University of Cambridge > Talks.cam > Philosophy and History of Science
Add to your list(s) Send you e-mail reminders Further detail Subscribe using ical/vcal (Help)
Description to be confirmed
If you have a question about this list, please contact: jwv20. If you have a question about a specific talk, click on that talk to find its organiser.
4 upcoming talks and 931 talks in the archive: show all (slow!).
Early Science and Medicine
Montserrat Cabré (Universidad de Cantabria).
Seminar Room 1, Department of History and Philosophy of Science.
Tuesday 12 March 2024, 17:00-18:30
History of Modern Medicine and Biology
Daniel Navon (University of California, San Diego).
Tuesday 05 March 2024, 17:00-18:30
Generation to Reproduction Seminars
Catherine Rider (University of Exeter).
Tuesday 27 February 2024, 17:00-18:30
Various speakers.
Tuesday 20 February 2024, 17:00-18:30
Katarzyna Pękacka-Falkowska (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu).
Tuesday 13 February 2024, 17:00-18:30
Wellcome Lecture in the History of Medicine
Pablo F. Gómez (University of Wisconsin–Madison).
Large Lecture Theatre, Department of Plant Sciences, Downing Site.
Thursday 08 February 2024, 15:30-17:00
Ana Carolina Vimieiro (Universidade Federal de Minas Gerais, Brazil).
Tuesday 06 February 2024, 17:00-18:30
Gabrielle Robilliard-Witt (Carl von Ossietzky Universität Oldenburg).
Tuesday 30 January 2024, 17:00-18:30
Heini Hakosalo (University of Oulu, Finland).
Tuesday 23 January 2024, 17:00-18:30
Neha Vermani (University of Sheffield).
Tuesday 28 November 2023, 17:00-18:30
Cabinet of Natural History
Phoebe McDonnell (King's College London).
Monday 27 November 2023, 13:00-14:00
Jules Skotnes-Brown (University of St Andrews).
Tuesday 21 November 2023, 17:00-18:30
Erica Fischer (King's College London).
Monday 20 November 2023, 13:00-14:00
Rebecca Whiteley (University of Birmingham).
Tuesday 14 November 2023, 17:00-18:30
Claire Shaw (University of Warwick).
Tuesday 07 November 2023, 17:00-18:30
Rachel Feldberg (University of York).
Monday 06 November 2023, 13:00-14:00
Philippa Carter (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 31 October 2023, 17:00-18:30
This seminar starts at 12noon
Marissa Smit-Bose (Harvard University).
Monday 30 October 2023, 12:00-13:00
Fabiola Creed (University of Warwick).
Tuesday 24 October 2023, 17:00-18:30
Daniel Gettings (University of Warwick).
Monday 23 October 2023, 13:00-14:00
Fabrizio Baldassarri (Ca' Foscari University of Venice).
Tuesday 17 October 2023, 17:00-18:30
Silvia M. Marchiori (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 16 October 2023, 13:00-14:00
Dong Guoqiang (Fudan University).
Tuesday 10 October 2023, 17:00-18:30
Dominik Wujastyk (University of Alberta).
Monday 29 May 2023, 17:00-18:30
Lynn Berry (Open University).
Monday 29 May 2023, 13:00-14:00
Craig Martin (Ca' Foscari University).
Monday 22 May 2023, 13:00-14:00
Elizabeth Moreau (University of Cambridge).
Tuesday 16 May 2023, 17:00-18:30
Valentine Delrue (Ghent University & Ca' Foscari University).
Monday 15 May 2023, 13:00-14:00
Oksana Vynnyk (University of Alberta).
Zoom.
Tuesday 09 May 2023, 17:00-18:30
Jacob Orrje (Uppsala University).
Monday 08 May 2023, 13:00-14:00
CANCELLED
Rebecca Whiteley (Birkbeck, University of London).
Tuesday 02 May 2023, 17:00-18:30
Tina Asmussen (Bergbaumuseum Bochum – Ruhr-Universität Bochum).
Tuesday 14 March 2023, 17:00-18:30
Max Long (History, University of Cambridge).
Monday 13 March 2023, 13:00-14:00
Dora Yao (University of Cambridge).
Tuesday 07 March 2023, 17:00-18:30
Francesco Bianchini (King's College, Cambridge).
Monday 06 March 2023, 13:00-14:00
Camilla Røstvik (University of Aberdeen).
Tuesday 07 February 2023, 17:00-18:30
Trude Dijkstra (University of Amsterdam).
Tuesday 31 January 2023, 17:00-18:30
He Bian (Princeton University).
Seminar Room 2, Department of History and Philosophy of Science.
Thursday 26 January 2023, 16:00-17:30
Tracey Loughran (University of Essex).
Tuesday 24 January 2023, 17:00-18:30
Anna-Luna Post (HPS, University of Cambridge).
Monday 23 January 2023, 13:00-14:00
Joyce Dixon (University of Edinburgh).
Tuesday 17 January 2023, 11:00-12:30
Sonia Wigh.
Tuesday 29 November 2022, 17:30-19:00
Jenny Bangham (QMUL).
Tuesday 22 November 2022, 17:00-18:30
Sebestian Kroupa (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 15 November 2022, 17:30-19:00
Alma Igra (Van Leer Jerusalem Institute).
Tuesday 08 November 2022, 17:30-19:00
Surekha Davies (Utrecht University).
Tuesday 01 November 2022, 17:30-19:00
Tinne Claes (KU Leuven).
Tuesday 25 October 2022, 17:00-18:30
Oded Rabinovitch (Tel Aviv University).
Tuesday 18 October 2022, 17:00-18:30
Manabu Akagawa and Akihito Suzuki (University of Tokyo).
Tuesday 11 October 2022, 09:00-10:30
Kathryn Renton (UCLA).
Tuesday 24 May 2022, 17:00-18:30
Nader El-Bizri (American University of Beirut).
Arts School Lecture Theatre A.
Tuesday 10 May 2022, 17:00-18:30
Yijun Wang (New York University).
Tuesday 15 March 2022, 17:00-18:30
Please note this seminar takes place on a Monday
Wayne Soon (Vassar College).
