

Set Theory Seminar

An introduction to Quine's NF

UserThomas Forster.

HouseMR4.

ClockTuesday 21 February 2017, 16:00-18:00

Number Theory Seminar

Integral models for eigenvarieties

UserChristian Johansson (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 February 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Abstract Systems and Sheaves

UserChristina Vasilakopoulou (Université Libre de Bruxelles).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 21 February 2017, 14:15-15:15

Algebra and Representation Theory Seminar

Partial linear spaces with symmetry

UserJoanna Fawcett.

HouseMR12.

ClockWednesday 15 February 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Restricted volumes in Kahler geometry

UserTristin Collins (Harvard).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 February 2017, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

How Tesco is using maths to serve Britain’s shoppers better

Industrial Seminar

UserNeil Roques, Tesco.

HouseMR14.

ClockTuesday 14 February 2017, 16:00-17:00

Set Theory Seminar

Ground patterns in set theoretic multiverses

UserJakob Piribauer (Universiteit van Amsterdam).

HouseMR4.

ClockTuesday 14 February 2017, 16:00-18:00

Number Theory Seminar

Galois action on units of rings of integers

UserAlex Torzewski (University of Warwick).

HouseMR13.

ClockTuesday 14 February 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Metric spaces and synthetic differential geometry

UserAnders Kock (Aarhus University).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 14 February 2017, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

Configuration Spaces of Graphs

UserDaniel Lütgehetmann (FU Berlin).

HouseMR5.

ClockFriday 10 February 2017, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Weak forms of amenability

UserErik Guentner (University of Hawaiʻi at Mānoa).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 10 February 2017, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Highly connected subgraphs in sparse graphs

UserHenry Liu (Central South University, China).

HouseMR12.

ClockThursday 09 February 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

A tale of two norms.

UserNathan Dunfield, UIUC.

HouseMR13.

ClockWednesday 08 February 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

On the number of minimal models of a smooth variety of general type

UserDiletta Martinelli (Edinburgh).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 08 February 2017, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Decision-making and artificial general intelligence using deep neural networks

Industrial Seminar

UserAudrunas Gruslys, Google Deep Mind.

HouseMR14.

ClockTuesday 07 February 2017, 16:00-17:00

Set Theory Seminar

A set-theoretic characterisation of when CW-complexes are productive

UserDr Andrew Brooke-Taylor (Leeds).

HouseMR4.

ClockTuesday 07 February 2017, 16:00-18:00

Number Theory Seminar

Recovering a local field from its Galois group

UserMarius Leonhardt (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 February 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Gluing models of type theory

UserSean Moss (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 February 2017, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

Connections in Twistor Theory

UserJames Gundry (DAMTP).

HouseMR13.

ClockFriday 03 February 2017, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Group distance

UserAlex Wendland, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 03 February 2017, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Surface subgroups of graphs of free groups (part 2 of 2)

UserHenry Wilton (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 03 February 2017, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Monochromatic Infinite Sumsets

UserPaul Russell (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 02 February 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Characters of odd degree of symmetric groups

UserEugenio Giannelli.

HouseMR12.

ClockWednesday 01 February 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Prospects for Floer homotopy theory

UserMohammed Abouzaid, Columbia.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 February 2017, 16:00-17:00

Probability

Percolation games

UserJames Martin (Oxford).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 31 January 2017, 16:30-17:30

Cambridge Centre for Analysis talks

Can Lattice Theory Help Find a Cure for Paralysis?

Industrial Seminar

UserNicola Richmond, GSK.

HouseMR14.

ClockTuesday 31 January 2017, 16:00-17:00

Set Theory Seminar

Surreal Numbers

UserRobert Passmann (Universiteit van Amsterdam).

HouseMR4.

ClockTuesday 31 January 2017, 16:00-18:00

Number Theory Seminar

Images of Galois representations in Hida families

UserJaclyn Lang (Universite Paris 13).

HouseMR13.

ClockTuesday 31 January 2017, 14:30-15:30

Junior Geometry Seminar

Calderon problem for Yang-Mills connections

UserMihajlo Cekić (DPMMS).

HouseMR13.

ClockFriday 27 January 2017, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Ringel duality of Schur algebras

UserStacey Law, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 27 January 2017, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Surface subgroups of graphs of free groups (part 1 of 2)

UserHenry Wilton (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 27 January 2017, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Forbidden vector-valued intersections

UserEoin Long (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 26 January 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Coherence and Kähler groups

UserPierre Py, Strasbourg & UNAM.

HouseMR13.

ClockWednesday 25 January 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

On a conjecture of Voisin

UserRobert Laterveer (Strasbourg).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 25 January 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

L-functions of curves

UserTim Dokchitser (University of Bristol).

HouseMR13.

ClockTuesday 24 January 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Logic programming: laxness and saturation

UserJohn Power (University of Bath).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 January 2017, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

On the Chow ring of holomorphic symplectic varieties

UserCharles Vial (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 18 January 2017, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

Moduli spaces of holomorphic differentials

UserRahul Pandharipande.

HouseCMS MR13.

ClockFriday 02 December 2016, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Fusion systems over $p$-groups with an extraspecial subgroup of index $p$

UserRaul Moragues Moncho, University of Birmingham.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 02 December 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Classifying spaces of categories and topological monoids

UserNils Prigge (DPMMS).

