University of Cambridge > Talks.cam > DPMMS Pure Maths Seminar

DPMMS Pure Maths Seminar

Add to your list(s) Send you e-mail reminders Further detail
Subscribe using ical/vcal (Help)

An experimental list which may eventually include all Pure Maths Seminar organised by DPMMS . For now please see http://www.dpmms.cam.ac.uk/seminars/ as well.

Tell a friend about this list:

If you have a question about this list, please contact: HoD Secretary, DPMMS; D. Finucane; erm1001. If you have a question about a specific talk, click on that talk to find its organiser.

13 upcoming talks and 2057 talks in the archive: show all (slow!).

Combinatorics Seminar

Sets of integers with many solutions to a linear equation

UserJames Aaronson (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockThursday 17 May 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

An analogue of the curve complex for Garside groups

UserBertold Wiest (Université de Rennes 1).

HouseMR13.

ClockWednesday 16 May 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Vanishing theorems for Siegel modular varieties of infinite Gamma_1-level

UserChristian Johansson (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 15 May 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Detecting splittings of hyperbolic groups

UserBenjamin Barrett (Cambridge).

HouseMR13.

ClockWednesday 09 May 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Examples of tropical-to-Lagrangian correspondence

UserGrigory Mikhalkin, University of Geneva.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 09 May 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Representations of p-adic groups

UserJessica Fintzen (Cambridge / IAS / Michigan).

HouseMR13.

ClockTuesday 08 May 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Minimum saturated families of sets

UserMatija Bucic (ETH Zurich).

HouseMR12.

ClockThursday 03 May 2018, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Cross-intersecting families

UserPeter Borg (University of Malta).

HouseMR12.

ClockThursday 03 May 2018, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Vanishing theorems on globally F-regular varieties

UserShunsuke Takagi (Tokyo).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 02 May 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Arithmetic of rational points and zero-cycles on Kummer varieties

UserRachel Newton (University of Reading).

HouseMR13.

ClockTuesday 01 May 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

New methods for left exact localizations of topoi

UserMathieu Anel (Université Paris Diderot).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 April 2018, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Dynamics, dispersion and control of Schrödinger equations

UserFabricio Macià, Universidad Politécnica de Madrid.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 23 April 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Graphons and Graphexes as Limits of Sparse Graphs: Part II

UserChristian Borgs (Microsoft Research New England).

HouseMR12.

ClockThursday 05 April 2018, 15:30-16:30

Combinatorics Seminar

Graphons and Graphexes as Limits of Sparse Graphs: Part I

UserJennifer Chayes (Microsoft Research New England).

HouseMR12.

ClockThursday 05 April 2018, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Beyond the Hoermander condition

UserMichela Ottobre, Heriot Watt University.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 19 March 2018, 16:30-17:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Towards a Hecke algebra for fundamental groups of graphs of groups

UserRichard Freeland, Univserity of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 March 2018, 15:00-16:00

Category Theory Seminar

Elementary embeddings for category theory

UserAndrew Brooke-Taylor (University of Leeds).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 13 March 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Height and relational complexity for finite permutation groups

UserBianca Loda, University of South Wales.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 March 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Polynomial configurations in sets of positive upper density

UserMohammad Bardestani (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 08 March 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

The Saxl graph of a permutation group

UserTim Burness (Bristol).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 March 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Lp-restriction of eigenfunctions to random Cantor type sets

UserSuresh Eswarathasan, Cardiff.

HouseMR13.

ClockWednesday 07 March 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Cancelled due to industrial action

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR13.

ClockTuesday 06 March 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Comonad cohomology of track categories

UserSimona Paoli (University of Leicester).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 06 March 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Discrete and free 2-generated subgroups of SL(2,R)

UserMatthew Conder, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 02 March 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Generalized sum-product phenomenon and group configurations

UserEmmanuel Breuillard (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 01 March 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 28 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Stable diffeomorphisms of 4-manifolds - POSTPONED

UserMark Powell, Durham.

HouseMR13.

ClockWednesday 28 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Nonvanishing and a canonical bundle formula in positive characteristic

UserJakub Witaszek (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 28 February 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Character varieties and (\varphi_L,\Gamma_L)-modules

UserPeter Schneider.

HouseMR13.

ClockTuesday 27 February 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Hypergraph Saturation Irregularities

UserNatalie Behague (QMUL) .

HouseMR12.

ClockThursday 22 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 21 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Bundles with fiberwise negatively curved metrics

UserMauricio Bustamante, Augsburg.

HouseMR13.

ClockWednesday 21 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Nef cones of Hilbert schemes of points via Bridgeland stability

UserBarbara Bolognese (Sheffield).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 21 February 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Minimal models for rational functions in a dynamical setting

UserNils Bruin (Simon Fraser University).

HouseMR13.

ClockTuesday 20 February 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

What does it mean to be Hopf?

UserIgnacio Lopez Franco (Universidad de la República).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 20 February 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

An Introduction to Cluster Categories of Type A

UserAmit Shah, University of Leeds.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 February 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Borel Local Lemma

UserOleg Pikhurko (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 15 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Basic Sets and Perfect Isometries

UserJean-Baptiste Gramain (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

On symplectic stabilisations and mapping classes

UserAilsa Keating, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 14 February 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Counting rational points on a bi-projective variety

UserRoger Heath-Brown (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 13 February 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

A characterisation of the congruence biframe

UserGraham Manuell (University of Edinburgh).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 13 February 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Holonomic D-modules, b-functions, and coadmissibility

UserAndreas Bode, University of Oxford.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 February 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Voronoi Games in the Hypercube

UserRobert Johnson (QMUL).

HouseMR12.

ClockThursday 08 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Flatness and Completion Revisited

UserAmnon Yekuteli (Ben Gurion).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Word-hyperbolic surface bundles

UserChris Leininger, UIUC.

HouseMR13.

