University of Cambridge > Talks.cam > Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Add to your list(s) Send you e-mail reminders Further detail
Subscribe using ical/vcal (Help)

The seminar will feature graduate-level talks in the general areas of algebra, category theory, logic and number theory. Both original research and well-known results of interest may be presented. One of the aims is to give young researchers an opportunity to practise presenting talks.

Tell a friend about this list:

If you have a question about this list, please contact: Richard Freeland; Liam Jolliffe; Matthew Conder. If you have a question about a specific talk, click on that talk to find its organiser.

0 upcoming talks and 195 talks in the archive.

Title to be confirmed

UserEoghan McDowell, Royal Holloway, University of London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 29 May 2020, 15:00-16:00

Generation of Derived Categories for Groups Lying in Kropholler's Hierarchy

UserRudradip Biswas, University of Manchester.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 15 May 2020, 15:00-16:00

Title to be confirmed

UserTed Jones-Healey, University of Manchester.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 01 May 2020, 15:00-16:00

Title to be confirmed

UserYunxi Shi, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 April 2020, 15:00-16:00

Faithfulness of highest weight modules for Iwasawa algebras

UserStephen Mann, University of Cambridge.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 13 March 2020, 15:00-16:00

Several approaches to Kazhdan-Lusztig theory

UserAmy Zhu, University of Cambridge.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 06 March 2020, 15:00-16:00

D-modules on singular varieties

UserHaiping Yang, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 21 February 2020, 15:00-16:00

Kazhdan-Lusztig Positivity Conjectures - The Algebraic Viewpoint

UserRobert Spencer, University of Cambridge.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 14 February 2020, 15:00-16:00

Saturated fusion Systems on a Sylow p-subgroup of a rank 2 Lie Type Group

UserMartin Van Beek, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 07 February 2020, 15:00-16:00

Finite primitive groups

UserBen Stratford, University of Warwick .

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 January 2020, 15:00-16:00

Abstract Regular Polytopes

UserRob Nicolaides, University of Manchester.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 06 December 2019, 15:00-16:00

Irrational Variants of Thompson's Group F

UserNick Winstone, Royal Holloway, University of London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 29 November 2019, 15:00-16:00

Ring constructions and generation of the unbounded derived module category

UserCharley Cummings, University of Bristol.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 22 November 2019, 15:00-16:00

Embedding of PSL(2,q) in exceptional groups of Lie type

UserAndrea Pachera, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 15 November 2019, 15:00-16:00

Finite Singular Orbit Modules for Algebraic Groups

UserAluna Rizzoli, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 08 November 2019, 15:00-16:00

Algebra PhD event

UserVarious speakers.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 01 November 2019, 15:00-16:00

Some Classes of Generalized Graph Groups

UserMehmet Sefa Cihan, University of Essex.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 25 October 2019, 15:00-16:00

Random Walks on Groups: Shuffling Cards and the Cutoff Phenomenon

UserOliver Matheau-Raven, University of York.

HouseCMS, MR9.

ClockFriday 18 October 2019, 15:00-16:00

Schaper Layers of Specht Modules

UserLiam Jolliffe.

HouseCMS, MR9.

ClockThursday 23 May 2019, 16:00-17:00

Homomorphisms between Specht modules of KLR algebras

UserGeorge Witty, University of East Anglia.

HouseCMS, MR21.

ClockFriday 08 March 2019, 15:00-16:00

The Structure of Induced Simple Modules for 0-Hecke Algebras

UserImen Belmokhtar, QMUL.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 01 March 2019, 15:00-16:00

Simple Modular Lie Algebras, Non-graded Hamiltonians, and their Restricted Representations

UserHoracio Guerra, Newcastle University.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 22 February 2019, 15:00-16:00

Tame but not exactly harmless

UserJoe Allen, University of Bristol.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 15 February 2019, 15:00-16:00

Special and Extra Special Groups

UserVladimir Vankov, University of Southampton.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 08 February 2019, 15:00-16:00

Discrete and free two-generated subgroups of SL2

UserMatthew Conder, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 25 January 2019, 15:00-16:00

Sheaves on Buildings, Homological Induction and Complexes of Groups

UserMark Butler, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 23 November 2018, 15:00-16:00

Towards an upper bound for the number of composition factors of Specht modules.