Monday 07 March 2022, 17:00-18:30
Tuesday 15 February 2022, 17:00-18:30
Jessica Wang (University of British Columbia).
Tuesday 08 February 2022, 17:00-18:30
Philippa Hellawell (National Archives, UK).
Tuesday 01 February 2022, 17:00-18:30
Ayah Nuriddin (Princeton University).
Tuesday 25 January 2022, 17:00-18:30
Gabriela Soto Laveaga (Harvard University).
Thursday 20 January 2022, 16:00-17:30
Nahyan Fancy (DePauw University).
Cockroft Lecture Theatre and Zoom.
Tuesday 07 December 2021, 17:00-18:30
Jaipreet Virdi (University of Delaware).
Tuesday 30 November 2021, 17:00-18:30
Dror Weil (Faculty of History).
Mill Lane Lecture Room 9 and Zoom.
Tuesday 23 November 2021, 17:00-18:30
Ryan Nehring (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 16 November 2021, 17:00-18:30
Guido Giglioni (University of Macerata).
Tuesday 09 November 2021, 17:00-18:30
Anna Corrias (Faculty of Divinity).
Tuesday 02 November 2021, 17:00-18:30
Anna Echterhölter (University of Vienna).
Tuesday 26 October 2021, 17:00-18:30
Sara Caputo (Magdalene College, Cambridge).
Tuesday 19 October 2021, 17:00-18:30
Chris Otter (Ohio State University).
Tuesday 12 October 2021, 17:00-18:30
Monique Kornell and Dániel Margócsy.
Tuesday 18 May 2021, 17:00-18:30
Aro Velmet (University of Southern California).
Tuesday 16 March 2021, 17:00-18:30
Anna Bonnell Freidin (University of Michigan).
Tuesday 09 March 2021, 17:00-18:30
Elizabeth O'Brien (Johns Hopkins University).
Tuesday 02 March 2021, 17:00-18:30
Jack Hartnell (University of East Anglia).
Tuesday 23 February 2021, 17:00-18:30
Elizabeth Hoover (University of California, Berkeley).
Tuesday 16 February 2021, 17:00-18:30
Sasha Turner (Johns Hopkins University).
Thursday 11 February 2021, 16:00-17:30
Mackenzie Cooley (Hamilton College).
Tuesday 02 February 2021, 17:00-18:30
Amir Teicher (Tel Aviv University).
Tuesday 26 January 2021, 17:00-18:30
Rana Hogarth (University of Illinois).
Tuesday 01 December 2020, 17:00-18:30
Max Long (Faculty of History).
Monday 23 November 2020, 13:00-14:00
Leah DeVun (Rutgers University).
Tuesday 17 November 2020, 17:00-18:30
Leonardo Carrio Cataldi (LMU Munich).
Monday 16 November 2020, 13:00-14:00
Victoria Lee (Ohio University).
Tuesday 10 November 2020, 17:00-18:30
Karen Harvey (University of Birmingham).
Tuesday 03 November 2020, 17:00-18:30
Maud Bracke (University of Glasgow).
Tuesday 27 October 2020, 17:00-18:30
Anna Marie Roos (University of Lincoln).
Tuesday 20 October 2020, 17:00-18:30
Grace Redhead (University College London).
Tuesday 13 October 2020, 17:00-18:30
J'Nese Williams (Stanford University).
Monday 09 March 2020, 13:00-14:00
Chris Wingfield (University of East Anglia).
Monday 02 March 2020, 13:00-14:00
Jenny Bangham (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 25 February 2020, 17:00-18:30
Laura Brassington (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 24 February 2020, 13:00-14:00
Eric Jorink (Huygens Institute and Leiden University).
Tuesday 18 February 2020, 17:00-18:30
Chris Manias (King's College London).
Monday 17 February 2020, 13:00-14:00
Please note that this seminar is on a Friday
Jonathan Saha (University of Leeds).
Friday 14 February 2020, 13:00-14:00
Sarah Richardson (Harvard University).
Thursday 13 February 2020, 16:00-17:30
Elena Serrano (Max Planck Institute for the History of Science).
Tuesday 11 February 2020, 17:00-18:30
Sarah Marks (Birkbeck, University of London).
Tuesday 04 February 2020, 17:00-18:30
Sarah Qidwai (University of Toronto).
Monday 03 February 2020, 13:00-14:00
Tamara Fernando (Faculty of History).
Monday 27 January 2020, 13:00-14:00
Hilary Smith (University of Denver and Needham Research Institute).
Tuesday 21 January 2020, 17:00-18:30
Peter J. Bowler (Queen's University Belfast).
Monday 20 January 2020, 13:00-14:00
Laura Kelly (University of Strathclyde).
Tuesday 14 January 2020, 17:00-18:30
Dror Weil (King's College London).
Tuesday 03 December 2019, 17:00-18:30
Susanne Klausen (Ottawa, Amsterdam and Johannesburg).
Tuesday 26 November 2019, 17:00-18:30
Elaine Leong (University College London).
Tuesday 19 November 2019, 17:00-18:30
Joanne Green (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 18 November 2019, 13:00-14:00
Lochlann Jain (Stanford University).
Tuesday 12 November 2019, 17:00-18:30
Matt Holmes (CRASSH).
Monday 11 November 2019, 13:00-14:00
Lara Keuck (Humboldt University, Berlin).
Tuesday 05 November 2019, 17:00-18:30
Nathan Smith (Department of Zoology).
Monday 04 November 2019, 13:00-14:00
Katherine Harvey (Birkbeck, University of London).
Tuesday 29 October 2019, 17:00-18:30
William Tullett (Anglia Ruskin University).
Tuesday 22 October 2019, 17:00-18:45
Paul Sampson (Rutgers University).
Monday 21 October 2019, 13:00-14:00
Michael Sappol (Uppsala University).
Tuesday 15 October 2019, 17:00-18:30
Kevin Edwards (University of Aberdeen).
Monday 14 October 2019, 13:00-14:00
James Ryan (Victoria & Albert Museum/University of Exeter).