ClockWednesday 07 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Codimension one foliations with trivial canonical class

UserJorge Pereira (IMPA).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 07 February 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

On primes dividing the discriminant of genus 3 curves

UserElisa Lorenzo García (Université de Rennes).

HouseMR13.

ClockTuesday 06 February 2018, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Localization estimates for hypoelliptic equations

UserCamille Laurent, Universite Pierre et Marie Curie.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 05 February 2018, 15:00-16:00

Algebraic Geometry Seminar

Examples of perverse sheaves of categories

UserAndrew Harder.

HouseCMS MR13.

ClockMonday 05 February 2018, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

Hamilton spheres in 3-uniform hypergraphs

UserJohn Haslegrave (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 01 February 2018, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Polarised endomorphisms on projective varieties

UserPaolo Cascini (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 31 January 2018, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

Purity for the Brauer group

UserKestutis Cesnavicius (Université Paris-Sud).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 January 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Univalent polymorphism

UserBenno van den Berg (University of Amsterdam).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 30 January 2018, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Alexandrov Theorem Revisited

UserMatias Delgadino, Imperial College.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 29 January 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Local-global conjectures in modular representation theory.

UserStefano Sannella, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 26 January 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

How many irreducible polynomials are there with 0-1 coefficients?

UserPeter Varju (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 25 January 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Normal subgroups of mapping class groups

UserTara Brendle, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 January 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Log schemes, root stacks and parabolic bundle

UserNicolo Sibilla, University of Kent.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 24 January 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

D-modules on rigid analytic spaces

UserSimon Wadsley (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 23 January 2018, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Long-time convergence of degenerated processes

UserPierre Monmarche, Laboratoire Jacques-Louis Lions.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 22 January 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Base sizes of almost quasisimple groups and Pyber's conjecture

UserMelissa Lee, Imperial College London.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 19 January 2018, 15:00-16:00

Category Theory Seminar

Sattler model structures

UserNicola Gambino (University of Leeds).

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences.

ClockThursday 18 January 2018, 10:00-11:00

Number Theory Seminar

Ordinary representations and locally analytic socle for GL_n(Q_p)

UserFlorian Herzig (University of Toronto).

HouseMR13.

ClockTuesday 05 December 2017, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Towards a Beilinson-Bernstein Theorem for p-adic Quantum Groups

UserNicolas Dupré, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 01 December 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Maximising the number of induced cycles

UserNatasha Morrison (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 30 November 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

The rationality of blocks of quasi-simple finite groups

UserNiamh Farrell (Kaiserslautern).

HouseMR12.

ClockWednesday 29 November 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

On classification of terminal fano 3-folds

UserHamid Ahmadinezhad (Loughborough).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 29 November 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Variation under functoriality of geometrically-motivated classes of archimedean representations

UserWushi Goldring (Stockholm University).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 November 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Skew monoidal structure on categories of algebras

UserPhilip Saville (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 November 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Smooth representations, projective resolutions and cosheaves

UserKaterina Hristova, University of Warwick.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 24 November 2017, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Homotopical ideas in the theory of knots

UserMarkus Szymik, Trondheim.

HouseMR13.

ClockWednesday 22 November 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

PGL(2)-invariants of collections of torsion points of elliptic curves

UserFedor Bogomolov (Courant, NYU).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 22 November 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Local epsilon-isomorphisms in families

UserRebecca Bellovin (Imperial).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 November 2017, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

PhD in Algebra

UserCurrent PhD students.

HouseCMS, MR12.

ClockMonday 20 November 2017, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Products of conjugacy classes in finite groups

UserCarmen Melchor, Universidat Jaume I de Castelló.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 17 November 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Isoperimetry in integer lattices

UserBen Barber (University of Bristol).

HouseMR12.

ClockThursday 16 November 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

New families of decomposable Specht modules

UserHaralampos Geranios (York).

HouseMR12.

ClockWednesday 15 November 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

SU(2)-cyclic surgeries and the pillowcase

UserSteven Sivek, Imperial College.

HouseMR13.

ClockWednesday 15 November 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

P-functors and cyclic covers

UserTimothy Logvinenko, Cardiff.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 November 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Bernstein series of enhanced Langlands parameters

UserAnne-Marie Aubert (CNRS/Jussieu).

HouseMR13.

ClockTuesday 14 November 2017, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Dimension estimates for coadmissible modules

UserRichard Mathers, University of Oxford.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 10 November 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Fractional decompositions of dense graphs

UserRichard Montgomery (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 09 November 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Weight 2 blocks of double covers of symmetric groups

UserMatt Fayers (Queen Mary London).

HouseMR12.

ClockWednesday 08 November 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Monodromy, flops and deformations

UserMichael Wemyss, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 08 November 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Mori theory and Foliations

UserCalum Spicer (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 08 November 2017, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

TBC

UserNicolas Meunier, Paris Descartes.

HouseCMS, MR14.

ClockWednesday 08 November 2017, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Strongly modular models of Q-curves

UserAndrea Ferraguti (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 November 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Two-Level Type Theory

UserNicolai Kraus (University of Nottingham).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 November 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Equations in virtually nilpotent groups

UserMotiejus Valiunas, University of Southampton.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 03 November 2017, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Infinite staircases in symplectic embedding capacity functions

UserAna Rita Pires, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 November 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Zero-cycles on homogeneous spaces and the inverse Galois problem

UserYonatan Harpaz (IHES).

HouseMR13.

ClockTuesday 31 October 2017, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

A New Normal Form for Thompson's Group F

UserNayab Khalid, University of St Andrews.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 27 October 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Embedding simply connected 2-complexes in 3-space

UserJohannes Carmesin (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 26 October 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Representations of pseudo-reductive groups

UserDavid Stewart (Newcastle).

HouseMR12.

