University of Cambridge > Talks.cam > All CMS events

All CMS events

Add to your list(s) Send you e-mail reminders Further detail
Subscribe using ical/vcal (Help)

All events at the Centre for Mathematical Sciences. This list is used as a source for events displayed on the DAMTP website at http://www.damtp.cam.ac.uk/.

What lists provides data to what service

Tell a friend about this list:

If you have a question about this list, please contact: Chris Mortimer; John Sutton; D. Finucane; Julie Bazin; Eva Myers; Owen Dunn; Alex Boggis; Dr. Frank Lee; Deryck Thake; Kyle Hawthorne; mh332. If you have a question about a specific talk, click on that talk to find its organiser.

210 upcoming talks and 18742 talks in the archive: show first 500.

Isaac Newton Institute Seminar Series

Toroidal compactifications and incompressibility of exceptional congruence covers.

KAH - K-theory, algebraic cycles and motivic homotopy theory

UserPatrick Brosnan (University of Maryland, College Park; University of Maryland, College Park).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockMonday 20 January 2020, 15:00-16:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Irreducible restrictions of representations of symmetric and alternating groups

GRA - Groups, representations and applications: new perspectives

UserLucia Morotti (Leibniz Universität Hannover).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockTuesday 21 January 2020, 11:00-12:00

Category Theory Seminar

A Formal Approach to Generalisations of Monads

UserGabriele Lobbia (University of Leeds).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 21 January 2020, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Stability of homomorphisms into symmetric groups

UserOren Becker (Cambridge).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 22 January 2020, 13:45-14:45

Algebraic Geometry Seminar

Mirrors of the Johnson-Kollár series

UserGiulia Gugiatti, Imperial College London.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 22 January 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Groups acting improperly on cube complexes

UserJason Manning, Cornell.

HouseMR13.

ClockWednesday 22 January 2020, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Higher local constants, local global principles, and the Langlands correspondence for GL(n)

UserGuy Henniart (Université Paris-Sud).

HouseMR12.

ClockWednesday 22 January 2020, 16:30-17:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

Variational Hodge conjecture and Hodge loci

KAH - K-theory, algebraic cycles and motivic homotopy theory

UserHossein Movasati (IMPA - Instituto Nacional de Matemática Pura e Aplicada, Rio de Janeiro).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockThursday 23 January 2020, 11:15-12:15

DAMTP BioLunch

Title to be confirmed

UserFlorence Elias (Université Paris Diderot).

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockThursday 23 January 2020, 13:00-14:00

Combinatorics Seminar

Stable isoperimetry in lattice-like graphs

UserBen Barber (University of Manchester).

HouseMR12.

ClockThursday 23 January 2020, 14:30-15:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

Automorphism orbits of groups and the Monster

GRA - Groups, representations and applications: new perspectives

UserMichael Giudici (University of Western Australia).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockThursday 23 January 2020, 16:00-17:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Incoherence and virtual fibering of free-by-free groups.

UserRobert Kropholler (Tufts University).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 January 2020, 13:45-14:45

Statistics

Optimal Transport: Fast Probabilistic Approximation with Exact Solvers

UserYoav Zemel, University of Cambridge.

HouseMR12.

ClockFriday 24 January 2020, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserBen Stratford, University of Warwick .

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 January 2020, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

The boundary rigidity problem

UserJan Bohr (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 24 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing Green functions in small characteristics

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMeinolf Josef Geck (Universität Stuttgart).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Constructing subgroups of exceptional algebraic groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserDavid Craven (University of Birmingham).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 11:30-12:20

Isaac Newton Institute Seminar Series

Constructive recognition of matrix groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserHeiko Dietrich (Monash University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 13:45-14:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Base sizes of permutation groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserJoanna Fawcett (Imperial College London).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 14:45-15:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

tba

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMelissa Lee (Imperial College London).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 16:05-16:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Connections between Group related Databases in GAP

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserThomas Breuer (RWTH Aachen University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 16:40-17:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

tba

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserNicolas Thiery (Université Paris Saclay).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing Brauer character tables of groups of Lie type in defining characteristic

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserFrank Lübeck (RWTH Aachen University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