HouseMR13.

ClockFriday 02 December 2016, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Commensurability of right-angled Artin groups

UserIlya Kazachkov (Bilbao).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 02 December 2016, 13:45-15:00

CCIMI Seminars

Quantum Dots and Dislocations: Dynamics of Materials Defects

UserIrene Fonseca, Carnegie Mellon University.

HouseMR11 Centre for Mathematical Sciences.

ClockThursday 01 December 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Tight Hamilton Cycles in 3-Graphs

UserChristian Reiher (University of Hamburg).

HouseMR12.

ClockThursday 01 December 2016, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

The profinite topology on groups

UserPavel Zalesski (Brasilia).

HouseMR12.

ClockWednesday 30 November 2016, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Surface subgroups of graphs of free groups.

UserHenry Wilton, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 30 November 2016, 16:00-17:00

Cambridge Centre for Analysis talks

Natural Gas Storage Asset Valuation - A Practitioners Guide

Industrial Seminar

UserRobert Doubble, IST Quantitative Analytics, BP Oil International.

HouseMR14.

ClockTuesday 29 November 2016, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

mu-ordinary Hasse invariants and the canonical filtration of a p-divisible group

UserValentin Hernandez (Paris 6).

HouseMR13.

ClockTuesday 29 November 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Globular: Higher categories, the easy way

UserJamie Vicary (University of Oxford).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 29 November 2016, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserJohan Martens (Edinburgh).

HouseCMS MR13.

ClockSunday 27 November 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Classifying spaces for families of subgroups

UserVictor Gonzales Moreno, Royal Holloway.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 25 November 2016, 15:30-16:30

Junior Geometry Seminar

Homological algebra by pictures

UserJack Smith (DPMMS).

HouseMR5.

ClockFriday 25 November 2016, 14:30-15:30

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Girth of random Cayley graphs

UserPeter Varju (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 25 November 2016, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Induced Subgraphs of Ramsey Graphs

UserBhargav Narayanan (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 24 November 2016, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Prime ideals in Iwasawa algebras

UserSimon Wadsley.

HouseMR12.

ClockWednesday 23 November 2016, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Newton-Okounkov bodies and asymptotic invariants of divisors

UserJinhyung Park (KIAS).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 23 November 2016, 14:15-15:15

Probability

Diffusion processes on branching Brownian motion

UserSebastian Andres (Cambridge).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 22 November 2016, 16:30-17:30

Number Theory Seminar

The nonabelian elliptic Fourier transform for unipotent representations of p-adic groups

UserDan Ciubotaru (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 22 November 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Minimal dense C*-embedded sublocales

UserPeter Johnstone (DPMMS).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 22 November 2016, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

Hamiltonian group actions on symplectic 6-manifolds

UserNick Lindsay (King's College London).

HouseMR13.

ClockFriday 18 November 2016, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Triangles of groups, property (T), expanders and special quotients

UserHenry Wilton (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 18 November 2016, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Finite reflection groups and graph norms

UserDavid Conlon (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 17 November 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Applications of cellular E_2-algebras

UserOscar Randal-Williams, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 16 November 2016, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Essential Expansion is Forceable

UserGabor Kun (Rényi Institute).

HouseMR5.

ClockWednesday 16 November 2016, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Mirror symmetry for homogeneous varieties.

UserClelia Pech (Kent).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 16 November 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

On the Gross-Stark conjecture

UserMahesh Kakde (KCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 15 November 2016, 14:30-15:30

Junior Geometry Seminar

Symplectic resolutions of Higgs Bundles

UserAndrea Tirelli (Imperial).

HouseMR13.

ClockFriday 11 November 2016, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Galois characteristics of local fields

UserMarius Leonhardt, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 11 November 2016, 15:00-16:00

Cambridge Centre for Analysis talks

Lecture 2 - Sample Covariance Operators: Normal Approximation and Concentration

Short Course

UserProfessor Vladimir Koltchinskii, Georgia Tech.

HouseMR12.

ClockFriday 11 November 2016, 14:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Automorphisms of free and surface groups and their fixed points

UserEnric Ventura (Universitat Politècnica de Catalunya).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 11 November 2016, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Decomposing Complete Hypergraphs

UserLuka Milicevic (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 10 November 2016, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

S_5 Galois extensions of totally real fields and automorphy

UserShekhar Khare (UCLA).

HouseMR5.

ClockWednesday 09 November 2016, 14:30-15:30

Cambridge Centre for Analysis talks

Lecture 1 - Sample Covariance Operators: Normal Approximation and Concentration

Short Course

UserProfessor Vladimir Koltchinskii, Georgia Tech.

HouseMR15.

ClockWednesday 09 November 2016, 14:00-16:00

Probability

Quasilinear SPDEs via rough paths

UserHendrik Weber (Warwick).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 08 November 2016, 16:30-17:30

Category Theory Seminar

Coordinatization of Countable MV algebras

UserPhilip Scott (University of Ottawa).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 08 November 2016, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

PhD in Geometry (for Part IIIs)

UserGeometry PhD students .

HouseMR5.

ClockMonday 07 November 2016, 16:00-18:00

Junior Geometry Seminar

Geometry of mapping class groups

UserKatie Vokes (Warwick).

HouseMR13.

