University of Cambridge > Talks.cam > DPMMS Pure Maths Seminar

DPMMS Pure Maths Seminar

Add to your list(s) Send you e-mail reminders Further detail
Subscribe using ical/vcal (Help)

An experimental list which may eventually include all Pure Maths Seminar organised by DPMMS . For now please see http://www.dpmms.cam.ac.uk/seminars/ as well.

Tell a friend about this list:

If you have a question about this list, please contact: HoD Secretary, DPMMS; D. Finucane; erm1001; Deryck Thake; pe278. If you have a question about a specific talk, click on that talk to find its organiser.

0 upcoming talks and 2492 talks in the archive: show all (slow!).

Algebraic Geometry Seminar

A tropical version of Donagi's n-gonal construction

UserFelix Röhrle, University of Frankfurt.

HouseCMS MR9.

ClockWednesday 22 June 2022, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Infinite Maker-Breaker games

UserNathan Bowler (Hamburg) .

HouseMR12.

ClockThursday 16 June 2022, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Hecke orbits on Shimura varieties of Hodge type

UserPol van Hoften (Stanford University).

HouseMR13.

ClockTuesday 14 June 2022, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Orientation mixing in active suspensions

UserHelge Dietert (Paris Diderot).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 13 June 2022, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Geometry of stable pairs

UserFatemeh Rezaee, University of Edinburgh.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 08 June 2022, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Distinct degrees and homogeneous sets

UserEoin Long (Birmingham).

HouseMR14.

ClockThursday 02 June 2022, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Well-posedness of hyperbolic Cauchy problems with multiplicities

UserClaudia Garetto (QMUL, Loughborough).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 30 May 2022, 14:00-15:00

Partial Differential Equations seminar

Small obstacle limit for the inviscid Euler-alpha system

UserHelena Nussenzveig Lopes (Universidade Federal do Rio de Janeiro).

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 27 May 2022, 11:00-12:00

Combinatorics Seminar

Keisler's order is not simple

UserMaryanthe Malliaris (Chicago) .

HouseCMS MR5.

ClockThursday 26 May 2022, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Faithfulness of highest-weight modules for Iwasawa algebras

Please note the non-standard room.

UserStephen Mann.

HouseMR14.

ClockWednesday 25 May 2022, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Geodesics between algebraic models via Berkovich geometry

UserRémi Reboulet, University of Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 25 May 2022, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Divisor distribution of random integers.

User Ben Green (Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 19 May 2022, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Homological filling functions and the word problem

UserRobert Kropholler (Warwick).

HouseMR13.

ClockWednesday 18 May 2022, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Boundedness of foliations

UserCalum Spicer, King's College London.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 18 May 2022, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

Mirror symmetry for Fano surfaces via scattering and tropical curves

UserTim Gräfnitz, University of Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 11 May 2022, 14:15-15:15

Partial Differential Equations seminar

On Modelling Isolated Systems in General Relativity

UserLeonhard Kehrberger (Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 09 May 2022, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Representations of GL_2 and p-adic Symmetric Spaces

UserJames Taylor, University of Oxford.

HouseCMS MR11.

ClockFriday 06 May 2022, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The singularity probability of a random symmetric matrix is exponentially small

UserMarcelo Campos (IMPA, Brazil).

HouseMR12.

ClockThursday 05 May 2022, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Enumeration of curves in abelian surfaces

UserThomas Blomme, Université de Genève.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 04 May 2022, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

The formalism of Shimura varieties

UserRichard Taylor, Stanford University.

HouseMR13.

ClockTuesday 03 May 2022, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Second law of thermodynamics and bounded entropy solutions in the compressible Navier-Stokes system

UserXin Liu (Weierstraß-Institut für Angewandte Analysis und Stochastik).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 25 April 2022, 14:00-15:00

Partial Differential Equations seminar

Hardy inequalities for the Landau equation

UserMaria Gualdani (University of Texas Austin).

HouseCMS, MR13.

ClockWednesday 23 March 2022, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

Transversals in quasirandom latin squares

UserDr Sean Eberhard (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 17 March 2022, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Knot theory and machine learning

UserMarc Lackenby, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 16 March 2022, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

BPS invariant from non Archimedean integrals

UserFrancesca Carocci, École Polytechnique Fédérale de Lausanne.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 16 March 2022, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Rigid meromorphic cocycles and p-adic variations of modular forms

UserAlice Pozzi, Imperial College London.