Monday 20 May 2019, 13:00-14:00
Luz Fernanda Azuela (Universidad Nacional Autónoma de México).
Monday 13 May 2019, 13:00-14:00
Harriet Ritvo (MIT).
Monday 06 May 2019, 13:00-14:00
Rebecca Earle (University of Warwick).
Monday 29 April 2019, 13:00-14:00
Gabor Gelleri (University of Aberystwyth).
Tuesday 12 March 2019, 17:00-18:30
Patrick Anthony (Vanderbilt University).
Monday 11 March 2019, 13:00-14:00
Sally Sheldon (University of Kent).
Tuesday 05 March 2019, 17:00-18:30
Anna Svensson (KTH Royal Institute of Technology, Stockholm).
Monday 04 March 2019, 13:00-14:00
Mathias Grote (Humboldt University, Berlin).
Tuesday 26 February 2019, 17:00-18:30
John Tweddle (Natural History Museum, London).
Monday 25 February 2019, 13:00-14:00
Anita Guerrini (Oregon State University).
Tuesday 19 February 2019, 17:00-18:30
Elena Romero-Passerin (University of St Andrews).
Monday 18 February 2019, 13:00-14:00
Elizabeth Hallam (University of Oxford).
Tuesday 12 February 2019, 17:00-18:30
Monday 11 February 2019, 13:00-14:00
Hannah Murphy (King's College London).
Tuesday 05 February 2019, 17:00-18:30
Edwin Rose (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 04 February 2019, 13:00-14:00
Carolin Schmitz (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 29 January 2019, 17:00-18:30
Genie Yoo (Princeton University).
Monday 28 January 2019, 13:00-14:00
Salim Al-Gailani (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 22 January 2019, 17:00-18:30
Meet outside the Whale Hall (main entrance of the Museum of Zoology) by 1pm
Jack Ashby (Museum of Zoology, Cambridge).
University Museum of Zoology.
Monday 21 January 2019, 13:00-14:00
Marta Hanson (Johns Hopkins University).
Thursday 17 January 2019, 16:00-17:30
Peter Jones (King's College, Cambridge).
Tuesday 27 November 2018, 17:00-18:30
Margot Lyautey (EHESS, Paris/Tübingen).
Monday 26 November 2018, 13:00-14:00
Tuesday 20 November 2018, 17:00-18:30
Oscar Kent-Egan (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 19 November 2018, 13:00-14:00
Marissa Mika (University College London).
Tuesday 13 November 2018, 17:00-18:30
Marie de Rugy (Faculty of History).
Monday 12 November 2018, 13:00-14:00
Jessica Hamel-Akré (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 06 November 2018, 17:00-18:30
Martha Homfray-Cooper (Faculty of History).
Monday 05 November 2018, 13:00-14:00
Wendy Kline (Purdue University / University of Strathclyde).
Tuesday 30 October 2018, 17:00-18:30
Justin Rivest (Faculty of History).
Monday 29 October 2018, 13:00-14:00
Gareth Millward (University of Warwick).
Tuesday 23 October 2018, 17:00-18:30
Oded Rabinovitch (Tel-Aviv University).
Tuesday 16 October 2018, 17:00-18:30
Emma Spary (Faculty of History).
Monday 15 October 2018, 13:00-14:00
Bibia Pavard (Panthéon-Assas University, Paris).
Tuesday 09 October 2018, 17:00-18:30
Spike Bucklow (Fitzwilliam Museum, Cambridge).
Monday 08 October 2018, 13:00-14:00
Déborah Dubald (European University Institute, Florence).
Monday 21 May 2018, 13:00-14:00
László Kontler (Central European University, Budapest).
Monday 14 May 2018, 13:00-14:00
Marine Bellégo (École des Hautes Études en Sciences Sociales, Paris).
Monday 07 May 2018, 13:00-14:00
Kathleen Murphy (California Polytechnic State University).
Monday 30 April 2018, 13:00-14:00
Mathias Grote (Humboldt-Universität zu Berlin).
Tuesday 13 March 2018, 17:00-18:30
Monday 12 March 2018, 13:00-14:00
Tuesday 06 March 2018, 17:00-18:30
Spike Bucklow (Fitzwilliam Museum).
Monday 05 March 2018, 13:00-14:00
Alisha Rankin (Tufts University).
Thursday 01 March 2018, 15:30-17:00
Tuesday 27 February 2018, 17:00-18:30
Monday 26 February 2018, 13:00-14:00
Yari Perez-Marin (Durham University).
Tuesday 20 February 2018, 17:00-18:30
Caterina Schürch (LMU München).
Monday 19 February 2018, 13:00-14:00
Elise Burton (Newnham College, Cambridge).
Tuesday 13 February 2018, 17:00-18:30
Petter Hellström (Uppsala Universitet).
Monday 12 February 2018, 13:00-14:00
Valerie Worth (University of Oxford).
Tuesday 06 February 2018, 17:00-18:30
Simon Werrett (UCL).
Monday 05 February 2018, 13:00-14:00
Sasha Handley (University of Manchester).
Tuesday 30 January 2018, 17:00-18:30
Meira Gold (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 29 January 2018, 13:00-14:00
Margaret Charleroy (University of Warwick).
Tuesday 23 January 2018, 17:00-18:30
Ádám Mézes (Central European University, Budapest).
Monday 22 January 2018, 13:00-14:00
James Stark (University of Leeds).
Tuesday 28 November 2017, 17:00-18:30
Katalin Pataki (Central European University, Budapest).
Monday 27 November 2017, 13:00-14:00
Erica Charters (University of Oxford).
Tuesday 21 November 2017, 17:00-18:30
Alex Aylward (University of Leeds).
Monday 20 November 2017, 13:00-14:00
Stuart Hogarth (Department of Sociology).
Tuesday 14 November 2017, 17:00-18:30
Jenny Bulstrode (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 13 November 2017, 13:00-14:00
Kathleen Vongsathorn (University of Warwick).
Tuesday 07 November 2017, 17:00-18:30
Catarina Madruga (Universidade de Lisboa).