ClockFriday 04 November 2016, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Conjugation Modules for Symmetric Groups

UserWilliam O'Donovan, Royal Holloway.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 04 November 2016, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Commensuration index growth

UserPierre-Emmanuel Caprace (Université catholique de Louvain).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 04 November 2016, 13:45-15:00

Algebra and Representation Theory Seminar

no talk

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 02 November 2016, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Polynomial-time Nielsen--Thurston type recognition

UserRichard Webb, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 02 November 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Intersection theory on the moduli spaces of r-spin discs

UserRan Tessler (ETH).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 02 November 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Representations of p-adic groups via geometric invariant theory

UserBeth Romano (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 01 November 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Displayed categories

UserBenedikt Ahrens (INRIA Nantes).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 01 November 2016, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

Being Vladimir Berkovich

UserLawrence Barrott (DPMMS).

HouseMR13.

ClockFriday 28 October 2016, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Endomorphism rings of some Young modules

UserJasdeep Kochhar, Royal Holloway.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 28 October 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Increasing Sequences of Integer Triples

UserJason Long (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 27 October 2016, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

On branch groups

UserAnitha Thillaisundaram (Lincoln).

HouseMR12.

ClockWednesday 26 October 2016, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

A remark on the Euler equations of hydrodynamics

UserKai Cieliebak, Augsburg.

HouseMR13.

ClockWednesday 26 October 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Boundedness properties of linear systems and Fano varieties

UserCaucher Birkar (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 26 October 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Sansuc’s formula and Tate global duality (d’après Rosengarten).

UserBrian Conrad (Stanford University).

HouseMR13.

ClockTuesday 25 October 2016, 16:00-17:00

Probability

Double random currents, dimers and trees

UserMarcin Lis (Cambridge).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 25 October 2016, 15:15-16:15

Number Theory Seminar

Companion points and locally analytic socle for GL(2)

UserYiwen Ding (Imperial College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 25 October 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Semi-Segal types in Homotopy Type Theory

UserPaolo Capriotti (University of Nottingham).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 25 October 2016, 14:15-15:15

Special DPMMS Colloquium

The ABC Conjecture

UserBrian Conrad (Stanford).

HouseCMS, MR3.

ClockMonday 24 October 2016, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

String theory on K3 surfaces

UserDr Kenny Wong (DAMPT).

HouseMR13.

ClockFriday 21 October 2016, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Correspondences between harmonic functions and algebraic properties of groups.

UserMatthew Tointon (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 21 October 2016, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Symmetric Intersecting Families of Sets

UserDavid Ellis (QMUL).

HouseMR12.

ClockThursday 20 October 2016, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Derived localisation of algebras and modules

UserJoseph Chuang (City).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 October 2016, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Around the Kronecker - Gromov-Witten correspondence

UserPierrick Bousseau (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 19 October 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Patching and the completed homology of locally symmetric spaces.

UserJames Newton (King's College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 18 October 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Infinitesimal models of theories

UserFilip Bár (DPMMS).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 18 October 2016, 14:15-15:15

DPMMS PhD student colloquium

From intuitionism to synthetic homotopy theory

UserSean Moss, DPMMS.

HouseMR3, CMS.

ClockMonday 17 October 2016, 16:20-17:00

DPMMS PhD student colloquium

Tilting modules for algebraic groups

UserAmit Hazi, DPMMS.

HouseMR3, CMS.

ClockMonday 17 October 2016, 15:40-16:20

DPMMS PhD student colloquium

On sub-Riemannian diffusion bridges

UserKaren Habermann, DPMMS/CCA.

HouseMR3, CMS.

ClockMonday 17 October 2016, 14:40-15:20

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Non-linear stability of Kerr-de Sitter black holes

NOTE THE SPECIAL DATE AND LOCATION

UserPeter Hintz (Berkeley).

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 14 October 2016, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Flatness properties of p-adic Banach modules

UserAndreas Bode, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 14 October 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

The Alexander polynomial, its categorification and gluing

UserTom Hockenhull (Imperial).

HouseMR13.

ClockFriday 14 October 2016, 15:00-16:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Embedding theorems, torsion, and quotients for groups.

UserMaurice Chiodo (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 14 October 2016, 13:45-15:00

Combinatorics Seminar

Induced subgraphs of graphs with large chromatic number

UserAlex Scott (University of OXford).

HouseMR12.

ClockThursday 13 October 2016, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Canonical dimension estimates for p-adic Lie groups

UserChristian Johansson.

HouseMR12.

ClockWednesday 12 October 2016, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

From Foliations to Contact Structures

UserJonathan Bowden, Munich.

HouseMR13.

ClockWednesday 12 October 2016, 16:00-17:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

On boundary effect for zero viscosity limit of solutions of Navier-Stokes

NOTE THE SPECIAL DATE AND LOCATION

UserClaude Bardos (University Paris 7).

HouseCMS, MR11.

ClockWednesday 12 October 2016, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

Parity of Selmer ranks in quadratic twist families

UserAdam Morgan (KCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 11 October 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Effect Algebroids

UserFrank Roumen (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 11 October 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Thompson-style groups coming from C* algebras of graphs of groups

UserRichard Freeland, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 07 October 2016, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

Euler systems and deformation of Galois representations

UserEric Urban (Colombia University).

HouseMR13.