UserDiego Millan Berdasco, Queen Mary University of London.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 November 2018, 15:00-16:00

Cohomology of PSL(2,q)

UserJack Saunders, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 November 2018, 15:00-16:00

Computing With Permutation Representations of Finite Groups

UserRobert Chamberlain, University of Warwick.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 26 October 2018, 15:00-16:00

A category O for quantum Arens-Michael envelopes.

UserNicolas Dupré.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 12 October 2018, 15:00-16:00

Towards a Hecke algebra for fundamental groups of graphs of groups

UserRichard Freeland, Univserity of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 March 2018, 15:00-16:00

Height and relational complexity for finite permutation groups

UserBianca Loda, University of South Wales.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 March 2018, 15:00-16:00

Discrete and free 2-generated subgroups of SL(2,R)

UserMatthew Conder, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 02 March 2018, 15:00-16:00

An octonionic construction of the group $^2\mathrm{E}_6(q)$.

UserYegor Stepanov, Queen Mary.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 23 February 2018, 15:00-16:00

An Introduction to Cluster Categories of Type A

UserAmit Shah, University of Leeds.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 February 2018, 15:00-16:00

Holonomic D-modules, b-functions, and coadmissibility

UserAndreas Bode, University of Oxford.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 February 2018, 15:00-16:00

Local-global conjectures in modular representation theory.

UserStefano Sannella, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 26 January 2018, 15:00-16:00

Base sizes of almost quasisimple groups and Pyber's conjecture

UserMelissa Lee, Imperial College London.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 19 January 2018, 15:00-16:00

Towards a Beilinson-Bernstein Theorem for p-adic Quantum Groups

UserNicolas Dupré, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 01 December 2017, 15:00-16:00

Smooth representations, projective resolutions and cosheaves

UserKaterina Hristova, University of Warwick.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 24 November 2017, 15:00-16:00

PhD in Algebra

UserCurrent PhD students.

HouseCMS, MR12.

ClockMonday 20 November 2017, 14:00-15:00

Products of conjugacy classes in finite groups

UserCarmen Melchor, Universidat Jaume I de Castelló.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 17 November 2017, 15:00-16:00

Dimension estimates for coadmissible modules

UserRichard Mathers, University of Oxford.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 10 November 2017, 15:00-16:00

Equations in virtually nilpotent groups

UserMotiejus Valiunas, University of Southampton.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 03 November 2017, 15:00-16:00

A New Normal Form for Thompson's Group F

UserNayab Khalid, University of St Andrews.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 27 October 2017, 15:00-16:00

p'-branching for symmetric groups

UserStacey Law, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 13 October 2017, 15:00-16:00

A linkage principle for diagrammatic Soergel bimodules

UserAmit Hazi, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 10 March 2017, 15:00-16:00

Tannaka Duality for (Ind)Banach Spaces

UserCraig Smith, University of Oxford.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 03 March 2017, 15:00-16:00

Brauer Relations and Mackey Functors

UserMatthew Spencer, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 24 February 2017, 15:00-16:00

Derived equivalences for higher zigzag-algebras

UserGabriele Bocca, UEA.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 10 February 2017, 15:00-16:00

Group distance

UserAlex Wendland, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 03 February 2017, 15:00-16:00

Ringel duality of Schur algebras

UserStacey Law, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 27 January 2017, 15:00-16:00

Fusion systems over $p$-groups with an extraspecial subgroup of index $p$

UserRaul Moragues Moncho, University of Birmingham.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 02 December 2016, 15:00-16:00

Classifying spaces for families of subgroups

UserVictor Gonzales Moreno, Royal Holloway.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 25 November 2016, 15:30-16:30

Galois characteristics of local fields

UserMarius Leonhardt, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 11 November 2016, 15:00-16:00

Conjugation Modules for Symmetric Groups

UserWilliam O'Donovan, Royal Holloway.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 04 November 2016, 15:00-16:00