HouseMR13.

ClockTuesday 15 March 2022, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Irregular transport and loss of regularity for transport equations

UserAnna Mazzucato (Pennsylvania State University).

HouseCMS, MR14.

ClockTuesday 15 March 2022, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

An asymptotic minors property for ranks of higher-dimensional tensors

UserThomas Karam (Cambridge) .

HouseMR12.

ClockThursday 10 March 2022, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Homotopical Lagrangian Monodromy

UserNoah Porcelli, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 09 March 2022, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Quot schemes of surfaces

UserSamuel Stark, Imperial College London.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 09 March 2022, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Mordell–Weil groups of elliptic curves — beyond ranks

UserAlex Bartel, University of Glasgow.

HouseMR13.

ClockTuesday 08 March 2022, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

The derived category of a quiver

UserIsambard Goodbody, University of Glasgow.

HouseCMS MR11.

ClockFriday 04 March 2022, 15:30-16:30

Combinatorics Seminar

Testability of relations between permutations

UserOren Becker (Cambridge) .

HouseMR12.

ClockThursday 03 March 2022, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Khovanov homology and knot detection

UserSteven Sivek, Imperial College London.

HouseMR13.

ClockWednesday 02 March 2022, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Rank r DT theory from rank 1

UserSoheyla Feyzbakhsh, Imperial College London.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 02 March 2022, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

[Cancelled] Local Langlands in families for classical groups in the banal case

UserRobert Kurinczuk, University of Sheffield.

HouseMR13.

ClockTuesday 01 March 2022, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Arithmetic statistics via graded Lie algebras

UserJef Laga, University of Cambridge.

HouseMR13.

ClockTuesday 01 March 2022, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Euler system with a polytropic equation of state as a vanishing viscosity limit

UserSimon Markfelder (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 28 February 2022, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Deformations of diagonal Hilbert Eisenstein series

UserHåvard Damm-Johnsen, University of Oxford.

HouseCMS MR15.

ClockFriday 25 February 2022, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Effective results on the size and structure of sumsets

UserAled Walker (King's London) .

HouseMR12.

ClockThursday 24 February 2022, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Neron models and the log Picard space

UserThibault Poiret, University of Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 23 February 2022, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

[cancelled] Arithmetic statistics via graded Lie algebras

UserJef Laga, University of Cambridge.

HouseMR13.

ClockTuesday 22 February 2022, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Ramsey theory on homogeneous structures

UserNatasha Dobrinen (Denver).

HouseMR12.

ClockThursday 17 February 2022, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Smooth embeddings and their families

UserDanica Kosanović, ETH.

HouseMR13.

ClockWednesday 16 February 2022, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

K-stability and deformations of complex structures

UserCarlo Scarpa, Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 16 February 2022, 14:15-15:15

Partial Differential Equations seminar

Vortex filament solutions of the 3D Navier-Stokes solutions

UserJacob Bedrossian (University of Maryland).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 14 February 2022, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

The diameter of the modular McKay graph of SLn(Fp).

UserMiriam Norris, King's College London.

HouseZoom.

ClockFriday 11 February 2022, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

configurations containing 4-term arithmetic progressions are uncommon

UserLeo Versteegen (Cambridge).

HouseCMS MR5.

ClockThursday 10 February 2022, 16:00-17:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Character varieties of random groups

UserOren Becker, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 09 February 2022, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Holomorphic anomaly equations for the Hilbert schemes of points of K3 surfaces

UserGeorg Oberdieck, University of Bonn.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 09 February 2022, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Arthur packets for p-adic groups and the wavefront set

User Emile Takahiro Okada, University of Oxford.

HouseMR13.

ClockTuesday 08 February 2022, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

How loud is an arithmetic drum?

UserRadu Toma, University of Bonn.

HouseZoom.

ClockFriday 04 February 2022, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Large hypergraphs without tight cycles

UserMr B. Janzer (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 03 February 2022, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

The surface category and tropical curves

UserJan Steinebrunner, University of Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 02 February 2022, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Special Kaehler metrics on holomorphic submersions

UserAnnamaria Ortu, Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 02 February 2022, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Optimal Diophantine Exponents and the Spectral Decomposition

UserAmitay Kamber, University of Cambridge.