ClockMonday 03 October 2016, 11:00-12:00

Probability

Weighted information and weighted entropy

UserI Stuhl (Denver/Debrecen) and Y Suhov (Penn State/Cambridge).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 01 August 2016, 14:00-15:00

The LMS Hardy Lecture

Nonabelian Poincare Duality

UserProf Jacob Lurie (Harvard) .

HouseCMS, MR2.

ClockWednesday 06 July 2016, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Multicolour Ramsey Numbers of Odd Cycles

UserNick Day (QMUL).

HouseMR12.

ClockThursday 16 June 2016, 14:30-15:30

Statistics

Chaining and convexity

UserRamon van Handel (Princeton).

HouseMR12, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge..

ClockFriday 10 June 2016, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Application of Persistent Homology to Biological Networks

UserBernadette Stolz (Oxford).

HouseMR13.

ClockFriday 10 June 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

A Stability Theorem for Maximal K_{r+1}-free graphs

UserRichard Snyder (University of Memphis).

HouseMR12.

ClockThursday 09 June 2016, 14:30-15:30

Junior Geometry Seminar

Causality in Lovelock theories of gravity

UserGiuseppe Papallo (Cambridge, DAMTP).

HouseMR13.

ClockFriday 03 June 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Sparse graph convergence and where it goes

UserMiklós Abért (Rényi Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 02 June 2016, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Limits of some combinatorial problems

UserEndre Csóka (Rényi Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 02 June 2016, 14:30-15:30

Continuous optimization for imaging

Lecture 5 - Continuous optimization for Imaging

UserAntonin Chambolle (DAMTP / Churchill C. / CNRS, Ecole Polytechnique).

HouseMR 11, CMS.

ClockThursday 02 June 2016, 10:00-12:30

Algebraic Geometry Seminar

Descending cohomology geometrically

UserYano Casalaina-Martin.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 01 June 2016, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

Calibrated Geometry

UserKim Moore (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 27 May 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Polychromatic colouring and cover-decomposition problems in the plane

UserDömötör Pálvölgyi (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 26 May 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Concordance maps in knot Floer homology

UserMarco Marengon, Imperial.

HouseMR13.

ClockWednesday 25 May 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Cohomological properties of non-Kahler manifolds

UserDaniele Angella (Universita degli Studi di Firenze).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 25 May 2016, 11:00-12:00

Category Theory Seminar

Using the internal language of toposes in algebraic geometry

UserIngo Blechschmidt (University of Augsburg).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 May 2016, 14:15-15:15

Peter Whittle Lecture

Dimers Day in Cambridge

UserBoutiller, Chhita, Dubedat, Laslier, Toninelli.

HouseMR12 Centre for Mathematical Sciences.

ClockMonday 23 May 2016, 10:45-17:45

Mordell Lectures

Why Mathematical Proof?

UserDana Scott (Emeritus, Carnegie Mellon, Visiting Scholar in Mathematics, Berkeley) .

HouseMR2, CMS.

ClockFriday 20 May 2016, 17:30-18:30

Continuous optimization for imaging

Lecture 4 - Continuous optimization for Imaging

UserAntonin Chambolle (DAMTP / Churchill C. / CNRS, Ecole Polytechnique).

HouseMR 11, CMS.

ClockFriday 20 May 2016, 14:00-16:00

Dimer observables and Cauchy-Riemann operators

Dimer observables and Cauchy-Riemann operators

UserA series of six lectures by Julien Dubédat.

HouseCMS MR5.

ClockFriday 20 May 2016, 11:00-12:30

Combinatorics Seminar

Extremal problems for cycles in graphs

UserJacques Verstraëte (UCSD).

HouseMR12.

ClockThursday 19 May 2016, 14:30-15:30

Continuous optimization for imaging

Lecture 3 - Continuous optimization for Imaging

UserAntonin Chambolle (DAMTP / Churchill C. / CNRS, Ecole Polytechnique).

HouseMR 9, CMS.

ClockThursday 19 May 2016, 14:00-16:00

Dimer observables and Cauchy-Riemann operators

Dimer observables and Cauchy-Riemann operators

UserA series of six lectures by Julien Dubédat.

HouseCMS MR5.

ClockThursday 19 May 2016, 10:30-12:30

Algebraic Geometry Seminar

Poisson structures on Fano manifolds

UserBrent Pym (University of Oxford).

HouseCMS MR14.

ClockWednesday 18 May 2016, 14:15-15:15

Dimer observables and Cauchy-Riemann operators

Dimer observables and Cauchy-Riemann operators

UserA series of six lectures by Julien Dubédat.

HouseCMS MR5.

ClockWednesday 18 May 2016, 11:30-12:30

Combinatorics Seminar

Exponential Patterns in Arithmetic Ramsey Theory

UserJulian Sahasrabudhe (University of Memphis).

HouseMR14.

ClockTuesday 17 May 2016, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

An identity on class numbers of cubic rings

UserEvan O'Dorney (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 17 May 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

What does the universal measuring coalgebra measures?

UserDr Ignacio Lopez Franco (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 17 May 2016, 14:15-15:15

Dimer observables and Cauchy-Riemann operators

Dimer observables and Cauchy-Riemann operators

UserA series of six lectures by Julien Dubédat.

HouseCMS MR5.

ClockTuesday 17 May 2016, 11:30-12:30

Dimer observables and Cauchy-Riemann operators

Dimer observables and Cauchy-Riemann operators

UserA series of six lectures by Julien Dubédat .