An algorithm to construct dihedral axial algebras

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMadeleine Whybrow (Univerza na Primorskem).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 11:30-12:20

Causal Inference Reading Group

TBC

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 January 2020, 13:30-15:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

The 5-modular Character Table of the Lyons Group

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserKlaus Lux (University of Arizona).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 13:45-14:35

Probability

Title to be confirmed

UserPablo Shmerkin (Buenos Aires).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserJasmin Matz (University of Copenhagen).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:30-15:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

tba

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserDavid Stewart (University of Newcastle upon Tyne).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:45-15:35

Mathematical Physics Seminar

Surface charges for gravity in tetrad variables: some surprises explained

UserSimone Speziale (Marseille).

HouseMR11.

ClockTuesday 28 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

10 years of meataxe development.

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserRichard Parker (None / Other).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 16:05-16:55

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computational methods for exceptional groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserAdam Thomas (University of Warwick).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Constructing Ordinary Representations of Finite Groups via Extension

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserAllan Steel (University of Sydney).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Real forms of complex embeddings of maximal reductive Lie algebras in semisimple Lie algebras

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserWillem de Graaf (University of Trento).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 11:30-12:20

Algebraic Geometry Seminar

Exterior algebras and local mirror symmetry

UserJack Smith, University of Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 29 January 2020, 14:15-15:15

Isaac Newton Institute Seminar Series

Rothschild Lecture: Elliptic curves associated to two-loop graphs (Feynman diagrams)

KAH - K-theory, algebraic cycles and motivic homotopy theory

UserSpencer Bloch (University of Chicago).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Chevalley’s Theorem on constructible images made constructive

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMohamed Barakat (Universität Siegen).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Towards a nonsolvable Quotient Algorithm

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserAlexander Hulpke (Colorado State University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Conjugacy problems in GL(n,Z)

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserBettina Eick (Technische Universität Braunschweig).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 11:30-12:20

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserLuis Fernando Alday (Oxford).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 30 January 2020, 13:00-14:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Minimal models of symplectic quotient singularities

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserUlrich Thiel (University of Sydney).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 13:45-14:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

tba

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserDane Flannery (National University of Ireland Galway).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 14:45-15:35

HEP phenomenology joint Cavendish-DAMTP seminar

Quasi-PDFs as observables

UserLuigi del Debbio (Edinburgh).

HouseMR19 (Potter Room, Pavilion B), CMS.

ClockThursday 30 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Invariable generation of finite classical groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserEilidh McKemmie (University of Southern California).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 16:05-16:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing normalisers of highly intransitive permutation groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMun See Chang (University of St Andrews).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 16:35-17:05

Isaac Newton Institute Seminar Series

Growth of class numbers of unipotent groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserTobias Rossmann (National University of Ireland Galway).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Classifying Isomorphism Classes of Algebraic Groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserJay Taylor (University of Southern California).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

tba

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserChristopher Jefferson (University of St Andrews).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 11:30-12:20

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserOliver Tattersall (University of Oxford).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 31 January 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Title to be confirmed

UserSimon Machado (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 31 January 2020, 13:45-14:45

Isaac Newton Institute Seminar Series

Classical groups, and generating small classical subgroups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserCheryl Praeger (University of Western Australia).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 13:45-14:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing with conjugacy classes in classical groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMartin Liebeck (Imperial College London; Imperial College London).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 14:45-15:35

Cosmology Lunch

Title to be confirmed

UserLuca Visinelli .

HouseCMS, Pav. B, CTC Common Room (B1.19) [Potter Room].

ClockMonday 03 February 2020, 13:00-14:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Variations on Gehring’s lemma

UserOlli Saari (Univ. of Bonn).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 03 February 2020, 15:00-16:00

Pure Mathematics Colloquium

K3 surfaces versus cubics

UserDaniel Huybrechts, Bonn.

HouseMR3.

ClockMonday 03 February 2020, 16:00-17:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 04 February 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserRong Zhou.

HouseMR13.

ClockTuesday 04 February 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

Conformal geodesics, gravitational instantons, and integrability.

UserMaciej Dunajski (DAMTP).

HouseMR11.