ClockWednesday 25 October 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Cubic fourfolds, K3 surfaces, and mirror symmetry

UserNick Sheridan, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 25 October 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Parity of ranks of abelian surfaces

UserCeline Maistret (University of Bristol).

HouseMR13.

ClockTuesday 24 October 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Equilogical spaces and algebras for a double-power monad

UserGiulia Frosoni (University of Genoa).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 October 2017, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

Mirror symmetry for affine hypersurfaces

UserBenjamin Gammage, Berkeley.

HouseCMS MR11.

ClockMonday 23 October 2017, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Long cycles in hamiltonian graphs

UserAntónio Girão (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 19 October 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Enriched Internal Categories

UserEnrico Ghiorzi (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 17 October 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

p'-branching for symmetric groups

UserStacey Law, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 13 October 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The Multicolour Ramsey Number of a Long Odd Cycle

UserJozef Skokan (LSE).

HouseMR12.

ClockThursday 12 October 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Ultralimits of maximal representations

UserBeatrice Pozzetti, Heidelberg.

HouseMR13.

ClockWednesday 11 October 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Balanced embedding of degenerating Abelian varieties

UserYuguang Zhang, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 11 October 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Finite subgroups of special linear groups, with arithmetic applications

UserYuval Flicker (Ohio State University).

HouseMR13.

ClockTuesday 10 October 2017, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

On the chromatic number of a sparse random hypergraph

UserDmitry Shabanov (Moscow).

HouseMR12.

ClockThursday 05 October 2017, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Ultrafilters, ultraproducts and ultracategories

UserRichard Garner, Macquarie University, Sydney, Australia.

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockThursday 10 August 2017, 14:15-15:15

Algebra and Representation Theory Seminar

Amenability, cellular automata and group-graded rings

UserPeter Kropholler (Southampton).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 June 2017, 16:30-17:30

Number Theory Seminar

Reduction of dynatomic curves

UserHolly Krieger (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 06 June 2017, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Elusive problems in extremal graph theory

UserDaniel Kráľ (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 01 June 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Expanders, Beauville surfaces and buildings

UserAlina Vdovina (Newcastle).

HouseMR12.

ClockWednesday 31 May 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

The Modularity/Automorphy of Calabi–Yau Varieties of CM type

UserNoriko Yui, Queens University..

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 31 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

A class number formula for Picard modular surfaces

UserShrenik Shah (Columbia University).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 May 2017, 15:30-16:30

Category Theory Seminar

Magnitude homology

UserTom Leinster (University of Edinburgh).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 30 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Pseudorepresentations and the Eisenstein ideal

UserCarl Wang Erickson (Imperial College).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 May 2017, 14:00-15:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Generalizations of self-reciprocal polynomials

UserSandro Mattarei (Lincoln).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 May 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Symmetries in monotone Lagrangian Floer theory

UserJack Smith, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 May 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Birational geometry of exceptional sets in Manin's conjecture

UserSho Tanimoto (Copenhagen).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 24 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

The Weak Leopoldt Conjecture for adjoint representations

UserPatrick Allen (University of Illinois at Urbana-Champaign).

HouseMR13.

ClockTuesday 23 May 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

List objects with algebraic structure

UserPhilip Saville (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 23 May 2017, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Minimising the Number of Triangles

UserKatherine Staden (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 18 May 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

RoCK blocks

UserMichael Livesey (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 May 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Orbital degeneracy loci and applications

UserSara Filippini (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 17 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Iterating the algebraic étale-Brauer set

UserFrancesca Balestrieri (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 16 May 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Embedding theorems for (regular) Mal'tsev categories

UserPierre-Alain Jacqmin (Université catholique de Louvain).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 16 May 2017, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

The Calderon problem for connections

UserMihajlo Cekic, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 10 May 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Igusa quartic and and Wiman-Edge sextics

UserIvan Cheltsov (Edinburgh).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 10 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Higher Hida theory

UserVincent Pilloni (ENS Lyon).

HouseMR13.

ClockTuesday 09 May 2017, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Enumerative Geometry via Homological Algebra

(Note: Special Day and Seminar Room)

UserDavid Favero (University of Alberta, KIAS).

HouseCMS MR4.

ClockMonday 08 May 2017, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

List colourings and preference orders

UserAndrew Thomason (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 04 May 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

On the existence of Lagrangians with special properties

UserYng-Ing Lee, Taiwan and Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 03 May 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Rational Structures on Automorphic Representations and an Automorphic Analogue of Deligne's Conjecture

UserFabian Januszweski (Karlsruhe Institute of Technology).

HouseMR13.

ClockTuesday 02 May 2017, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Variational Mean Field Games

UserFilippo Santambrogio (Université Paris Sud).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 03 April 2017, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

The relative trace formula of Jacquet-Rallis

UserMichał Zydor (Weizmann Institute).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 March 2017, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Tangles and the Mona Lisa

UserReinhard Diestel (University of Hamburg).

HouseMR12.

ClockThursday 16 March 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Vanishing Class Sizes

UserRachel Camina.

HouseMR12.

ClockWednesday 15 March 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Differential forms and the abundance conjecture

UserThomas Peternell (Bayreuth).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 March 2017, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Hopf Formulae for TOR

UserJulia Goedecke (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 14 March 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

A linkage principle for diagrammatic Soergel bimodules

UserAmit Hazi, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 10 March 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Ramsey problems in directed graphs

UserShoham Letzter (ETH, Zurich).

HouseMR12.

ClockThursday 09 March 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Annular Khovanov-Lee homology, Braids, and Cobordisms

UserEli Grigsby, Boston College.

HouseMR13.

ClockWednesday 08 March 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Modular forms and p-adic L-functions

UserJoaquin Rodrigues (UCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 March 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Fibration categories and models for higher categories

UserChristian Sattler (University of Leeds).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 March 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Tannaka Duality for (Ind)Banach Spaces

UserCraig Smith, University of Oxford.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 03 March 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Counting problems in additive combinatorics

UserJozsi Balogh (University of Illinois Urbana-Champaign).