HouseCMS MR5.

ClockMonday 16 May 2016, 11:30-12:30

Junior Geometry Seminar

Gromov-Witten invariants and point constraints

UserZhi Jin (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 13 May 2016, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

C⁰-symplectic topology and the Arnold conjecture.

UserVincent Humiliere, Jussieu.

HouseMR13.

ClockWednesday 11 May 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Compactifications and kernels

UserMatthew Ballard (University of South Carolina).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 11 May 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Hida theory over some Shimura varieties without ordinary locus.

UserRiccardo Brasca (Universite Paris Diderot).

HouseMR13, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 10 May 2016, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Concentration Inequalities

This course will run Tuesdays and Thursdays 10-12, starting 10 May. There will be 8 examinable 2 hour lectures followed by 4 non-examinable 2 hour lectures.

UserProfessor Stéphane Boucheron, Université Paris Diderot.

HouseMR12.

ClockTuesday 10 May 2016, 10:00-12:00

Junior Geometry Seminar

JSJ decompositions of groups

UserBen Barrett (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 06 May 2016, 15:00-16:00

Continuous optimization for imaging

Lecture 2 - Continuous optimization for Imaging

UserAntonin Chambolle (DAMTP / Churchill C. / CNRS, Ecole Polytechnique).

HouseMR 5, CMS.

ClockFriday 06 May 2016, 14:00-16:00

Combinatorics Seminar

Noise sensitivity in bootstrap percolation

UserGábor Pete (Renyi Institute and TU Budapest).

HouseMR12.

ClockThursday 05 May 2016, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Systems of forms of the same degree

UserSimon Leo Rydin Myerson (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 03 May 2016, 14:15-15:15

Junior Geometry Seminar

On the wrapped Fukaya category of the 4-punctured sphere

UserClaudius Zibrowius (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 29 April 2016, 15:00-16:00

Cambridge Statistics Discussion Group (CSDG)

Risk prediction for primary prevention of cardiovascular diseases

UserLisa Pennells, Department of Public Health and Primary Care.

HouseAmgen Ltd, Cambridge Science Park.

ClockThursday 28 April 2016, 19:15-21:30

Combinatorics Seminar

The Chromatic Number of Dense Random Graphs

UserAnnika Heckel (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 28 April 2016, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Generalised braid category

UserTimothy Logvinenko, University of Cardiff.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 27 April 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Operads as polynomial 2-monads

UserMark Weber (Macquarie University).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 26 April 2016, 14:15-15:15

Continuous optimization for imaging

Lecture 1 - Continuous optimization for imaging

UserAntonin Chambolle (DAMTP / Churchill C. / CNRS, Ecole Polytechnique).

HouseMR 15, CMS.

ClockFriday 22 April 2016, 14:00-16:00

Rouse Ball Lectures

The Mathematics of Doodling

UserProfessor Ravi Vakil (Stanford University).

HouseRoom 3, Mill Lane Lecture Rooms, 8 Mill Lane, Cambridge.

ClockFriday 22 April 2016, 12:00-13:00

Algebraic Geometry Seminar

COW: Mirror Symmetry

UserMark Gross (University of Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockThursday 21 April 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

COW: Cutting and pasting in algebraic geometry

UserRavi Vakil (Stanford).

HouseCMS MR13.

ClockThursday 21 April 2016, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

COW: Surfaces with exceptional monodromy.

UserGenival da Silva (Washington University, St Louis).

HouseCMS MR14.

ClockThursday 21 April 2016, 11:30-12:30

CMS Colloquia

Publicising Surgeons' Performance: the Maths of Naming and Shaming

UserProfessor Sir David Spiegelhalter, Winton Professor of the Public Understanding of Risk, DPMMS.

HouseCMS Core.

ClockWednesday 20 April 2016, 14:50-15:15

CMS Colloquia

Computational Biology

UserDr Stephen Eglen, DAMTP.

HouseCMS Core.

ClockWednesday 20 April 2016, 14:25-14:50

CMS Colloquia

Seeing More in Images - a Mathematical Perspective

UserDr Carola-Bibiane Schönlieb, Director, Cantab Capital Institute for the Mathematics of Information and Head of Cambridge Image Analysis, DAMTP.

HouseCMS Core.

ClockWednesday 20 April 2016, 14:00-14:25

CMS Colloquia

Calculating Implied Volatility

UserDr Mike Tehranchi, Statistical Laboratory, DPMMS.

HouseCMS Core.

ClockWednesday 20 April 2016, 12:35-13:00

CMS Colloquia

Quantum Computing

UserProfessor Richard Jozsa, Leigh Trapnell Professor of Quantum Physics, DAMTP.

HouseCMS Core.

ClockWednesday 20 April 2016, 12:10-12:35

CMS Colloquia

Extreme Universe Computing

UserProfessor Paul Shellard, Director, Centre for Theoretical Cosmology.

HouseCMS Core.

ClockWednesday 20 April 2016, 11:45-12:10

CMS Colloquia

Analysis of Motion Data for Healthcare and Rehabilitation

UserDr Joan Lasenby, Signal Processing and Communications Laboratory, Department of Engineering.

HouseCMS Core.

ClockWednesday 20 April 2016, 11:00-11:25

CMS Colloquia

The Particulars of Particulates

UserDr Nathalie Vriend, Royal Society Dorothy Hodgkin Research Fellow, DAMTP.