HouseMR13.

ClockTuesday 01 February 2022, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Dimensions of Iwasawa algebras and their representations

UserJames Timmins, University of Oxford.

HouseCMS MR15.

ClockFriday 28 January 2022, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

** POSTPONED ** Linear configurations containing 4-term arithmetic progressions are uncommon

This talk is postponed until Thursday 10th February

UserLeo Versteegen (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 27 January 2022, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Knots, minimal surfaces and J-holomorphic curves

UserJoel Fine, Université Libre de Bruxelles.

HouseMR13.

ClockWednesday 26 January 2022, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A tale of four theories

UserNavid Nabijou, Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 26 January 2022, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserAmitay Kamber, University of Cambridge.

HouseMR13.

ClockTuesday 18 January 2022, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserVaidehee Thatte, King's College London.

HouseMR13.

ClockTuesday 18 January 2022, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserAlex Bartel, University of Glasgow.

HouseMR13.

ClockTuesday 18 January 2022, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

The search for p-adic automorphic forms

UserGuillem Garcia Tarrach, University of Cambridge.

HouseCMS MR11.

ClockFriday 03 December 2021, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

p-arithmetic cohomology and p-adic automorphic forms

UserGuillem Garcia-Tarrach, University of Cambridge.

HouseMR13.

ClockTuesday 30 November 2021, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

The Smooth Representations of GL(2,O)

UserTom Adams, University of Cambridge.

HouseCMS MR11.

ClockFriday 26 November 2021, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The dimension of the divisibility order

UserVictor Souza (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 25 November 2021, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Morava K-theory and Hamiltonian loops

UserIvan Smith, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 November 2021, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Degenerations of the Hilbert scheme and tropical geometry

UserDhruv Ranganathan, Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 24 November 2021, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Evaluating the wild Brauer group

UserRachel Newton (King's College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 23 November 2021, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Quivers, the Ringel-Hall algebra and the cohomological Hall algebra

UserSarunas Kaubrys, University of Edinburgh.

HouseCMS MR11.

ClockFriday 19 November 2021, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Infinitely Edge-Connected Graphs

UserJan Kurkofka (Birmingham).

HouseMR12.

ClockThursday 18 November 2021, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

De Rham Cohomology of Affinoid Spaces

UserTom Adams.

HouseMR12.

ClockWednesday 17 November 2021, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Homological stability for Temperley-Lieb algebras

UserRachael Boyd, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 17 November 2021, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Z/2Z-equivariant smoothings of cusp singularities

UserAngelica Simonetti, Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 17 November 2021, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Gaussian distribution of squarefree and B-free numbers in short intervals

UserAlexander Mangerel (Durham University).

HouseMR13.

ClockTuesday 16 November 2021, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Soliton resolution for energy critical wave type equations under symmetry

UserFrank Merle, Cergy Pontoise and IHES (France).

Housetba.

ClockMonday 15 November 2021, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Induced Poset Saturation

UserMaria Ivan (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 11 November 2021, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Induced Poset Saturation

UserMaria Ivan (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 11 November 2021, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

General Jones-Wenzl Idempotents

UserRobert Spencer.

HouseMR12.

ClockWednesday 10 November 2021, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Symplectic cohomology of compound du Val singularities

UserJonny Evans, Lancaster.

HouseMR13.

ClockWednesday 10 November 2021, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

P-adic L-functions for GL(3)

UserChris Williams (University of Warwick).

HouseMR13.

ClockTuesday 09 November 2021, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Anti-concentration of Rademacher sums

UserVojtech Dvorak (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 04 November 2021, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Anti-concentration of Rademacher sums

UserVojtech Dvorak (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 04 November 2021, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

The topology of the Gelfand–Zeitlin fiber

UserJeff Carlson, Imperial.

HouseMR13.

ClockWednesday 03 November 2021, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Gromov-Witten invariants of blowups

UserWendelin Lutz, Imperial College London.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 03 November 2021, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Counting Hamiltonian cycles in Dirac hypergraphs

UserAdva Mond (Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 28 October 2021, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Trying to quantify Gromov's non-squeezing theorem

UserUmut Varolgunes, Edinburgh.

HouseMR13.