HouseMR12.

ClockThursday 02 March 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Rigidity and Flexibility for Handlebody Groups

UserSebastian Hensel, Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 March 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Log birational boundedness of Calabi-Yau pairs

UserRoberto Svaldi (Cambridge/Trieste).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 01 March 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Galois Representations for the general symplectic group

UserArno Kret (University of Amsterdam).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 February 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Split extensions of bialgebras

User Tim Van der Linden (Université catholique de Louvain).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 February 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Brauer Relations and Mackey Functors

UserMatthew Spencer, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 24 February 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Families with few k-chains

UserAdam Zsolt Wagner (University of Illinois Urbana-Champaign).

HouseMR12.

ClockThursday 23 February 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

The cohomological McKay correspondence via Floer theory

UserAlexander Ritter, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 22 February 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Quantum representations and higher-rank Prym varieties.

UserJohan Martens (Edinburgh).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 22 February 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Integral models for eigenvarieties

UserChristian Johansson (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 February 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Abstract Systems and Sheaves

UserChristina Vasilakopoulou (Université Libre de Bruxelles).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 21 February 2017, 14:15-15:15

Algebra and Representation Theory Seminar

Partial linear spaces with symmetry

UserJoanna Fawcett.

HouseMR12.

ClockWednesday 15 February 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Restricted volumes in Kahler geometry

UserTristin Collins (Harvard).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 February 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Galois action on units of rings of integers

UserAlex Torzewski (University of Warwick).

HouseMR13.

ClockTuesday 14 February 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Metric spaces and synthetic differential geometry

UserAnders Kock (Aarhus University).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 14 February 2017, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Highly connected subgraphs in sparse graphs

UserHenry Liu (Central South University, China).

HouseMR12.

ClockThursday 09 February 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

A tale of two norms.

UserNathan Dunfield, UIUC.

HouseMR13.

ClockWednesday 08 February 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

On the number of minimal models of a smooth variety of general type

UserDiletta Martinelli (Edinburgh).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 08 February 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Recovering a local field from its Galois group

UserMarius Leonhardt (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 February 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Gluing models of type theory

UserSean Moss (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 February 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Group distance

UserAlex Wendland, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 03 February 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Monochromatic Infinite Sumsets

UserPaul Russell (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 02 February 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Characters of odd degree of symmetric groups

UserEugenio Giannelli.

HouseMR12.

ClockWednesday 01 February 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Prospects for Floer homotopy theory

UserMohammed Abouzaid, Columbia.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 February 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Images of Galois representations in Hida families

UserJaclyn Lang (Universite Paris 13).

HouseMR13.

ClockTuesday 31 January 2017, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Ringel duality of Schur algebras

UserStacey Law, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 27 January 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Forbidden vector-valued intersections

UserEoin Long (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 26 January 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Coherence and Kähler groups

UserPierre Py, Strasbourg & UNAM.

HouseMR13.

ClockWednesday 25 January 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

On a conjecture of Voisin

UserRobert Laterveer (Strasbourg).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 25 January 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

L-functions of curves

UserTim Dokchitser (University of Bristol).

HouseMR13.

ClockTuesday 24 January 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Logic programming: laxness and saturation

UserJohn Power (University of Bath).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 January 2017, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

On the Chow ring of holomorphic symplectic varieties

UserCharles Vial (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 18 January 2017, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

Moduli spaces of holomorphic differentials

UserRahul Pandharipande.

HouseCMS MR13.

ClockFriday 02 December 2016, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Fusion systems over $p$-groups with an extraspecial subgroup of index $p$

UserRaul Moragues Moncho, University of Birmingham.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 02 December 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Tight Hamilton Cycles in 3-Graphs

UserChristian Reiher (University of Hamburg).

HouseMR12.

ClockThursday 01 December 2016, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

The profinite topology on groups

UserPavel Zalesski (Brasilia).

HouseMR12.

ClockWednesday 30 November 2016, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Surface subgroups of graphs of free groups.

UserHenry Wilton, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 30 November 2016, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

mu-ordinary Hasse invariants and the canonical filtration of a p-divisible group

UserValentin Hernandez (Paris 6).

HouseMR13.

ClockTuesday 29 November 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Globular: Higher categories, the easy way

UserJamie Vicary (University of Oxford).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 29 November 2016, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserJohan Martens (Edinburgh).

HouseCMS MR13.

ClockSunday 27 November 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Classifying spaces for families of subgroups

UserVictor Gonzales Moreno, Royal Holloway.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 25 November 2016, 15:30-16:30

Combinatorics Seminar

Induced Subgraphs of Ramsey Graphs

UserBhargav Narayanan (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 24 November 2016, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Prime ideals in Iwasawa algebras

UserSimon Wadsley.

HouseMR12.

ClockWednesday 23 November 2016, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Newton-Okounkov bodies and asymptotic invariants of divisors

UserJinhyung Park (KIAS).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 23 November 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

The nonabelian elliptic Fourier transform for unipotent representations of p-adic groups

UserDan Ciubotaru (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 22 November 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Minimal dense C*-embedded sublocales

UserPeter Johnstone (DPMMS).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 22 November 2016, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Finite reflection groups and graph norms

UserDavid Conlon (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 17 November 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Applications of cellular E_2-algebras

UserOscar Randal-Williams, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 16 November 2016, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Essential Expansion is Forceable

UserGabor Kun (Rényi Institute).

HouseMR5.

ClockWednesday 16 November 2016, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Mirror symmetry for homogeneous varieties.

UserClelia Pech (Kent).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 16 November 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

On the Gross-Stark conjecture

UserMahesh Kakde (KCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 15 November 2016, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Galois characteristics of local fields

UserMarius Leonhardt, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 11 November 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Decomposing Complete Hypergraphs

UserLuka Milicevic (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 10 November 2016, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

S_5 Galois extensions of totally real fields and automorphy

UserShekhar Khare (UCLA).