Endomorphism rings of some Young modules

UserJasdeep Kochhar, Royal Holloway.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 28 October 2016, 15:00-16:00

Flatness properties of p-adic Banach modules

UserAndreas Bode, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 14 October 2016, 15:00-16:00

Thompson-style groups coming from C* algebras of graphs of groups

UserRichard Freeland, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 07 October 2016, 15:00-16:00

3/2-Generation of Finite Groups

UserScott Harper, University of Bristol.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 04 March 2016, 15:00-16:00

Decomposing SL2 modules in prime characteristic

UserSamuel Martin, University of York.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 26 February 2016, 15:00-16:00

Properly stratified quotients of quiver Hecke algebras in type A

UserKeith Brown, University of East Anglia.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 19 February 2016, 15:00-16:00

Generation of finite simple groups

UserCarlisle King, Imperial College.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 12 February 2016, 15:00-16:00

Brauer's Main Theorems

UserStacey Law, University of Cambridge.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 05 February 2016, 15:00-16:00

The involution width of a finite simple group

UserAlex Malcom, Imperial College.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 29 January 2016, 15:00-16:00

A very gentle introduction to categorification

UserAmit Hazi, University of Cambridge.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 22 January 2016, 15:00-16:00

An Introduction to Majorana Theory

UserMadeleine Whybrow, Imperial College London.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 15 January 2016, 15:00-16:00

The distance of large $p$ th powers in the Nottingham group

UserTugba Aslan, Central European University.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 27 November 2015, 15:00-16:00

Frechet-Stein algebras and D-modules on rigid analytic spaces

UserAndreas Bode, University of Cambridge.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 13 November 2015, 15:00-16:00

Invariant Rings of p-groups

UserKatherine Horan, University of Kent.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 06 November 2015, 15:00-16:00

Maximal subgroups of low-dimensional classical groups

UserDaniel Rogers, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 30 October 2015, 15:00-16:00

Auslander-Reiten Components of Brauer Graph Algebras

UserDrew Duffield, University of Leicester.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 23 October 2015, 15:00-16:00

How to construct a rigid analytic quantum sl_2

UserNicolas Dupré, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 16 October 2015, 15:00-16:00

Minimal and invariable generation of finite groups and a conjecture of Pyber

UserGareth Tracey, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 09 October 2015, 15:00-16:00

Quantum D-Modules

UserNicolas Dupré, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 29 May 2015, 15:00-16:00

Invariance of the restricted p-power in Hochschild cohomology of degree 1

UserLleonard Rubio City London.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 13 March 2015, 15:00-16:00

Introduction to Fusion Systems

User Valentina Grazian, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 06 March 2015, 15:00-16:00

Rationality of blocks of quasi-simple finite groups

UserNiamh Farrell City University, London.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 27 February 2015, 15:00-16:00

Prime graphs, simple groups and Goldbach's conjecture.

UserElisa Covato University of Bristol.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 13 February 2015, 15:00-16:00

Soluble profinite groups

UserGed Corob-Cook, Royal Holloway.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 06 February 2015, 14:00-15:00

Rigidity of tilting modules

UserAmit Hazi, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 23 January 2015, 15:00-16:00

The Möbius function of the small Ree groups

UserEmilio Pierro, Birkbeck, University of London.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 21 November 2014, 15:00-16:00

Regularity for group cohomology with twisted coefficients

UserNic Clarke The University of Manchester.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 14 November 2014, 15:00-16:00

Dehn's problems and Houghton's groups

UserCharles Cox Southampton University.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 31 October 2014, 15:00-16:00

Vanishing Elements In Groups

UserJulian Brough University of Cambridge.

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 24 October 2014, 15:00-16:00

Reductive pairs arising from representations

UserOliver Goodbourn University of York.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 17 October 2014, 15:00-16:00

Word Equations on finite nilpotent groups of class 2

UserAinhoa Iniguez Goizueta, University of Oxford.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 14 March 2014, 15:00-16:00

Generation problems in Wilson type groups

UserMatteo Vannacci, Royal Holloway.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 07 March 2014, 15:00-16:00

From Foulkes modules to the decomposition matrix of the symmetric groups

UserEugenio Giannelli.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 14 February 2014, 15:00-16:00

Domestic String Algebras and the Ziegler Spectrum.