ClockWednesday 27 October 2021, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Geometric L-packets of toral supercuspidal representations

https://maths-cam-ac-uk.zoom.us/j/94361514318?pwd=eGprNC85SFBHL0FvaUlpMEdSdVlkQT09

UserCharlotte Chan (University of Michigan).

HouseOnline.

ClockTuesday 26 October 2021, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Common linear patterns are rare

UserN. Kamcev (Zagreb).

HouseMR12.

ClockThursday 21 October 2021, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Cubulating groups acting on polygonal complexes

UserCalum Ashcroft, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 20 October 2021, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

K-moduli for log Fano complete intersections

UserTheo Papazachariou, Essex.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 20 October 2021, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

(A)typical intersections and where to find them

https://maths-cam-ac-uk.zoom.us/j/92192959944?pwd=OVJ3d0pJS3RRaWhKOVBuMFJIM3FiQT09

UserGregorio Baldi (IHES).

HouseOnline.

ClockTuesday 19 October 2021, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Some modular compactifications of M_{2,n} by Gorenstein curves

UserLuca Battistella, Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 October 2021, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Recent progress on the formal degree conjecture

UserDavid Schwein (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 12 October 2021, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Categorical composable cryptography

UserMartti Karvonen (University of Ottawa).

HouseZoom (Meeting ID 937 8091 1329, passcode 001582).

ClockTuesday 25 May 2021, 16:15-17:15

Category Theory Seminar

The Gödel fibration

UserDavide Trotta (University of Pisa).

HouseZoom (Meeting ID 945 3662 6774, passcode 086714).

ClockTuesday 11 May 2021, 16:15-17:15

Number Theory Seminar

Internal Preprint Seminar

UserTom Fisher, University of Cambridge.

HouseOnline.

ClockSunday 09 May 2021, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Affine Deligne-Lusztig varieties and Generalized affine Springer fibers

UserXuhua He, Chinese University of Hong Kong.

HouseOnline.

ClockTuesday 04 May 2021, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Hilbert's Thirteenth problem and moduli of abelian varieties.

Please contact the organisers for registration details

UserRong Zhou (University of Cambridge).

HouseOnline.

ClockTuesday 16 March 2021, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

An Asymptotic Local-Global Principle for Integral Kleinian Sphere Packings

UserEdna Jones (Rutgers University).

HouseOnline.

ClockTuesday 09 March 2021, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Internal Preprint Seminar

Please contact the organisers for joining details

UserJessica Fintzen (University of Cambridge).

HouseOnline.

ClockTuesday 02 March 2021, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Towards an integral local theta correspondence: universal Weil module and first conjectures

UserJustin Trias (University of East Anglia).

HouseOnline.

ClockTuesday 23 February 2021, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

On the categorical structure behind Galois theories

UserDavid Blázquez-Sanz, Universidad Nacional de Colombia.

HouseZoom (Meeting ID 993 6591 2480, passcode 493042).

ClockTuesday 16 February 2021, 16:15-17:15

Number Theory Seminar

Condensed Mathematics

Please contact the organisers for joining details

UserGuillem Garcia-Tarrach (University of Cambridge).

HouseOnline.

ClockTuesday 16 February 2021, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Semistable abelian varieties with good reduction outside 73

UserLassina Dembélé (Université du Luxembourg).

HouseOnline.

ClockTuesday 09 February 2021, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Exceptional primes of abelian varieties

Please contact the organisers for joining details

UserJef Laga (University of Cambridge).

HouseOnline.

ClockTuesday 02 February 2021, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Large categories and quantifiers in topos theory

UserMichael Shulman (University of San Diego).

HouseZoom (Meeting ID 943 7534 6045, passcode 252455).

ClockTuesday 26 January 2021, 16:15-17:15

Category Theory Seminar

Large categories and quantifiers in topos theory

UserMichael Shulman (University of San Diego).

HouseZoom (Meeting ID 943 7534 6045, passcode 252455).

ClockTuesday 26 January 2021, 16:15-17:15

Number Theory Seminar

Higher Coleman Theory

UserGeorge Boxer (ENS Lyon).

HouseOnline.

ClockTuesday 26 January 2021, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Internal Preprint Seminar: The Taylor-Wiles method

Please contact the organisers for registration details

UserDmitri Whitmore (University of Cambridge).