HouseMR5.

ClockWednesday 09 November 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Coordinatization of Countable MV algebras

UserPhilip Scott (University of Ottawa).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 08 November 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Conjugation Modules for Symmetric Groups

UserWilliam O'Donovan, Royal Holloway.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 04 November 2016, 15:00-16:00

Algebra and Representation Theory Seminar

no talk

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 02 November 2016, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Polynomial-time Nielsen--Thurston type recognition

UserRichard Webb, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 02 November 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Intersection theory on the moduli spaces of r-spin discs

UserRan Tessler (ETH).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 02 November 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Representations of p-adic groups via geometric invariant theory

UserBeth Romano (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 01 November 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Displayed categories

UserBenedikt Ahrens (INRIA Nantes).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 01 November 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Endomorphism rings of some Young modules

UserJasdeep Kochhar, Royal Holloway.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 28 October 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Increasing Sequences of Integer Triples

UserJason Long (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 27 October 2016, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

On branch groups

UserAnitha Thillaisundaram (Lincoln).

HouseMR12.

ClockWednesday 26 October 2016, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

A remark on the Euler equations of hydrodynamics

UserKai Cieliebak, Augsburg.

HouseMR13.

ClockWednesday 26 October 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Boundedness properties of linear systems and Fano varieties

UserCaucher Birkar (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 26 October 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Sansuc’s formula and Tate global duality (d’après Rosengarten).

UserBrian Conrad (Stanford University).

HouseMR13.

ClockTuesday 25 October 2016, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Companion points and locally analytic socle for GL(2)

UserYiwen Ding (Imperial College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 25 October 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Semi-Segal types in Homotopy Type Theory

UserPaolo Capriotti (University of Nottingham).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 25 October 2016, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Symmetric Intersecting Families of Sets

UserDavid Ellis (QMUL).

HouseMR12.

ClockThursday 20 October 2016, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Derived localisation of algebras and modules

UserJoseph Chuang (City).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 October 2016, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Around the Kronecker - Gromov-Witten correspondence

UserPierrick Bousseau (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 19 October 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Patching and the completed homology of locally symmetric spaces.

UserJames Newton (King's College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 18 October 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Infinitesimal models of theories

UserFilip Bár (DPMMS).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 18 October 2016, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Non-linear stability of Kerr-de Sitter black holes

NOTE THE SPECIAL DATE AND LOCATION

UserPeter Hintz (Berkeley).

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 14 October 2016, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Flatness properties of p-adic Banach modules

UserAndreas Bode, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 14 October 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Induced subgraphs of graphs with large chromatic number

UserAlex Scott (University of OXford).

HouseMR12.

ClockThursday 13 October 2016, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Canonical dimension estimates for p-adic Lie groups

UserChristian Johansson.

HouseMR12.

ClockWednesday 12 October 2016, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

From Foliations to Contact Structures

UserJonathan Bowden, Munich.

HouseMR13.

ClockWednesday 12 October 2016, 16:00-17:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

On boundary effect for zero viscosity limit of solutions of Navier-Stokes

NOTE THE SPECIAL DATE AND LOCATION

UserClaude Bardos (University Paris 7).

HouseCMS, MR11.

ClockWednesday 12 October 2016, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

Parity of Selmer ranks in quadratic twist families

UserAdam Morgan (KCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 11 October 2016, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Effect Algebroids

UserFrank Roumen (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 11 October 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Thompson-style groups coming from C* algebras of graphs of groups

UserRichard Freeland, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 07 October 2016, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

Euler systems and deformation of Galois representations

UserEric Urban (Colombia University).

HouseMR13.

ClockMonday 03 October 2016, 11:00-12:00

Combinatorics Seminar

Multicolour Ramsey Numbers of Odd Cycles

UserNick Day (QMUL).

HouseMR12.

ClockThursday 16 June 2016, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

A Stability Theorem for Maximal K_{r+1}-free graphs

UserRichard Snyder (University of Memphis).

HouseMR12.

ClockThursday 09 June 2016, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Sparse graph convergence and where it goes

UserMiklós Abért (Rényi Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 02 June 2016, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Limits of some combinatorial problems

UserEndre Csóka (Rényi Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 02 June 2016, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Descending cohomology geometrically

UserYano Casalaina-Martin.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 01 June 2016, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Polychromatic colouring and cover-decomposition problems in the plane

UserDömötör Pálvölgyi (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 26 May 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Concordance maps in knot Floer homology

UserMarco Marengon, Imperial.

HouseMR13.

ClockWednesday 25 May 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Cohomological properties of non-Kahler manifolds

UserDaniele Angella (Universita degli Studi di Firenze).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 25 May 2016, 11:00-12:00

Category Theory Seminar

Using the internal language of toposes in algebraic geometry

UserIngo Blechschmidt (University of Augsburg).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 May 2016, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Extremal problems for cycles in graphs

UserJacques Verstraëte (UCSD).

HouseMR12.

ClockThursday 19 May 2016, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Poisson structures on Fano manifolds

UserBrent Pym (University of Oxford).

HouseCMS MR14.

ClockWednesday 18 May 2016, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Exponential Patterns in Arithmetic Ramsey Theory

UserJulian Sahasrabudhe (University of Memphis).

HouseMR14.

ClockTuesday 17 May 2016, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

An identity on class numbers of cubic rings

UserEvan O'Dorney (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 17 May 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

What does the universal measuring coalgebra measures?

UserDr Ignacio Lopez Franco (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 17 May 2016, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

C⁰-symplectic topology and the Arnold conjecture.

UserVincent Humiliere, Jussieu.

HouseMR13.