Monday 06 November 2017, 13:00-14:00
Boyd Brogan (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 31 October 2017, 17:00-18:30
Andrew Lacey (Making & Knowing Project, Columbia University).
Monday 30 October 2017, 13:00-14:00
Maaike van der Lugt (University of Versailles).
Tuesday 24 October 2017, 17:00-18:30
Nicole Bourbonnais (Graduate Institute of International and Development Studies, Geneva).
Tuesday 17 October 2017, 17:00-18:30
Lachlan Fleetwood (Faculty of History).
Monday 16 October 2017, 13:00-14:00
James Clifton (MFA, Houston).
Tuesday 10 October 2017, 17:00-18:30
Nicholas Thomas (Museum of Archaeology and Anthropology).
Monday 09 October 2017, 13:00-14:00
James Delbourgo (Rutgers University).
Monday 05 June 2017, 13:00-14:00
Ken McNamara (Sedgwick Museum).
Monday 22 May 2017, 13:00-14:00
Christina Skott (Faculty of History).
Monday 15 May 2017, 13:00-14:00
Mark Wormald (Pembroke College).
Monday 08 May 2017, 13:00-14:00
Jennifer M. Rampling (Princeton University).
Monday 01 May 2017, 13:00-14:00
Jeong-ran Kim (Wellcome Unit for the History of Medicine, Oxford).
Tuesday 14 March 2017, 17:00-18:30
James Poskett (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 13 March 2017, 13:00-14:00
Jane Stephens Crawshaw (Oxford Brookes University).
Tuesday 07 March 2017, 17:00-18:30
Charlie Jarvis (Natural History Museum).
Monday 06 March 2017, 13:00-14:00
Zubin Mistry (University of Edinburgh).
Tuesday 28 February 2017, 17:00-18:30
Boris Jardine (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 27 February 2017, 13:00-14:00
Steve Sturdy (University of Edinburgh).
Tuesday 21 February 2017, 17:00-18:30
Ben Bradley (Charles Sturt University, NSW).
Monday 20 February 2017, 13:00-14:00
Tillmann Taape (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 14 February 2017, 17:00-18:30
Richard Bellis (University of Leeds).
Monday 13 February 2017, 13:00-14:00
Tamar Novick (MPI, Berlin).
Tuesday 07 February 2017, 17:00-18:30
Monday 06 February 2017, 13:00-14:00
Tuesday 31 January 2017, 17:00-18:30
Sara Peres (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 30 January 2017, 13:00-14:00
Lukas Engelmann (CRASSH).
Tuesday 24 January 2017, 17:00-18:30
Katrina Maydom (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 23 January 2017, 13:00-14:00
Susanne Schmidt (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 29 November 2016, 17:00-18:30
Daniel Simpson (Royal Holloway, University of London).
Monday 28 November 2016, 13:00-14:00
Alexandra Minna Stern (University of Michigan).
Thursday 24 November 2016, 15:30-17:00
Dániel Margócsy (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 22 November 2016, 17:00-18:30
Lisa Skogh (Victoria & Albert Museum).
Monday 21 November 2016, 13:00-14:00
Pierre-Etienne Stockland (Columbia University).
Tuesday 15 November 2016, 17:00-18:30
Anja-Silvia Goeing (Visiting Fellow, Harvard University).
Monday 14 November 2016, 13:00-14:00
Ed Juler (Newcastle University).
Tuesday 08 November 2016, 17:00-18:30
David Harris Sacks (Reed College).
Monday 07 November 2016, 13:00-14:00
Leah Astbury (Department of History and Philosphy of Science).
Tuesday 01 November 2016, 17:00-18:30
Jordan Goodman (UCL).
Monday 31 October 2016, 13:00-14:00
Anna Winterbottom (University of Sussex).
Tuesday 25 October 2016, 17:00-18:30
Aya Homei (University of Manchester).
Tuesday 18 October 2016, 17:00-18:30
Jessica Ratcliff (Cornell University and Yale-NUS College).
Monday 17 October 2016, 13:00-14:00
Claas Kirchhelle (University of Oxford).
Tuesday 11 October 2016, 17:00-18:30
Matthew Wale (University of Leicester).
Monday 10 October 2016, 13:00-14:00
Viktoria von Hoffmann (University of Liège / University of Cambridge).
Monday 23 May 2016, 13:00-14:15
Chris Hunt (University of Warwick).
Monday 16 May 2016, 13:00-14:15
Monday 09 May 2016, 13:00-14:15
Leslie Atzmon (Eastern Michigan University).
Monday 02 May 2016, 13:00-14:15
Gabriele Ferrario (Taylor-Schechter Genizah Unit, Cambridge).
Tuesday 08 March 2016, 17:00-18:30
Maria Avxentevskaya (Freie Universität Berlin).
Monday 07 March 2016, 13:00-14:15
Sally Sheard (University of Liverpool).
Tuesday 01 March 2016, 17:00-18:30
Mariana Françozo (Leiden University).
Monday 29 February 2016, 13:00-14:15
Ahmed Ragab (Harvard University).
Tuesday 23 February 2016, 17:00-18:30
Alice Marples (King's College London).
Monday 22 February 2016, 13:00-14:15
Emilie Savage-Smith (University of Oxford).
Tuesday 16 February 2016, 17:00-18:30
Christopher McHugh (University of Sunderland).
Monday 15 February 2016, 13:00-14:15
Tatjana Buklijas (Liggins Institute and Central European University).
Tuesday 09 February 2016, 17:00-18:30
Geoffrey Belknap (University of Leicester).
Monday 08 February 2016, 13:00-14:15
Lisa Malich (Humboldt-Universität zu Berlin).
Tuesday 02 February 2016, 17:00-18:30
Raffaella Bruzzone (University of Nottingham).
Monday 01 February 2016, 13:00-14:15
This seminar will start an hour earlier than usual, at 4pm
Liana Saif (University of Oxford).
Tuesday 26 January 2016, 16:00-17:30
Clare Hickman (University of Chester).
Monday 25 January 2016, 13:00-14:15
Chris Manias (KCL).