ClockTuesday 04 February 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserUlrike Rieß, ETH Zürich.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 05 February 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Resonant spaces for volume preserving Anosov flows

UserGabriel Paternain, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Biset functors for categories

UserPeter Webb (Minnesota).

HouseMR12.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:30-17:30

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserAlberto Zaffaroni (Milano-Bicocca/INFN).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 06 February 2020, 13:00-14:00

HEP phenomenology joint Cavendish-DAMTP seminar

Title to be confirmed

UserWard Haddadin (University of Cambridge).

HouseVenue to be confirmed.

ClockThursday 06 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserPeter Cameron (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 07 February 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Title to be confirmed

UserAlina Vdovina (Newcastle University).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 07 February 2020, 13:45-14:45

Statistics

Title to be confirmed

UserChengchun Shi, London School of Economics.

HouseMR12.

ClockFriday 07 February 2020, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserMartin Van Beek, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 07 February 2020, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

tbc

UserMatteo Barucco (Warwick).

HouseMR13.

ClockFriday 07 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserDr. Jerome Neufeld (DAMTP, Cambridge).

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 11 February 2020, 13:00-14:00

Probability

Title to be confirmed

UserSunil Chhita (Durham).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:00-15:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:00-15:00

Category Theory Seminar

D-ultrafilter monads

UserLurdes Sousa (CMUC, University of Coimbra & IP Viseu).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserTakamichi Sano (Osaka City University).

HouseMR13.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

Skyrmions from monopoles and calorons

UserJosh Cork (Lancaster).

HouseMR11.

ClockTuesday 11 February 2020, 16:00-17:00

CCIMI Seminars

Title to be confirmed

UserAdrien Taylor (INRIA Paris).

HouseMR11 Centre for Mathematical Sciences.

ClockWednesday 12 February 2020, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Geometry of the double ramification cycle

UserDavid Holmes, Leiden University.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 12 February 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Recent progress on the Fried conjecture

UserViet Dang, Lyon.

HouseMR13.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Representations and subgroups of SL(4), with applications to physics

UserRobert Wilson (Queen Mary UL).

HouseMR12.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:30-17:30

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserTadashi Okazaki (Perimeter).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 13 February 2020, 13:00-14:00

HEP phenomenology joint Cavendish-DAMTP seminar

Title to be confirmed

UserPedro Schwaller (Mainz).

HouseMR19 (Potter Room, Pavilion B), CMS.

ClockThursday 13 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserWilliam Barker (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 14 February 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Title to be confirmed

UserNathan Dunfield (University of Illinois).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 14 February 2020, 13:45-14:45

Statistics

Title to be confirmed

UserSergios Agapiou, University of Cyprus.

HouseMR12.

ClockFriday 14 February 2020, 14:00-15:00

Lattice field theory informal seminars

Title to be confirmed

UserFernando Romero López (Universidad de Valencia).

HousePotter Room (MR19, B1.19), Pavilion B, CMS.

ClockFriday 14 February 2020, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

tbc

UserIsmael Sierra.

HouseMR13.

ClockFriday 14 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

UserProf. Walter Dehnen (University of Leicester).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 17 February 2020, 14:00-15:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Title to be confirmed

UserAlexander Strohmaier (Univ. of Leeds).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 17 February 2020, 15:00-16:00

DAMTP Statistical Physics and Soft Matter Seminar

Title to be confirmed

UserRajesh Singh, DAMTP.

HouseMR11, CMS.

ClockTuesday 18 February 2020, 13:00-14:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 18 February 2020, 13:30-15:00

Probability

The optimal matching problem

UserMartin Huesmann.

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 18 February 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserAlina Ostafe (The University of New South Wales).

HouseMR13.

ClockTuesday 18 February 2020, 14:30-15:30

Cambridge Centre for Analysis talks

Title to be confirmed

Industrial seminar

UserKeith Briggs, BT.

HouseMR5.

ClockTuesday 18 February 2020, 16:00-17:00

CCIMI Seminars

Title to be confirmed

UserQingyuan Zhao (Statistical Laboratory).

HouseMR11 Centre for Mathematical Sciences.