ClockWednesday 11 May 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Compactifications and kernels

UserMatthew Ballard (University of South Carolina).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 11 May 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Hida theory over some Shimura varieties without ordinary locus.

UserRiccardo Brasca (Universite Paris Diderot).

HouseMR13, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 10 May 2016, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Noise sensitivity in bootstrap percolation

UserGábor Pete (Renyi Institute and TU Budapest).

HouseMR12.

ClockThursday 05 May 2016, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Systems of forms of the same degree

UserSimon Leo Rydin Myerson (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 03 May 2016, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

The Chromatic Number of Dense Random Graphs

UserAnnika Heckel (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 28 April 2016, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Generalised braid category

UserTimothy Logvinenko, University of Cardiff.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 27 April 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Operads as polynomial 2-monads

UserMark Weber (Macquarie University).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 26 April 2016, 14:15-15:15

DPMMS Seminar

Ethics for the working mathematician. An unofficial guide.

UserMaurice Chiodo (Cambridge).

HouseCMS, MR3.

ClockFriday 22 April 2016, 17:00-18:00

Algebraic Geometry Seminar

COW: Mirror Symmetry

UserMark Gross (University of Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockThursday 21 April 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

COW: Cutting and pasting in algebraic geometry

UserRavi Vakil (Stanford).

HouseCMS MR13.

ClockThursday 21 April 2016, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

COW: Surfaces with exceptional monodromy.

UserGenival da Silva (Washington University, St Louis).

HouseCMS MR14.

ClockThursday 21 April 2016, 11:30-12:30

Topology Seminar

Khovanov-Rozansky homology and the flag Hilbert scheme

UserEugene Gorsky (UC Davis).

HouseMR12.

ClockMonday 04 April 2016, 14:00-15:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Collisions of vortex filaments

UserEvelyn Miot, Ecole Polytechnique.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 21 March 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Clique colourings of random graphs

UserColin McDiarmid (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 10 March 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Loops are loops

UserJake Rasmussen, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 09 March 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A tropical descendent Landau-Ginzburg potential for P2

UserPeter Overholser, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 09 March 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Weakly globular n-fold categories

UserSimona Paoli (University of Leicester).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 08 March 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Automorphic induction for radicial p-extensions

UserLaurent Clozel (Univ. Paris-Sud).

HouseMR13, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 08 March 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

3/2-Generation of Finite Groups

UserScott Harper, University of Bristol.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 04 March 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Product mixing and product-free sets in the alternating group

UserSean Eberhard (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 03 March 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Counting torus fibrations on a K3 surface

UserSimion Filip, Chicago.

HouseMR13.

ClockWednesday 02 March 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Frobenius splittings on T-varieties.

UserHendrik Suess (Manchester).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 02 March 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

An Algebraic Combinatorial Approach to Opetopic Structure

UserMarcelo Fiore (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 01 March 2016, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Acceleration in reaction-diffusion equations

UserChristopher Henderson (ENS-Lyon).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 29 February 2016, 16:00-17:00

A glimpse of the mathematics of Bill Tutte, the greatest codebreaker of WWII

UserBela Bollobas (Cambridge .

HouseMR2.

ClockFriday 26 February 2016, 19:30-18:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Decomposing SL2 modules in prime characteristic

UserSamuel Martin, University of York.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 26 February 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Transitive Avoidance Games

UserMark Walters (Queen Mary London).

HouseMR12.

ClockThursday 25 February 2016, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

Logical relations

UserSean Moss (DPMMS).

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 25 February 2016, 14:00-15:00

Algebra and Representation Theory Seminar

A theory of the b-function in positive characteristic

UserThomas Bitoun (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 February 2016, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

An "unlinked" Floer homology, and Poincaré surfaces.

UserBarney Bramham, Bochum.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 February 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Sigma Models and Phase Transitions

UserEmily Clader (ETH Zurich).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 24 February 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Syntax-semantics adjunctions

UserTom Avery (University of Edinburgh).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 23 February 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Properly stratified quotients of quiver Hecke algebras in type A

UserKeith Brown, University of East Anglia.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 19 February 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Achlioptas processes and truncated stochastic coalescence

UserLutz Warnke (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 18 February 2016, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

Gödel's "Dialectica": Abstract and Concrete

UserEric Faber (DPMMS).

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 18 February 2016, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

K3 categories of cubic fourfolds

UserDaniel Huybrechts, University of Bonn.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 17 February 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Strong approximation and a conjecture of Harpaz and Wittenberg

UserTim Browning (University of Bristol).

HouseMR13, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 16 February 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Another look at simple reflections

UserDr Ignacio Lopez Franco (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 16 February 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Generation of finite simple groups

UserCarlisle King, Imperial College.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 12 February 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The sharp threshold for making squares

UserPaul Balister (University of Memphis).

HouseMR12.

ClockThursday 11 February 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Rational homotopy theory of the little n-disks operads

UserThomas Willwacher, Zurich.

HouseMR13.

ClockWednesday 10 February 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

What is ... the universal theta divisor?

UserNicola Pagani (Liverpool).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 10 February 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Geometrization of the local Langlands correspondence

UserLaurent Fargues (CNRS/Jussieu).

HouseMR13, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 09 February 2016, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Cartesian Essential Inclusions of Grothendieck Toposes

UserGuilherme Lima de Carvalho e Silva (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 09 February 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Brauer's Main Theorems

UserStacey Law, University of Cambridge.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 05 February 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Matchings in random bipartite graphs

UserStefanie Gerke (Royal Holloway).

HouseMR12.

ClockThursday 04 February 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Veering Dehn Surgery

UserSaul Schleimer, Warwick.

HouseMR13.

ClockWednesday 03 February 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

The LMMP for log canonical 3-folds in char p

UserJoe Waldron (Cambridge).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 03 February 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Fibrations with few rational points

please note this seminar wil take place in MR12

UserArne Smeets (Imperial College London, KU Leuven).