Tuesday 19 January 2016, 17:00-18:30
Andrew Wear (University College London).
Monday 18 January 2016, 13:00-14:15
Michael Stolberg (University of Würzburg).
Thursday 14 January 2016, 16:30-18:00
Katharine Park (Harvard University).
Tuesday 01 December 2015, 17:00-18:30
Emily Hayes (University of Exeter).
Monday 30 November 2015, 13:00-14:15
Sarah Bull (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 24 November 2015, 17:00-18:30
Dorit Brixius (European University Institute).
Monday 23 November 2015, 13:00-14:15
Lucy Bland (Anglia Ruskin University).
Tuesday 17 November 2015, 17:00-18:30
Debby Banham (Department of Anglo-Saxon, Norse and Celtic).
Monday 16 November 2015, 13:00-14:15
This seminar will take place an hour earlier than usual, at 4pm
Joseph Ziegler (University of Haifa).
Tuesday 10 November 2015, 16:00-17:30
Dominik Huenniger (University of Göttingen).
Monday 09 November 2015, 13:00-14:15
Dora Vargha (Birkbeck, University of London).
Tuesday 03 November 2015, 17:00-18:30
Monday 02 November 2015, 13:00-14:15
Stefano Cracolici (Durham University).
Tuesday 20 October 2015, 17:00-18:30
Laura Jane Martin (Harvard University).
Monday 19 October 2015, 13:00-14:15
Roberta Bivins (University of Warwick).
Tuesday 13 October 2015, 17:00-18:30
G.A. Cook (University of Hong Kong).
Monday 12 October 2015, 13:00-14:15
HPS History Workshop
Brandon Jackson (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 10 June 2015, 17:00-18:00
Wednesday 27 May 2015, 17:00-18:00
Melanie Keene (Homerton College, Cambridge).
Monday 18 May 2015, 13:00-14:15
Jonnie Penn (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 13 May 2015, 17:00-18:00
José Beltrán (European University Institute, Florence).
Monday 11 May 2015, 13:00-14:15
Seb Falk (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 29 April 2015, 17:00-18:00
Kathryn Schoefert (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 27 April 2015, 13:00-14:15
David Shuttleton (University of Glasgow).
Tuesday 10 March 2015, 17:00-18:30
Petter Hellström (Uppsala University).
Monday 09 March 2015, 13:00-14:15
Jason Grier (York University, Canada).
Wednesday 04 March 2015, 17:00-18:00
María Jesús Santesmases (CSIC, Madrid).
Tuesday 03 March 2015, 17:00-18:30
Michael Bycroft (University of Warwick).
Monday 02 March 2015, 13:00-14:15
Alison Bashford (Faculty of History).
Tuesday 24 February 2015, 17:00-18:30
Claire Sabel (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 23 February 2015, 13:00-14:15
Wednesday 18 February 2015, 17:00-18:00
Sophie Mann (University of Essex).
Tuesday 17 February 2015, 17:00-18:30
Alexander Wragge-Morley (University College London).
Monday 16 February 2015, 13:00-14:15
Caitjan Gainty (King's College London).
Tuesday 10 February 2015, 17:00-18:30
Sophie Brockmann (Institute of Latin American Studies, University of London).
Monday 09 February 2015, 13:00-14:15
Clare Griffin (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 04 February 2015, 17:00-18:00
Sophie Waring (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 02 February 2015, 13:00-14:15
Margaret Carlyle (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 27 January 2015, 17:00-18:30
Allegra Fryxell (Faculty of History).
Monday 26 January 2015, 13:00-14:15
Wednesday 21 January 2015, 17:00-18:00
Tuesday 20 January 2015, 17:00-18:30
Alexander Iosad (University of Oxford).
Monday 19 January 2015, 13:00-14:15
Rebecca Flemming (Faculty of Classics).
Thursday 15 January 2015, 16:30-18:00
Stephen Mawdsley (Clare Hall, Cambridge).
Tuesday 02 December 2014, 17:00-18:30
Alexi Baker (CRASSH and Department of History and Philosophy of Science).
Monday 01 December 2014, 13:00-14:15
Steve Irish (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 26 November 2014, 17:00-18:00
Jonathan Barry and Peter Elmer (University of Exeter).
Tuesday 25 November 2014, 17:00-18:30
Victoria Pickering (Queen Mary University of London and Natural History Museum, London).
Monday 24 November 2014, 13:00-14:15
CamPoS (Cambridge Philosophy of Science) seminar
Please note change of date and time
Eleanor Knox (King's College London).
Friday 21 November 2014, 14:00-15:30
Please note change of date
Timothy Rees Jones (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 19 November 2014, 17:00-18:00
Claire Jones (King's College London).
Tuesday 18 November 2014, 17:00-18:30
Emma Pyle (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 17 November 2014, 13:00-14:15
Carlos López Beltrán (UNAM, Mexico).
Tuesday 11 November 2014, 17:00-18:30
Christopher D. Preston (Centre for Ecology & Hydrology).
Monday 10 November 2014, 13:00-14:15
Sophie Page (University College London).
Tuesday 04 November 2014, 17:00-18:30
Jane Wess (University of Edinburgh).
Monday 03 November 2014, 13:00-14:15
Sophie Ritson (University of Sydney).
Wednesday 29 October 2014, 17:00-18:00
Joanna Radin (Yale University).
Tuesday 28 October 2014, 17:00-18:30
Cathy McClive (Durham University).
Tuesday 21 October 2014, 17:00-18:30
Christof Dejung (Faculty of History, Cambridge).
Monday 20 October 2014, 13:00-14:15
Departmental Seminars in History and Philosophy of Science
Jesse Olszynko-Gryn (Department of History and Philosophy of Science).
Thursday 16 October 2014, 16:30-18:00
Note unusual day and time
Anjan Chakravartty (University of Notre Dame).
Thursday 16 October 2014, 12:30-14:00
Stephen A. Courtney (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 15 October 2014, 17:00-18:00
Margaret Pelling (University of Oxford).