HouseCMS Core.

ClockWednesday 20 April 2016, 10:35-11:00

CMS Colloquia

New Materials by Design

UserProfessor Mike Cates, Lucasian Professor of Mathematics, DAMTP.

HouseCMS Core.

ClockWednesday 20 April 2016, 10:10-10:35

sn468's list

Cambridge Mathematics and Big Data Showcase Event

UserLectures, Exhibition and Networking.

HouseCMS Core.

ClockWednesday 20 April 2016, 09:30-18:00

Special DPMMS Colloquium

Graph Isomorphism in Quasipolynomial Time II. -- Emergence of the Johnson Graphs

Lecture II

UserLászló Babai (Chicago).

HouseCMS, MR14.

ClockWednesday 13 April 2016, 14:30-16:00

Special DPMMS Colloquium

Graph Isomorphism in Quasipolynomial Time I. -- Local Certificates

Lecture I

UserLászló Babai (Chicago).

HouseCMS, MR2.

ClockTuesday 12 April 2016, 14:30-16:00

Topology Seminar

Khovanov-Rozansky homology and the flag Hilbert scheme

UserEugene Gorsky (UC Davis).

HouseMR12.

ClockMonday 04 April 2016, 14:00-15:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Collisions of vortex filaments

UserEvelyn Miot, Ecole Polytechnique.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 21 March 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Introduction to anabelian geometry

UserAlexander Betts (Oxford).

HouseMR13.

ClockFriday 11 March 2016, 15:00-16:00

Cambridge Statistics Discussion Group (CSDG)

Measuring Ethnicity in the NHS

UserKatie Saunders, Cambridge Centre for Health Services Research.

HouseLloyd Room, Christ's College, Saint Andrews Street, Cambridge CB2 3BU.

ClockThursday 10 March 2016, 19:15-21:30

Combinatorics Seminar

Clique colourings of random graphs

UserColin McDiarmid (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 10 March 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Loops are loops

UserJake Rasmussen, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 09 March 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A tropical descendent Landau-Ginzburg potential for P2

UserPeter Overholser, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 09 March 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Weakly globular n-fold categories

UserSimona Paoli (University of Leicester).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 08 March 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Automorphic induction for radicial p-extensions

UserLaurent Clozel (Univ. Paris-Sud).

HouseMR13, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 08 March 2016, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Mathematical modelling at the National Physical Laboratory

Industrial Seminar

UserLouise Wright, National Physical Laboratory.

HouseMR5.

ClockMonday 07 March 2016, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

3/2-Generation of Finite Groups

UserScott Harper, University of Bristol.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 04 March 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Calderon problem for connections

UserMihajlo Cekic (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 04 March 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Product mixing and product-free sets in the alternating group

UserSean Eberhard (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 03 March 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Counting torus fibrations on a K3 surface

UserSimion Filip, Chicago.

HouseMR13.

ClockWednesday 02 March 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Frobenius splittings on T-varieties.

UserHendrik Suess (Manchester).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 02 March 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

An Algebraic Combinatorial Approach to Opetopic Structure

UserMarcelo Fiore (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 01 March 2016, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Acceleration in reaction-diffusion equations

UserChristopher Henderson (ENS-Lyon).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 29 February 2016, 16:00-17:00

CMS Colloquia

*CYCLING PATHWAYS TO OCCUPY MARS*

This talk will be streamed to MR3 and MR15

UserDr Buzz Aldrin.

HouseMR2, Centre for Mathematical Sciences.

ClockFriday 26 February 2016, 17:30-18:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Decomposing SL2 modules in prime characteristic

UserSamuel Martin, University of York.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 26 February 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Frobenius manifolds and isomonodromic families of connections

UserAnna Barbieri (University of Pavia).

HouseMR13.

ClockFriday 26 February 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Transitive Avoidance Games

UserMark Walters (Queen Mary London).

HouseMR12.

ClockThursday 25 February 2016, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

Logical relations

UserSean Moss (DPMMS).

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 25 February 2016, 14:00-15:00

Algebra and Representation Theory Seminar

A theory of the b-function in positive characteristic

UserThomas Bitoun (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 February 2016, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

An "unlinked" Floer homology, and Poincaré surfaces.

UserBarney Bramham, Bochum.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 February 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Sigma Models and Phase Transitions

UserEmily Clader (ETH Zurich).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 24 February 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Syntax-semantics adjunctions

UserTom Avery (University of Edinburgh).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 23 February 2016, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Mathematical modelling in oil and gas production

Industrial Seminar

UserPaul Hammond, Schlumberger Gould Research.

HouseMR5.

ClockMonday 22 February 2016, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Properly stratified quotients of quiver Hecke algebras in type A

UserKeith Brown, University of East Anglia.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 19 February 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Einstein structures on manifolds and orbifolds

UserChristian Lund (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 19 February 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Achlioptas processes and truncated stochastic coalescence

UserLutz Warnke (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 18 February 2016, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

Gödel's "Dialectica": Abstract and Concrete

UserEric Faber (DPMMS).

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 18 February 2016, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

K3 categories of cubic fourfolds

UserDaniel Huybrechts, University of Bonn.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 17 February 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Strong approximation and a conjecture of Harpaz and Wittenberg

UserTim Browning (University of Bristol).