ClockWednesday 19 February 2020, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserElizabeth Gasparim, Antogafasta.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 19 February 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

An arithmetic count of rational plane curves

UserKirsten Wickelgren, Duke.

HouseMR13.

ClockWednesday 19 February 2020, 16:00-17:00

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserDavid Stefanyszyn (DAMTP).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 20 February 2020, 13:00-14:00

Combinatorics Seminar

Hamilton cycles in highly symmetric graphs

UserTorsten Mutze (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 20 February 2020, 14:30-15:30

DAMTP Friday GR Seminar

Impact of multiple modes on the black-hole superradiant instability

UserGiuseppe Ficarra (King's College London).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 21 February 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Title to be confirmed

UserColva Roney-Dougal (University of St Andrews).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 21 February 2020, 13:45-14:45

Statistics

Title to be confirmed

UserVanessa Didelez, University of Bremen.

HouseMR12.

ClockFriday 21 February 2020, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserHaiping Yang, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 21 February 2020, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

tbc

UserKai Hugtenburg (Edinburgh).

HouseMR13.

ClockFriday 21 February 2020, 16:00-17:00

Geophysical and Environmental Processes

How mixed is the ocean mixed layer?

UserNeeraja Bhamidipati, BP Institute, University of Cambridge.

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockMonday 24 February 2020, 13:00-14:00

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

UserProf. Jorge Peñarrubia (University of Edinburgh).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 24 February 2020, 14:00-15:00

Pure Mathematics Colloquium

Distance sets: the problems of Erdös and Falconer

UserPablo Shmerkin, Buenos Aires.

HouseMR3.

ClockMonday 24 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserDr. Hongping Deng (DAMTP, Cambridge).

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 25 February 2020, 13:00-14:00

DAMTP Statistical Physics and Soft Matter Seminar

Phases of passive and active matter in two dimensions

UserLeticia Cugliandolo, LPTHE Sorbonne-Jussieu.

HouseMR11, CMS.

ClockTuesday 25 February 2020, 13:00-14:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 25 February 2020, 13:30-15:00

Probability

Title to be confirmed

UserAmarjit Budhiraja (UNC Chapel Hill).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 25 February 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR13.

ClockTuesday 25 February 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

TBA

User Tzany Kokalova Wheldon (Birmingham).

HouseMR11.

ClockTuesday 25 February 2020, 16:00-17:00

Applied and Computational Analysis

Evidence for finite dissipation during vortex reconnection

UserRober Kerr, University of Warwick.

HouseMR 14.

ClockThursday 27 February 2020, 15:00-16:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserJakub Supeł (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 28 February 2020, 13:00-14:00

Statistics

Title to be confirmed

UserKate Tilling, University of Bristol.

HouseMR12.

ClockFriday 28 February 2020, 14:00-15:00

Junior Geometry Seminar

tbc

UserAngela Wu (University College London).

HouseMR13.

ClockFriday 28 February 2020, 16:00-17:00

Worms and Bugs

Title to be confirmed

UserHelena Stage, Manchester.

HouseMeeting room 15, Centre for Mathematical Sciences.

ClockFriday 28 February 2020, 16:00-17:00

Cosmology Lunch

Title to be confirmed

UserGianmassio Tassinato.

HouseCMS, Pav. B, CTC Common Room (B1.19) [Potter Room].

ClockMonday 02 March 2020, 13:00-14:00

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

UserProf. Isabelle Baraffe (Exeter).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 02 March 2020, 14:00-15:00

DAMTP Statistical Physics and Soft Matter Seminar

Title to be confirmed

UserJules Guioth, DAMTP.

HouseMR11, CMS.

ClockTuesday 03 March 2020, 13:00-14:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 03 March 2020, 13:30-15:00

Probability

Title to be confirmed

UserChristian Webb (Aalto, Finland).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 03 March 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserDjordjo Milovic (University College London).

HouseMR12.

ClockTuesday 03 March 2020, 14:30-15:30

Cambridge Centre for Analysis talks

Title to be confirmed

Industrial seminar

UserElena Furlan, Aviva.

HouseMR5.

ClockTuesday 03 March 2020, 16:00-17:00

Mathematical Physics Seminar

Random surfaces and Liouville quantum gravity

UserEwain Gwynne (DPMMS).