Tuesday 14 October 2014, 17:00-18:30
Susannah Gibson (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 13 October 2014, 13:00-14:15
Linda Ratschiller (University of Fribourg, Switzerland).
Wednesday 18 June 2014, 17:00-18:00
HPS Philosophy Workshop
Piotr Szalek (Catholic University of Lublin, Poland).
Friday 13 June 2014, 12:00-13:00
Jack Marley-Payne (MIT).
Friday 06 June 2014, 12:00-13:00
Federico Morganti (Sapienza University of Rome).
Wednesday 04 June 2014, 17:00-18:00
Thomas le Roux (Maison Française d'Oxford).
Monday 02 June 2014, 13:00-14:15
Maddie Geddes-Barton (Faculty of English).
Whipple Museum, Department of History and Philosophy of Science.
Friday 30 May 2014, 12:00-13:00
Francis Neary (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 26 May 2014, 13:00-14:15
Caitlin Doherty (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 21 May 2014, 17:00-18:00
Michael Bravo (Scott Polar Research Institute).
Monday 19 May 2014, 13:00-14:15
Riana Betzler (Department of History and Philosophy of Science).
Friday 16 May 2014, 12:00-13:00
Mimi Winick (Rutgers, The State University of New Jersey).
Monday 12 May 2014, 13:00-14:15
Michael McGovern (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 07 May 2014, 17:00-18:00
Lee Jung (Needham Research Institute).
Monday 05 May 2014, 13:00-14:15
Sachiko Kusukawa (Trinity College, Cambridge).
Monday 28 April 2014, 13:00-14:15
Melanie Keene (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 12 March 2014, 17:00-18:00
Monday 10 March 2014, 13:00-14:15
Andrew Buskell (Department of History and Philosophy of Science).
Friday 07 March 2014, 12:00-13:00
Sandra Cavallo (Royal Holloway).
Tuesday 04 March 2014, 17:00-18:30
Jon Agar (UCL).
Monday 03 March 2014, 13:00-14:15
Wednesday 26 February 2014, 17:00-18:00
Niki Vermeulen (University of Manchester).
Tuesday 25 February 2014, 17:00-18:30
Marion Boulicault (Department of History and Philosophy of Science).
Friday 21 February 2014, 12:00-13:00
Alexandra Walsham (Faculty of History).
Senior Parlour, Gonville Court, Gonville and Caius College.
Tuesday 18 February 2014, 20:30-22:00
Monday 17 February 2014, 13:00-14:15
Ken Corbett (University of British Columbia).
Wednesday 12 February 2014, 17:00-18:00
Joydeep Sen (University of Kent).
Monday 10 February 2014, 13:00-14:15
Matt Penfold (Department of History and Philosophy of Science).
Friday 07 February 2014, 12:00-13:00
Monday 03 February 2014, 13:00-14:15
Clara Florensa (Universitat Autònoma de Barcelona).
Wednesday 29 January 2014, 17:00-18:00
Helen King (Open University).
Room G21, Faculty of Classics.
Monday 27 January 2014, 17:15-18:30
Cassandra Gorman (Faculty of English).
Monday 27 January 2014, 13:00-14:15
Brian Earp (Department of History and Philosophy of Science).
Friday 24 January 2014, 12:00-13:00
Dmitriy Myelnikov (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 21 January 2014, 17:00-18:30
Gowan Dawson (University of Leicester).
Monday 20 January 2014, 13:00-14:15
Malcolm Nicolson (University of Glasgow).
Thursday 16 January 2014, 16:30-18:00
Wednesday 04 December 2013, 17:00-18:00
Monday 02 December 2013, 13:00-14:15
Carlo Rossi (Faculty of Philosophy).
Thursday 28 November 2013, 13:00-14:00
Monday 25 November 2013, 13:00-14:15
Daniel Simpson (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 20 November 2013, 17:00-18:00
Mark Jenner (University of York).
Tuesday 19 November 2013, 17:00-18:30
Anna Maerker (King's College London).
Monday 18 November 2013, 13:00-14:15
Raj Patel (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 13 November 2013, 17:00-18:00
Sandra Eder (University of Zurich).
Tuesday 12 November 2013, 17:00-18:30
Charissa Varma (Darwin Correspondence Project).
Monday 11 November 2013, 13:00-14:15
Wednesday 06 November 2013, 17:00-18:00
Christina Brandt (Ruhr University Bochum).
Tuesday 05 November 2013, 17:00-18:30
Damian Hughes (De Montfort University).
Monday 04 November 2013, 13:00-14:15
Zina Ward (Faculty of Philosophy).
Wednesday 23 October 2013, 17:00-18:00
Gabriella Zuccolin (Open University).
Tuesday 22 October 2013, 17:00-18:30
Kathryn Ticehurst (University of Sydney).
Monday 21 October 2013, 13:00-14:15
Lisa Smith (University of Saskatchewan).
Tuesday 15 October 2013, 17:00-18:30
Scott Mandelbrote (Faculty of History).
Monday 14 October 2013, 13:00-14:15
Christoph Gradmann (University of Oslo).
Tuesday 08 October 2013, 17:00-18:30
Shane McCorristine (Department of Geography).
Wednesday 19 June 2013, 17:00-18:00
Vashka dos Remedios (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 12 June 2013, 17:00-18:00
Michelle Wallis (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 05 June 2013, 17:00-18:00
Anna de Bruyckere (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 29 May 2013, 17:00-18:00
Oliver Marsh (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 22 May 2013, 17:00-18:00
Simon Nightingale (Visiting Scholar, Department of History and Philosophy of Science).
Monday 20 May 2013, 13:00-14:15
Zina Ward (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 15 May 2013, 17:00-18:00
Monday 13 May 2013, 13:00-14:15
Wednesday 08 May 2013, 17:00-18:00
Richard Serjeantson (Trinity College, Cambridge).
Monday 06 May 2013, 13:00-14:15
Twentieth Century Think Tank
Mandisa Mbali (University of Stellenbosch).
Thursday 02 May 2013, 13:00-14:00
Stephanie O'Rourke (Columbia University).