HouseMR13, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 16 February 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Another look at simple reflections

UserDr Ignacio Lopez Franco (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 16 February 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Generation of finite simple groups

UserCarlisle King, Imperial College.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 12 February 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

An introduction to knot contact homology

UserGeorgios Dimitroglou Rizell (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 12 February 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The sharp threshold for making squares

UserPaul Balister (University of Memphis).

HouseMR12.

ClockThursday 11 February 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Rational homotopy theory of the little n-disks operads

UserThomas Willwacher, Zurich.

HouseMR13.

ClockWednesday 10 February 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

What is ... the universal theta divisor?

UserNicola Pagani (Liverpool).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 10 February 2016, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Modelling Systems of Weakly Characterised Sensors

Industrial Seminar

UserDr Chris Willis, BAE Systems Applied Intelligence.

HouseMR5.

ClockTuesday 09 February 2016, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Geometrization of the local Langlands correspondence

UserLaurent Fargues (CNRS/Jussieu).

HouseMR13, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 09 February 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Cartesian Essential Inclusions of Grothendieck Toposes

UserGuilherme Lima de Carvalho e Silva (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 09 February 2016, 14:15-15:15

Cambridge Statistics Discussion Group (CSDG)

My Fisher: Memories of R.A. Fisher by his last student

UserAnthony Edwards, Gonville and Caius, University of Cambridge.

HouseStatistical Laboratory, University of Cambridge.

ClockMonday 08 February 2016, 19:15-21:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Brauer's Main Theorems

UserStacey Law, University of Cambridge.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 05 February 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Generalised Geometry and Dorfman Brackets

UserCharlotte Kirchhoff-Lukat (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 05 February 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Matchings in random bipartite graphs

UserStefanie Gerke (Royal Holloway).

HouseMR12.

ClockThursday 04 February 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Veering Dehn Surgery

UserSaul Schleimer, Warwick.

HouseMR13.

ClockWednesday 03 February 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

The LMMP for log canonical 3-folds in char p

UserJoe Waldron (Cambridge).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 03 February 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Fibrations with few rational points

please note this seminar wil take place in MR12

UserArne Smeets (Imperial College London, KU Leuven).

HouseMR12, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 02 February 2016, 15:45-16:45

Number Theory Seminar

Functional equations in the theory of positively ramified extensions

please note this seminar wil take place in MR12

UserYoshitaka Hachimori (Cambridge/Tokyo University of Science).

HouseMR12, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 02 February 2016, 14:15-15:15

Cambridge Centre for Analysis talks

Quantitative common sense

Industrial Seminar

UserMatthew Neale, Defence, Science and Technology Laboratory.

HouseMR5.

ClockMonday 01 February 2016, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

The involution width of a finite simple group

UserAlex Malcom, Imperial College.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 29 January 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Laurent phenomenon and symplectic cohomology

UserDmitry Tonkonog (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 29 January 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Additive triples of permutations

UserFreddie Manners (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 28 January 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Quasicircles of dimension 1+k^2 do not exist

UserOleg Ivrii, Helsinki.

HouseMR13.

ClockWednesday 27 January 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Behavior of canonical divisors under purely inseparable base change

UserHiromu Tanaka (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 27 January 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Irrationality proofs, moduli spaces, and dinner parties

UserFrancis Brown (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 26 January 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

A very gentle introduction to categorification

UserAmit Hazi, University of Cambridge.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 22 January 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

The Auroux-Kontsevich-Seidel criterion

UserJack Smith (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 22 January 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The multiplication table problem for bipartite graphs

UserIstván Tomon (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 21 January 2016, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

Semi-abelian categories

UserNigel Burke.

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 21 January 2016, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Algebraic structures, Chern numbers and Minimal Model Program

UserLuca Tasin (Bonn).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 20 January 2016, 14:15-15:15

Probability

Condensation of a self-attracting random walk

UserNathanael Berestycki (Cambridge).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 19 January 2016, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

Fourier coefficients of Siegel modular forms and applications

UserAbhishek Saha (University of Bristol).

HouseMR13.

ClockTuesday 19 January 2016, 14:15-15:15

CMS Colloquia

The black hole information paradox re-visited

UserAndrew Strominger, Gwill E. York Professor of Physics, Harvard University.

HouseMR2, Centre for Mathematical Sciences.

ClockMonday 18 January 2016, 17:00-18:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

An Introduction to Majorana Theory

UserMadeleine Whybrow, Imperial College London.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 15 January 2016, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Homological Stability of Moduli Spaces of High Dimensional Manifolds

UserNina Friedrich (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 15 January 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Cutoff on all Ramanujan Graphs

UserYuval Peres (Microsoft Research).

HouseMR12.

ClockThursday 14 January 2016, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Constructive conceptual completeness for regular logic

UserPanagis Karazeris (University of Patras).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 12 January 2016, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

On the subcritical transition of the 3D Couette flow

UserJacob Bedrossian, University of Maryland .

HouseCMS, MR11.