HouseMR12, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 02 February 2016, 15:45-16:45

Number Theory Seminar

Functional equations in the theory of positively ramified extensions

please note this seminar wil take place in MR12

UserYoshitaka Hachimori (Cambridge/Tokyo University of Science).

HouseMR12, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 02 February 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

The involution width of a finite simple group

UserAlex Malcom, Imperial College.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 29 January 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Additive triples of permutations

UserFreddie Manners (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 28 January 2016, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Quasicircles of dimension 1+k^2 do not exist

UserOleg Ivrii, Helsinki.

HouseMR13.

ClockWednesday 27 January 2016, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Behavior of canonical divisors under purely inseparable base change

UserHiromu Tanaka (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 27 January 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Irrationality proofs, moduli spaces, and dinner parties

UserFrancis Brown (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 26 January 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

A very gentle introduction to categorification

UserAmit Hazi, University of Cambridge.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 22 January 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The multiplication table problem for bipartite graphs

UserIstván Tomon (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 21 January 2016, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

Semi-abelian categories

UserNigel Burke.

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 21 January 2016, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Algebraic structures, Chern numbers and Minimal Model Program

UserLuca Tasin (Bonn).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 20 January 2016, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Fourier coefficients of Siegel modular forms and applications

UserAbhishek Saha (University of Bristol).

HouseMR13.

ClockTuesday 19 January 2016, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

An Introduction to Majorana Theory

UserMadeleine Whybrow, Imperial College London.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 15 January 2016, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Cutoff on all Ramanujan Graphs

UserYuval Peres (Microsoft Research).

HouseMR12.

ClockThursday 14 January 2016, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Constructive conceptual completeness for regular logic

UserPanagis Karazeris (University of Patras).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 12 January 2016, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

On the subcritical transition of the 3D Couette flow

UserJacob Bedrossian, University of Maryland .

HouseCMS, MR11.

ClockMonday 11 January 2016, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Measurable circle squaring

UserOleg Pikhurko (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 03 December 2015, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Geometry of the moduli space of abelian differentials

UserUrsula Hamenstadt, Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 02 December 2015, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Moduli of Gorenstein Q-homology fake projective planes

UserMatthias Schuett (Leibniz University).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 02 December 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Additive problems and exponential sums over smooth numbers

UserAdam Harper (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 01 December 2015, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Min-max theory in geometry and topology

UserDaniel Ketover (Imperial/Princeton).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 30 November 2015, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

The distance of large $p$ th powers in the Nottingham group

UserTugba Aslan, Central European University.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 27 November 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

A Concentration Inequality for Product Spaces

UserKonstantinos Tyros (Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 26 November 2015, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

The fundamental group from a Tannakian viewpoint

UserGeorgios Charalambous.

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 26 November 2015, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Cohomology jump loci"

UserNero Budur (KU Leuven).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 25 November 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Commensurability of automorphism groups, and number theoretic applications

UserAlex Bartel (Warwick University).

HouseMR13.

ClockTuesday 24 November 2015, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Another viewpoint on cartesian theories

UserZhen Lin Low (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 November 2015, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

Adjoint dimension of foliations

UserRoberto Svaldi (Cambridge).

HouseCMS MR4.

ClockMonday 23 November 2015, 15:00-16:00

Algebraic Geometry Seminar

Rational points on log Fano threefolds over a finite field

UserYoshinori Gongyo (Tokyo).

HouseCMS MR4.

ClockMonday 23 November 2015, 13:30-14:30

Combinatorics Seminar

Edge-decompositions of graphs with high minimum degree

UserDaniela Kühn (Birmingham).

HouseMR12.

ClockThursday 19 November 2015, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Modular representations of gl_n

UserSimon Goodwin, Birmingham.

HouseMR12.

ClockWednesday 18 November 2015, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

On profinite properties of 3-manifolds.

UserMichel Boileau, Aix-Marseille.

HouseMR13.

ClockWednesday 18 November 2015, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Geometry and large N limits in Quantum Hall effect.

UserSemyon Klevtsov (Cologne).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 18 November 2015, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

A Synthetic Version of Lie's Second Theorem

UserMatthew Burke (Masaryk University).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 17 November 2015, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

A new point of view on (crystalline) mean curvature flows

UserAntonin Chambolle, CMAP, Ecole Polytechnique.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 16 November 2015, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Frechet-Stein algebras and D-modules on rigid analytic spaces

UserAndreas Bode, University of Cambridge.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 13 November 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Tree-Decompositions of Infinite Graphs

UserJohannes Carmesin (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 12 November 2015, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

An Introduction to Fibred Categories

UserSean Moss (DPMMS).

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 12 November 2015, 14:00-15:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Resonance for loop homology of spheres

UserHans-Bert Rademacher, Leipzig.

HouseMR13.

ClockWednesday 11 November 2015, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A geometric characterization of toric varieties

UserRoberto Svaldi (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 11 November 2015, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Abstract aspects of commutativity

UserIgnacio Lopez Franco (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 10 November 2015, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Invariant Rings of p-groups

UserKatherine Horan, University of Kent.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 06 November 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Quantitative quasirandomness

UserBenny Sudakov (ETH Zurich).

HouseMR12.

ClockThursday 05 November 2015, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

New presentations for R. Thompson’s group V

UserMartyn Quick, University of St Andrews.

HouseMR12.

ClockWednesday 04 November 2015, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Degenerations of cubic threefolds

UserKlaus Hulek (Leibniz).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 04 November 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Parabolic induction and extensions

UserJulien Hauseux (KCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 03 November 2015, 14:15-15:15

Applied and Computational Analysis

Geometric graph-based methods for high dimensional data

This is a joint GAPDE & ACA seminar

UserAndrea Bertozzi (Mathematics, UCLA).

HouseMR 13, CMS.