UserRosie Laking.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 24 January 2014, 15:00-16:00

Affine Group Schemes

UserJohn Rizkallah Cambridge University.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 06 December 2013, 15:00-16:00

A basis of the Gelfand-Graev algebra of a Chevalley group

UserAlessandro Paolini Birmingham University.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 29 November 2013, 15:00-16:00

An introduction to modular representation theory

UserAmit Hazi University of Cambridge.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 22 November 2013, 15:00-16:00

Exploiting relationships between Foulkes modules

UserMelanie de Boeck Kent University.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 15 November 2013, 15:00-16:00

The representation theory of Lie algebras: ordinary vs modular

UserLewis Topley Norwich University.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 08 November 2013, 15:00-16:00

A Deuring criterion for abelian varieties

UserChris Blake University of Cambridge.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 01 November 2013, 15:00-16:00

Influence of Conjugacy Class sizes on Sylow Subgroups

UserJulian Brough Cambridge University.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 25 October 2013, 15:00-16:00

Mahler Measure and Weber's Class Number Problem

UserJack Lamplugh University of Cambridge.

HouseCMS, MR5.

ClockFriday 18 October 2013, 15:00-16:00

A brief introduction to algebraic groups: their subgroup structure and representation theory

UserAdam Thomas Imperial College London.

HouseCMS, MR3.

ClockFriday 11 October 2013, 15:30-16:30

Ring Theoretic Properties of Affinoid PD-Weyl Algebras

Note time and venue

UserBenjamin Lewis (Queen Mary).

HouseMR14.

ClockFriday 31 May 2013, 14:30-15:30

Nilpotent approximate groups

UserMatthew Tointon, University of Cambridge.

HouseMR4.

ClockFriday 08 March 2013, 14:00-15:00

Spectral sequences

UserJohn Rizkallah, University of Cambridge.

HouseMR4.

ClockFriday 01 March 2013, 14:00-15:00

Coset diagrams and their application to finitely presented groups

UserJulian Brough, University of Cambridge.

HouseMR4.

ClockFriday 15 February 2013, 14:00-15:00

Sinnott's proof of Washington's theorem, and generalisations

UserJack Lamplugh, University of Cambridge.

HouseMR4.

ClockFriday 08 February 2013, 14:00-15:00

Generating Sequences of Finite Groups

UserBenjamin Nachman, University of Cambridge.

HouseMR4.

ClockFriday 01 February 2013, 14:00-15:00

Growth of p-Selmer groups of elliptic curves in cyclic extensions

UserJulio Brau, University of Cambridge.

HouseMR4.

ClockFriday 30 November 2012, 14:00-15:00

Quotients of groups by torsion elements

UserDr. Maurice Chiodo, The University of Milan.

HouseMR4.

ClockFriday 23 November 2012, 14:00-15:00

Cyclically presented groups and one relator quotients of triangle groups

UserMariano Zeron-Medina, University of Cambridge.

HouseMR4.

ClockFriday 16 November 2012, 14:00-15:00

Quantum symmetric algebras

UserAlex Shannon, University of Cambridge.

HouseMR4.

ClockFriday 09 November 2012, 14:00-15:00

Regular orbits of symmetric groups

UserJoanna Fawcett, University of Cambridge.

HouseMR4.

ClockFriday 02 November 2012, 14:00-15:00

Decidability aspects of computing spectral measures

CANCELLED

UserLukasz Grabowski (Imperial).

HouseMR13.

ClockFriday 18 May 2012, 15:00-16:00

Hopf algebras and duality

UserAstrid Jahn (University of Glasgow).

HouseMR13.

ClockFriday 16 March 2012, 14:00-15:00

Arithmetic of CM curves over abelian extensions

Note unusual time

UserJack Lamplugh (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 09 March 2012, 14:15-15:15

Injective Hulls of Trivial Modules

UserJonathan Nelson (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 17 February 2012, 14:00-15:00

Higher Class Field Theory in Positive Characteristic

UserKirsty Syder (University of Nottingham).