Monday 29 April 2013, 13:00-14:15
Etienne Benson (Max Planck Institute for the History of Science, Berlin).
Thursday 25 April 2013, 13:00-14:00
Postponed from 4 March
David Feller (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 18 March 2013, 13:00-14:15
Tim Rogan (Faculty of History).
Wednesday 13 March 2013, 17:00-18:00
Joanna Bourke (Birkbeck, University of London).
Tuesday 12 March 2013, 17:00-18:30
Monday 11 March 2013, 13:00-14:15
Martin Theaker (Faculty of History).
Thursday 07 March 2013, 13:00-14:00
Minwoo Seo (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 06 March 2013, 17:00-18:00
History of Medicine Seminars
Lara Marks (King's College London).
Tuesday 05 March 2013, 17:00-18:30
Wednesday 27 February 2013, 17:00-18:00
Lesley Steinitz (Faculty of History).
Monday 25 February 2013, 13:00-14:15
Rachel Rothschild (Yale University).
Thursday 21 February 2013, 13:00-14:00
Katherina Kinzel (University of Vienna).
Wednesday 20 February 2013, 17:00-18:00
Alun Withey (University of Exeter).
Tuesday 19 February 2013, 17:00-18:30
Pratik Chakrabarti (University of Kent).
Monday 18 February 2013, 13:00-14:15
Scott Anthony (Faculty of History).
Wednesday 13 February 2013, 17:00-18:00
Emma-Jayne Graham (Open University).
Tuesday 12 February 2013, 17:00-18:30
Marie-Françoise Besnier (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 11 February 2013, 13:00-14:15
Anders Ekström (Uppsala University).
Thursday 07 February 2013, 13:00-14:00
Carsten Timmermann (University of Manchester).
Tuesday 05 February 2013, 17:00-18:30
Anne Secord (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 04 February 2013, 13:00-14:15
Sean Dyde (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 30 January 2013, 17:00-18:00
Paul White (Darwin Correspondence Project).
Monday 28 January 2013, 13:00-14:15
Anne Hanley (Faculty of History).
Thursday 24 January 2013, 13:00-14:00
Rune Nyrup (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 23 January 2013, 17:00-18:00
Elma Brenner (Wellcome Trust Library).
Tuesday 22 January 2013, 17:00-18:30
Michael Bycroft (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 21 January 2013, 13:00-14:15
Maaike van der Lugt (Université Paris Diderot – Paris 7 / Institut Universitaire de France).
Thursday 17 January 2013, 16:30-18:00
Iain P. Watts (Princeton University).
Wednesday 28 November 2012, 17:00-18:00
Seth LeJacq (Johns Hopkins University).
Tuesday 27 November 2012, 17:00-18:30
Natalie Lawrence (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 26 November 2012, 13:00-14:15
Martin Underwood (University of Oxford).
Thursday 22 November 2012, 13:00-14:00
Katharina Kraus (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 21 November 2012, 17:00-18:00
Megan Barford (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 19 November 2012, 13:00-14:15
Nicky Reeves (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 14 November 2012, 17:00-18:00
Keren Hammerschlag (King's College London).
Tuesday 13 November 2012, 17:00-18:30
Allison Ksiazkiewicz (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 12 November 2012, 13:00-14:15
Boris Jardine (Science Museum, London).
Thursday 08 November 2012, 13:00-14:00
Wednesday 07 November 2012, 17:00-18:00
Marisa Benoit (University of Oxford).
Tuesday 06 November 2012, 17:00-18:30
Helen Curry (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 05 November 2012, 13:00-14:15
Jennifer Rampling (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 31 October 2012, 17:00-18:00
Please note change of speaker and topic
Sophie Brockmann (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 29 October 2012, 13:00-14:15
Katherine Angel (University of Warwick).
Thursday 25 October 2012, 13:00-14:00
Wednesday 24 October 2012, 17:00-18:00
Hannah Murphy (University of California, Berkeley).
Tuesday 23 October 2012, 17:00-18:30
Gayle Davis (University of Edinburgh).
Tuesday 16 October 2012, 17:00-18:30
Monday 15 October 2012, 13:00-14:15
Soraya de Chadarevian (UCLA).
Thursday 11 October 2012, 13:00-14:00
Shahar Avin (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 10 October 2012, 17:00-18:00
Ayesha Nathoo (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 09 October 2012, 17:00-18:30
Jim Moore (Open University).
Monday 08 October 2012, 13:00-14:15
Ruth Horry (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 20 June 2012, 17:00-18:30
Irene Goudarouli (University of Athens).
Wednesday 06 June 2012, 17:00-18:30
Lena Zuchowski (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 30 May 2012, 13:00-14:00
Monday 28 May 2012, 13:00-14:15
Alistair Sponsel (Harvard University).
Wednesday 23 May 2012, 17:00-18:30
Charlotte Sleigh (University of Kent).
Monday 21 May 2012, 13:00-14:15
Yohan Joo (Faculty of Philosophy).
Wednesday 16 May 2012, 13:00-14:00
Monday 14 May 2012, 13:00-14:15
Wednesday 09 May 2012, 17:00-18:30
Simon Friederich (Universität Wuppertal).
Wednesday 02 May 2012, 13:00-14:00
Lydia Wilson (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 01 May 2012, 13:00-14:00
Flavio Häner (Pharmacy Museum, University of Basel).
Monday 30 April 2012, 13:00-14:15
Department of History and Philosophy of Science
Heather Douglas (University of Waterloo) and Donald Gillies (UCL).
Saturday 28 April 2012, 13:00-17:00
Duncan Wilson (University of Manchester).
Tuesday 13 March 2012, 13:00-14:00
Jenny Uglow.
Monday 12 March 2012, 13:00-14:15
Louise Braddock (Girton College).
Wednesday 07 March 2012, 13:00-14:00
Jennifer Richards (Newcastle University).
Tuesday 06 March 2012, 17:00-18:30
Please note change of speaker and title
José Ramón Marcaida (Visiting Scholar, Department of History and Philosophy of Science).