ClockMonday 02 November 2015, 16:00-17:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Maximal subgroups of low-dimensional classical groups

UserDaniel Rogers, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 30 October 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Connectivity in graph classes

UserGuillem Perarnau Llobet (Birmingham).

HouseMR12.

ClockThursday 29 October 2015, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

Elementary embeddings of the universe for category theory

UserDr Andrew Brooke-Taylor.

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 29 October 2015, 14:00-15:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Balanced semisimple filtrations for tilting modules

UserAmit Hazi (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockWednesday 28 October 2015, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Hierarchical hyperbolicity

UserMark Hagen, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 28 October 2015, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Mori fibre spaces for $3$-folds in positive characteristic

UserJoe Waldron (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 28 October 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Overconvergent modular forms and perfectoid Shimura curves

UserPrzemyslaw Chojecki (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 27 October 2015, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Auslander-Reiten Components of Brauer Graph Algebras

UserDrew Duffield, University of Leicester.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 23 October 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Bootstrap Percolation in the Hypercube

UserNatasha Morrison (Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 22 October 2015, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserLewis Topley, Padova.

HouseMR12.

ClockWednesday 21 October 2015, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Contact topology from the Legendrian viewpoint

UserRoger Casals, MIT.

HouseMR13.

ClockWednesday 21 October 2015, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Non-reductive automorphism groups, the Loewy filtration and K-stability

UserGiulio Codogni (Rome Tre).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 21 October 2015, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Two dimensional Lawvere Theories

UserJohn Power (University of Bath).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 20 October 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Eigenvarieties for non-cuspidal Siegel modular forms

UserGiovanni Rosso (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 20 October 2015, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

How to construct a rigid analytic quantum sl_2

UserNicolas Dupré, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 16 October 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Induced posets

UserArès Méroueh (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 15 October 2015, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Endotrivial modules

UserNadia Mazza, Lancaster.

HouseMR12.

ClockWednesday 14 October 2015, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Exceptional collections, and the Neron-Severi lattice for surfaces

UserCharles Vial (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 14 October 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Ranks of quadratic twists of elliptic curves (Please note change in time)

UserTom Fisher (Cambridge) / Andrew Granville (UCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 13 October 2015, 14:45-15:45

Category Theory Seminar

Exact completion for fibration categories

UserBenno van der Berg (Universiteit van Amsterdam).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 29 September 2015, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Polynomial and Analytic Functors and Monads, revisited.

UserMarek Zawadowski (University of Warsaw).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockWednesday 16 September 2015, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Recurrence on infinite cyclic coverings

UserAlbert Fathi, ENS Lyon.

HouseMR4.

ClockWednesday 08 July 2015, 16:15-17:15

Combinatorics Seminar

Clustering in preferential attachment networks

UserLiudmila Ostroumova Prokhorenkova (Lomonosov Moscow State University).

HouseMR12.

ClockThursday 11 June 2015, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

On the solution of recursive domain equations

UserOhad Kammar (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 11 June 2015, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

A stability theorem for approximate representations

UserOmid Hatami (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 04 June 2015, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Synthetic differentiation of species

UserRichard Garner (Macquarie University).

HouseMR2, Centre for Mathematical Sciences.

ClockWednesday 03 June 2015, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Ramanujan Graphs and Finite Free Convolutions of Polynomials

UserDan Spielman (Yale University).

HouseMR14.

ClockTuesday 02 June 2015, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Quantum D-Modules

UserNicolas Dupré, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 29 May 2015, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

A fat Szemerédi-Trotter theorem, and Inverse 2D Kakeya theorems

UserMichael Bateman (University of Cambridge).

HouseMR11.

ClockThursday 28 May 2015, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

Classifying toposes and forcing

UserEric Faber (DPMMS).

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 28 May 2015, 14:00-15:00

Algebra and Representation Theory Seminar

The Jacobson-Morozov Theorem and Complete Reduciblity of Lie subalgebras

UserAdam Thomas, University of Cambridge.

HouseMR12.

ClockWednesday 27 May 2015, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Floer simple manifolds and L-space intervals

UserSarah Rasmussen, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 27 May 2015, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Mirror Symmetry for Grassmannians.

UserKonstanze Rietsch, King's College, London.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 27 May 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

The average elliptic curve has few integral points

UserLevent Alpoge (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 26 May 2015, 16:15-17:15

Category Theory Seminar

Closure operators and central extensions in the category of quandles

UserMarino Gran (Université Catholique de Louvain).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 26 May 2015, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Searching for hidden moving targets on graphs

UserJohn Haslegrave (University of Sheffield).

HouseMR12.

ClockThursday 21 May 2015, 14:30-15:30

Junior Category Theory Seminar

Categorical Logic Round Table

UserSpeaker to be confirmed.

HouseCMS, MR13.

ClockThursday 21 May 2015, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Symplectic cohomology in the topological limit

UserDaniel Pomerleano.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 20 May 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Transcendental Brauer-Manin obstructions on Kummer surfaces

UserRachel Newton (MPIM).

HouseMR13.

ClockTuesday 19 May 2015, 16:15-17:15

Algebra and Representation Theory Seminar

Invariant forms on minuscule representations

UserRichard Green (University of Colorado Boulder).

HouseMR12.

ClockWednesday 13 May 2015, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Smoothing properties of the Kaehler-Ricci flow

UserEleonora di Nezza (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 May 2015, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Analytic continuation on some unitary Shimura varieties

UserStéphane Bijakowski (Paris 13).

HouseMR13.

ClockTuesday 12 May 2015, 16:15-17:15

Combinatorics Seminar

Forbidden submatrices and forbidden subposets

UserAbhishek Methuku (Rényi Insitute).

HouseMR14.

ClockTuesday 12 May 2015, 14:30-15:30

Please see above for contact details for this list.

 

© 2006-2018 Talks.cam, University of Cambridge. Contact Us | Help and Documentation | Privacy and Publicity