HouseMR11.

ClockTuesday 03 March 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserPatrick Popescu-Pampu (Lille).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 04 March 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Title to be confirmed

UserPeter Lambert-Cole, MPI Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserPham Tiep (Rutgers).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:30-17:30

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserJoão Penedones (EPFL).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 05 March 2020, 13:00-14:00

Applied and Computational Analysis

Deep Dictionary Learning Approaches for Image Super-Resolution

UserPier Luigi Dragotti (Imperial College London).

HouseMR 14.

ClockThursday 05 March 2020, 15:00-16:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserMichalis Agathos (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 06 March 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Amenable groups and Noetherian group rings

UserPeter Kropholler (University of Southampton).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 06 March 2020, 13:45-14:45

Statistics

Title to be confirmed

UserYi Yu, University of Warwick.

HouseMR12.

ClockFriday 06 March 2020, 15:00-16:00

Worms and Bugs

Title to be confirmed

UserConni Ciavarella, Imperial.

HouseMeeting room 15, Centre for Mathematical Sciences.

ClockFriday 06 March 2020, 16:00-17:00

Fluid Mechanics (DAMTP)

Free Surface Nanoflows

UserJames Sprittles, University of Warwick .

HouseMR2, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockFriday 06 March 2020, 16:00-17:00

Geophysical and Environmental Processes

TBA

UserPoul Christoffersen, Scott Polar Research Institute, University of Cambridge.

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockMonday 09 March 2020, 13:00-14:00

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

UserProf. Vladislav Sidorenko (Keldysh Institute, Moscow).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 09 March 2020, 14:00-15:00

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserProf. Yoram Lithwick (Northwestern).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 10 March 2020, 13:00-14:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 10 March 2020, 13:30-15:00

Probability

Title to be confirmed

UserDaniel Kious (Bath).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 10 March 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserMatteo Tamiozzo (Imperial College London).

HouseMR12.

ClockTuesday 10 March 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

The Double Copy of a Point Charge

UserRicardo Monteiro (Queen Mary).

HouseMR11.

ClockTuesday 10 March 2020, 16:00-17:00

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

NOTE UNUSUAL DAY (WEDNESDAY)

UserProf. Peter Cargill (St. Andrew's).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockWednesday 11 March 2020, 14:00-15:00

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserTarek Anous (Amsterdam).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 12 March 2020, 13:00-14:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserZoe Wyatt (University of Edinburgh).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 13 March 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Title to be confirmed

UserBram Petri (Sorbonne University).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 13 March 2020, 13:45-14:45

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserSergio Hernandez Cuenca (UCSB).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 24 April 2020, 13:00-14:00

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

UserDr. Min-Kai Lin (ASIAA, Taipei).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 27 April 2020, 14:00-15:00

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserProf. Geoffroy Lesur (IPAG, Grenoble).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 28 April 2020, 13:00-14:00

Mordell Lectures

Title to be confirmed

UserLaure Saint-Raymond, ENS Lyon.

HouseMR2, CMS.

ClockMonday 04 May 2020, 16:00-17:00

Cambridge Statistics Discussion Group (CSDG)

Title to be confirmed

UserAllègre Hadida, Judge Business School.

HouseVenue to be confirmed.

ClockThursday 07 May 2020, 19:15-21:30

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserDr. Henrik Latter (DAMTP, Cambridge).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 12 May 2020, 13:00-14:00

DAMTP Statistical Physics and Soft Matter Seminar

Title to be confirmed

UserFrederic van Wijland, Sorbonne-Jussieu.

HouseMR11, CMS.

ClockTuesday 02 June 2020, 13:00-14:00

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserRemy Larue (DAMTP, Cambridge).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 09 June 2020, 13:00-14:00

Peter Whittle Lecture

Title to be confirmed

UserRob Nowak (U. Wisconsin.

HouseCentre for Mathematical Sciences MR2.

ClockThursday 15 October 2020, 17:00-18:00

Please see above for contact details for this list.

 

© 2006-2020 Talks.cam, University of Cambridge. Contact Us | Help and Documentation | Privacy and Publicity