Monday 05 March 2012, 13:00-14:15
Wednesday 29 February 2012, 17:00-18:30
Ed Ramsden (University of Exeter).
Tuesday 28 February 2012, 17:00-18:30
Julie Walsh (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 28 February 2012, 13:00-14:00
Caroline Cornish (Royal Holloway).
Monday 27 February 2012, 13:00-14:15
Robert Northcott (Birkbeck, University of London).
Wednesday 22 February 2012, 13:00-14:00
Matthew Smith (University of Strathclyde).
Tuesday 21 February 2012, 17:00-18:30
Monday 20 February 2012, 13:00-14:15
Wednesday 15 February 2012, 17:00-18:30
Christelle Rabier (LSE).
Tuesday 14 February 2012, 17:00-18:30
Leslie Topp (Birkbeck, University of London and CRASSH, Cambridge).
Tuesday 14 February 2012, 13:00-14:00
Karin Ekholm (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 13 February 2012, 13:00-14:15
Leo Corry (Tel-Aviv University).
Wednesday 08 February 2012, 13:00-14:00
Miruna Achim (Universidad Autonoma Metropolitana, Mexico City).
Monday 06 February 2012, 13:00-14:15
Jiri Hudecek (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 01 February 2012, 17:00-18:30
Kate Fisher (University of Exeter).
Tuesday 31 January 2012, 17:00-18:30
Alison McDougall-Weil (Engineering Design Centre).
Tuesday 31 January 2012, 13:00-14:00
Dominic Berry (University of Leeds).
Monday 30 January 2012, 13:00-14:15
Rahul Rose (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 25 January 2012, 13:00-14:00
Yolanda Eraso (University of Oxford).
Tuesday 24 January 2012, 17:00-18:30
Caitlin Wylie (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 23 January 2012, 13:00-14:15
Staffan Müller-Wille (University of Exeter).
Thursday 19 January 2012, 16:30-18:00
Huw Price (Faculty of Philosophy).
Thursday 01 December 2011, 13:00-14:00
Atsuko Naono (School of Oriental and African Studies).
Tuesday 29 November 2011, 13:00-14:30
Christine Aicardi (Wellcome Library and UCL).
Monday 28 November 2011, 13:00-14:15
Joshua Nall (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 23 November 2011, 17:00-18:30
Elena Aronova (University of California, San Diego).
Wednesday 23 November 2011, 13:00-14:00
Ronit Yoeli-Tlalim (Goldsmiths, University of London).
Tuesday 22 November 2011, 17:00-18:30
Tim Boon (Science Museum).
Monday 21 November 2011, 13:00-14:15
Emily Thomas (Faculty of Philosophy).
Wednesday 16 November 2011, 13:00-14:00
Susanne Lettow (Freie Universität Berlin).
Tuesday 15 November 2011, 17:00-18:30
Fran Bigman (Faculty of English).
Tuesday 15 November 2011, 13:00-14:30
Katey Anderson (York University, Toronto).
Monday 14 November 2011, 13:00-14:15
Wednesday 09 November 2011, 17:00-18:30
Alex Mold (London School of Hygiene & Tropical Medicine).
Tuesday 08 November 2011, 17:00-18:30
Philip Howell (Department of Geography).
Monday 07 November 2011, 13:00-14:15
Mark Colyvan (University of Sydney).
Wednesday 02 November 2011, 13:00-14:00
Hannah Newton (Department of History and Philosophy of Science).
Tuesday 01 November 2011, 17:00-18:30
Michal Murawski (Department of Social Anthropology).
Tuesday 01 November 2011, 13:00-14:30
Monday 31 October 2011, 13:00-14:15
Wednesday 26 October 2011, 17:00-18:30
Anna Alexandrova (Department of History and Philosophy of Science).
Wednesday 19 October 2011, 13:00-14:00
Martina Schlünder (Justus-Liebig-Universität Giessen).
Tuesday 18 October 2011, 17:00-18:30
Christos Lynteris (CRASSH).
Tuesday 18 October 2011, 13:00-14:30
A. Kathryn Schoefert (Department of History and Philosophy of Science).
Monday 17 October 2011, 13:00-14:15
Wednesday 12 October 2011, 17:00-18:30
Jane Munro (Fitzwilliam Museum).
Tuesday 11 October 2011, 17:00-18:30
Philippa Hardman (Darwin Correspondence Project, Cambridge).
Monday 10 October 2011, 13:00-14:15
Physics of Living Matter PLM6
Professor Alfonso Martinez Arias ( Department of Genetics, University of Cambridge).
MR2, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.
Tuesday 20 September 2011, 17:30-17:35
Professor John Wallingford, University of Texas, Austin, Texas, USA.
Tuesday 20 September 2011, 17:00-17:25
Dr Carl-Philipp Heisenberg, IST Austria, Klosterneuburg, Austria.
Tuesday 20 September 2011, 16:30-16:55
Professor Roberto Mayor, University College London, UK.
Tuesday 20 September 2011, 16:00-16:25
Dr Benedicte Sanson, Department of Physiology Development and Neuroscience, University of Cambridge, UK.
Tuesday 20 September 2011, 15:00-15:25
Dan Fletcher, UC Berkeley, USA.
Tuesday 20 September 2011, 14:30-14:55
Dr Rafael Carazo Salas, Gurdon Institute, University of Cambridge, UK.
Tuesday 20 September 2011, 12:45-13:10
Dr Francois Nedelec, EMBL, Heidelberg, Germany.
Tuesday 20 September 2011, 12:15-12:40
Dr Isabel Palacios, Department of Zoology, University of Cambridge, UK.
Tuesday 20 September 2011, 11:45-12:10
Dr Stephan Grill, Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics, Dresden, Germany.
Tuesday 20 September 2011, 10:30-10:55
Dr Megan King, Yale, USA.
Tuesday 20 September 2011, 10:00-10:25
Robert Endres, Imperial College, London, UK.
Tuesday 20 September 2011, 09:30-09:55
Please see above for contact details for this list.
© 2006-2024 Talks.cam, University of Cambridge. Contact Us | Help and Documentation | Privacy and Publicity