HouseMR3.

ClockFriday 10 February 2012, 14:00-15:00

Injective Hulls of Trivial Modules

Postponed

UserJonathan Nelson (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 03 February 2012, 14:00-15:00

Bases of primitive diagonal groups

UserJoanna Fawcett (University of Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 02 December 2011, 14:00-15:00

Decision problems concerning surjections and embeddings of groups

UserMaurice Chiodo.

HouseMR4.

ClockFriday 25 November 2011, 14:00-15:00

Injective modules over Noetherian rings

UserRishi Vyas (University of Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 18 November 2011, 14:00-15:00

Triality, two geometries and one amalgam non-uniqueness result

UserDr. Justin McInroy (Lincoln College, Oxford).

HouseMR4.

ClockFriday 04 November 2011, 14:00-15:00

Structures on Quantum Koszul Complexes

UserAlexander Shannon (University of Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 28 October 2011, 14:00-15:00

An introduction to diagram algebras

UserChris Bowman (University of Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 21 October 2011, 14:00-15:00

An Introduction to Classifying Toposes

UserGuilherme Frederico Lima de Carvalho e Silva (University of Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 14 October 2011, 14:00-15:00

Brauer algebras with parameter two.

UserMark Colligan, University of Canterbury.

HouseMR4.

ClockFriday 18 March 2011, 14:00-15:00

Lusztig's unipotent pieces and geometric invariant theory

UserMatthew Clarke (Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 11 March 2011, 14:00-15:00

Largeness and deficiency

UserMariano Zeron-Medina (Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 04 March 2011, 14:00-15:00

Some different types of Universal finitely presented groups.

UserMaurice Chiodo (The University of Melbourne).

HouseMR4.

ClockFriday 25 February 2011, 14:00-15:00

A coalgebraist in Weierstrass country

UserMarjorie Batchelor (Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 18 February 2011, 14:00-15:00

BGG Reciprocity respects Loewy structure

UserChris Bowman (Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 11 February 2011, 14:00-15:00

Introduction to Coxeter groups

UserElena Yudovina (Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 04 February 2011, 14:00-15:00

Localisation of Iwasawa algebras

UserJonathan Nelson (University of Cambridge).

HouseMR3.

ClockFriday 28 January 2011, 15:30-16:30

Nothing Pithy

UserJonathan Nelson (University of Cambridge).

HouseMR4.

ClockTuesday 18 January 2011, 14:00-15:00

Low-dimensional Galois cohomology

UserRachel Newton ( University of Cambridge).

HouseMR4.

ClockFriday 03 December 2010, 14:00-15:00

Minimal Injective Resolutions of FBN rings

UserRishi Vyas.

HouseMR4.

ClockFriday 19 November 2010, 14:00-15:00

Permutation Groups

UserJoanna Fawcett, DPMMS.

HouseMR4.

ClockFriday 12 November 2010, 14:00-15:00

Two-dimensional algebra and origami

UserJames Griffin, DPMMS.

HouseMR4.

ClockFriday 05 November 2010, 14:00-15:00

Classifying Finite Primitive Permutation Group

UserJoanna Fawcett.

HouseMR12.

ClockFriday 04 June 2010, 11:00-12:00

Combinatorics of Weyl Groups and Kazhdan-Lusztig Polynomials

UserMatthew Clarke (Cambridge).

HouseMR9.

ClockFriday 21 May 2010, 10:00-11:00

Pure Symmetric Automorphisms of Free Groups

UserJames Griffin (Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 14 May 2010, 14:00-15:00

Interesting Results in Recursion Theory, and their Applications to Decision Problems in Groups

UserMaurice Chiodo (Melbourne).

HouseMR13.

ClockFriday 05 March 2010, 15:30-16:30

A Plan to Prove Broué's Conjecture

UserDavid Craven, Oxford University.

HouseMR13.

ClockFriday 26 February 2010, 14:00-15:00

On Lusztig's Classification of Irreducible Representations of Finite Groups of Lie Type

UserJay Taylor, Aberdeen.

HouseMR13.

ClockFriday 19 February 2010, 14:00-15:00

Quine’s “New Foundations” Set Theory

UserZac McKenzie, Cambridge.