ClockMonday 11 January 2016, 16:00-17:00

Junior Geometry Seminar

Symplectic reduction and stability of points

UserRuadhai Dervan (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 04 December 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Measurable circle squaring

UserOleg Pikhurko (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 03 December 2015, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Geometry of the moduli space of abelian differentials

UserUrsula Hamenstadt, Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 02 December 2015, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Moduli of Gorenstein Q-homology fake projective planes

UserMatthias Schuett (Leibniz University).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 02 December 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Additive problems and exponential sums over smooth numbers

UserAdam Harper (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 01 December 2015, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Min-max theory in geometry and topology

UserDaniel Ketover (Imperial/Princeton).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 30 November 2015, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

The distance of large $p$ th powers in the Nottingham group

UserTugba Aslan, Central European University.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 27 November 2015, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

In quest for a non-formal G_2 manifold

UserDominic Wallis (Bath University).

HouseMR13.

ClockFriday 27 November 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

A Concentration Inequality for Product Spaces

UserKonstantinos Tyros (Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 26 November 2015, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

The fundamental group from a Tannakian viewpoint

UserGeorgios Charalambous.

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 26 November 2015, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Cohomology jump loci"

UserNero Budur (KU Leuven).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 25 November 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Commensurability of automorphism groups, and number theoretic applications

UserAlex Bartel (Warwick University).

HouseMR13.

ClockTuesday 24 November 2015, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Another viewpoint on cartesian theories

UserZhen Lin Low (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 November 2015, 14:15-15:15

CMS Colloquia

Langlands and arithmetic

UserJack Thorne (Cambridge).

HouseMR3, Centre for Mathematical Sciences.

ClockMonday 23 November 2015, 17:00-18:00

Algebraic Geometry Seminar

Adjoint dimension of foliations

UserRoberto Svaldi (Cambridge).

HouseCMS MR4.

ClockMonday 23 November 2015, 15:00-16:00

Algebraic Geometry Seminar

Rational points on log Fano threefolds over a finite field

UserYoshinori Gongyo (Tokyo).

HouseCMS MR4.

ClockMonday 23 November 2015, 13:30-14:30

Junior Geometry Seminar

Cobordism maps in link Floer homology and reduced Khovanov homology

UserMarco Marengon (Imperial College).

HouseMR13.

ClockFriday 20 November 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Edge-decompositions of graphs with high minimum degree

UserDaniela Kühn (Birmingham).

HouseMR12.

ClockThursday 19 November 2015, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Modular representations of gl_n

UserSimon Goodwin, Birmingham.

HouseMR12.

ClockWednesday 18 November 2015, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

On profinite properties of 3-manifolds.

UserMichel Boileau, Aix-Marseille.

HouseMR13.

ClockWednesday 18 November 2015, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Geometry and large N limits in Quantum Hall effect.

UserSemyon Klevtsov (Cologne).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 18 November 2015, 14:15-15:15

Probability

Weakly asymmetric bridges and the KPZ equation

UserCyril Labbé (Paris-Dauphine).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 17 November 2015, 16:30-17:30

Probability

How to initialise a second class particle?

UserMarton Balazs (Bristol).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 17 November 2015, 15:00-16:00

Category Theory Seminar

A Synthetic Version of Lie's Second Theorem

UserMatthew Burke (Masaryk University).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 17 November 2015, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

A new point of view on (crystalline) mean curvature flows

UserAntonin Chambolle, CMAP, Ecole Polytechnique.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 16 November 2015, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Frechet-Stein algebras and D-modules on rigid analytic spaces

UserAndreas Bode, University of Cambridge.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 13 November 2015, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

An introduction to Ricci solitons

UserAlejandro Betancourt (Oxford).

HouseMR13.

ClockFriday 13 November 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Tree-Decompositions of Infinite Graphs

UserJohannes Carmesin (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 12 November 2015, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

An Introduction to Fibred Categories

UserSean Moss (DPMMS).

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 12 November 2015, 14:00-15:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Resonance for loop homology of spheres

UserHans-Bert Rademacher, Leipzig.

HouseMR13.

ClockWednesday 11 November 2015, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A geometric characterization of toric varieties

UserRoberto Svaldi (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 11 November 2015, 14:15-15:15

Probability

Fixed-energy harmonic functions

UserRichard Kenyon (Brown).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 10 November 2015, 16:30-17:30

Category Theory Seminar

Abstract aspects of commutativity

UserIgnacio Lopez Franco (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 10 November 2015, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Invariant Rings of p-groups

UserKatherine Horan, University of Kent.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 06 November 2015, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

"O Volvox, how dost thou turn thyself inside out?"

UserPierre Haas (DAMTP).

HouseMR13.

ClockFriday 06 November 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Quantitative quasirandomness

UserBenny Sudakov (ETH Zurich).

HouseMR12.

ClockThursday 05 November 2015, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

New presentations for R. Thompson’s group V

UserMartyn Quick, University of St Andrews.

HouseMR12.

ClockWednesday 04 November 2015, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Degenerations of cubic threefolds

UserKlaus Hulek (Leibniz).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 04 November 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Parabolic induction and extensions

UserJulien Hauseux (KCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 03 November 2015, 14:15-15:15

Applied and Computational Analysis

Geometric graph-based methods for high dimensional data

This is a joint GAPDE & ACA seminar

UserAndrea Bertozzi (Mathematics, UCLA).

HouseMR 13, CMS.

ClockMonday 02 November 2015, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Maximal subgroups of low-dimensional classical groups

UserDaniel Rogers, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 30 October 2015, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

Geodesic networks in the Sphere

UserNicolau Sarquis (Imperial College).

HouseMR13