HouseMR13.

ClockFriday 12 February 2010, 14:00-15:00

Representations of Quantum Groups

UserJon Nelson.

HouseMR13.

ClockFriday 05 February 2010, 14:00-15:00

Wired groups

UserJames Griffin.

HouseMR13.

ClockFriday 29 January 2010, 14:00-15:00

The Second Cohomology of Special Linear Groups

UserDavid Stewart.

HouseMR13.

ClockFriday 22 January 2010, 14:00-15:00

Combinatorial Representation Theory

UserElena Yudovina, DPMMS.

HouseMR4.

ClockThursday 21 January 2010, 14:00-15:00

Generalized Gelfand-Graev representations for finite groups of Lie type

UserMatthew Clarke, Cambridge.

HouseMR13.

ClockFriday 27 November 2009, 13:00-14:00

Eigenvectors and actions of algebraic groups

UserDarren Kenneally, Cambridge.

HouseMR13.

ClockFriday 20 November 2009, 14:00-15:00

Global dimension and completions

UserRishi Vyas, Cambridge.

HouseMR13.

ClockFriday 13 November 2009, 14:00-15:00

A related Burnside problem

UserAnitha Thillaisundaram, Cambridge.

HouseMR13.

ClockFriday 06 November 2009, 14:00-15:00

The McKay conjecture and Brauer's induction theorem

UserAnton Evseev.

HouseMR13.

ClockFriday 30 October 2009, 14:00-15:00

Tilting Modules for Algebraic Groups

UserChris Bowman.

HouseMR13.

ClockFriday 23 October 2009, 14:00-15:00

Euler characteristics, K-theory and Iwasawa algebras

UserSimon Wadsley.

HouseMR13.

ClockFriday 16 October 2009, 14:00-15:00

An algebraist's introduction to spectral sequences

UserAram Mikaelian (Oxford).

HouseMR13, CMS.

ClockMonday 25 May 2009, 16:00-17:00

The Local Reciprocity Map

UserRachel Newton.

HouseMR13, CMS.

ClockMonday 18 May 2009, 16:00-17:00

Topological Field Theories

UserAlexander Shannon.

HouseMR13, CMS.

ClockMonday 04 May 2009, 16:00-17:00

On conjectures of Higman and Alperin

UserGerhard Röhrle (Ruhr-Universität Bochum and INI).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 09 March 2009, 16:00-17:00

Orbit closures in the enhanced nilpotent cone

UserPramod Achar (Louisiana State University and INI).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 23 February 2009, 16:00-17:00

A new norm related to the Gowers U^3 norm

UserPablo Candela Pokorna.

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 16 February 2009, 16:00-17:00

Degrees of Primitive Permutation Groups

UserDarren Kenneally (University of Cambridge).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 09 February 2009, 16:00-17:00

Bismash Products and Group Algebras

UserMatthew Clarke.

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 26 January 2009, 16:00-17:00

Conditional decision problems in group theory

UserMaurice Chiodo (University of Melbourne).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 19 January 2009, 16:00-17:00

Hypergraph Ramsey numbers

UserDavid Conlon.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockFriday 05 December 2008, 14:00-15:00

Basic Aspects of Profinite Groups

UserAnitha Thillaisundaram.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockFriday 14 November 2008, 14:00-15:00

Homology and Fixed Points

UserJulia Goedecke.

HouseMR13, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 21 May 2008, 14:00-15:00

Group cohomology

UserAlexander Frolkin.

HouseMR13, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 30 April 2008, 14:00-15:00

Spectral sequences

UserIrina Galstian.

HouseMR5, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 05 March 2008, 14:00-15:00

Universal graphs

UserMykhaylo Tyomkin.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 27 February 2008, 14:00-15:00

One way cuts in oriented graphs

UserSimon Griffiths.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 13 February 2008, 14:00-15:00

Frobenius groups

UserAnton Evseev.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 30 January 2008, 14:00-15:00

Please see above for contact details for this list.

 

© 2006-2020 Talks.cam, University of Cambridge. Contact Us | Help and Documentation | Privacy and Publicity