HouseOnline.

ClockTuesday 01 December 2020, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Isotropy Groups of Quasi-Equational Theories

UserJason Parker, Brandon University.

HouseZoom (Meeting ID 916 7928 3736, passcode 844306).

ClockTuesday 01 December 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Anticyclotomic Euler systems for conjugate self-dual representations of GL(2n)

UserAndrew Graham (Imperial College London).

HouseOnline.

ClockTuesday 24 November 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Internal Preprint Seminar: A Deuring criterion for abelian varieties

Please contact the organisers for registration details

UserLukas Kofler (University of Cambridge).

HouseOnline.

ClockTuesday 17 November 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Minimal weights of mod p Galois representations

UserHanneke Wiersema (King's College London).

HouseOnline.

ClockTuesday 10 November 2020, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

The image of the Specht module under the inverse Schur functor

Please contact swcl2@cam.ac.uk for Zoom details for this event.

UserEoghan McDowell (Royal Holloway University of London).

Houseby zoom.

ClockWednesday 04 November 2020, 09:30-10:30

Number Theory Seminar

Internal Preprint Seminar: Congruences of Elliptic Curves with Small Conductor

Please contact the organisers for registration details

UserSam Frengley (University of Cambridge).

HouseOnline.

ClockTuesday 03 November 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Families of p-adic L-functions

UserAshwin Iyengar (King's College London).

HouseOnline.

ClockTuesday 27 October 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

To obtain the Zoom info please email Jun, Jessica or Rong.

UserTBA.

HouseOnline.

ClockTuesday 20 October 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

To obtain the Zoom info please email Jun, Jessica or Rong.

UserTBA.

HouseOnline.

ClockTuesday 20 October 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

To obtain the Zoom info please email rz240@cam.ac.uk

UserTBA.

HouseOnline.

ClockTuesday 20 October 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Internal Preprint Seminar

Please contact the organisers for registration details

UserJack Thorne (University of Cambridge).

HouseOnline.

ClockTuesday 20 October 2020, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Quillen model structures from models of HoTT

UserSteve Awodey (Departments of Philosophy and Mathematics, Carnegie Mellon University).

HouseZoom (Meeting ID 916 7928 3736, passcode 844306).

ClockTuesday 20 October 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Automorphy of Hecke modules from geometry

UserJun Su (University of Cambridge).

HouseOnline.

ClockTuesday 13 October 2020, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Behind the math: interview with Yuri Manin

UserYuri Manin (Max Planck Institute).

HouseCMS MR13.

ClockThursday 16 July 2020, 13:00-14:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserEoghan McDowell, Royal Holloway, University of London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 29 May 2020, 15:00-16:00

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserVeronica Fantini, SISSA.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 May 2020, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserTed Jones-Healey, University of Manchester.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 01 May 2020, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserYunxi Shi, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 April 2020, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Faithfulness of highest weight modules for Iwasawa algebras

UserStephen Mann, University of Cambridge.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 13 March 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Sparse minors in graphs

UserMatthew Wales (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 12 March 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

On plectic conjectures in positive and mixed characteristic

UserMatteo Tamiozzo (Imperial College London).

HouseMR12.

ClockTuesday 10 March 2020, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Contagious particle systems and the supercooled Stefan problem

UserAndreas Sojmark (Imperial College London).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 09 March 2020, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Several approaches to Kazhdan-Lusztig theory

UserAmy Zhu, University of Cambridge.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 06 March 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Rank-Based Independence Testing in Near Linear Time

UserChaim Even-Zohar (Turing Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 05 March 2020, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Character levels and character bounds

UserPham Tiep (Rutgers).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Trisections and the Thom conjecture - CANCELLED

UserPeter Lambert-Cole, MPI Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A tropical and logarithmic study of Milnor fibers

UserPatrick Popescu-Pampu (Lille).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 04 March 2020, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

On the diameters of p-groups

UserHenry Bradford, University of Cambridge.

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 04 March 2020, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Joint distribution of spins and applications

UserDjordjo Milovic (University College London).

HouseMR12.

ClockTuesday 03 March 2020, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

K-Stability and weighted K-stability

UserEveline Legendre, Institut de Mathématiques de Toulouse.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 26 February 2020, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Conformal dimension of fractal percolation

UserVille Suomala (University of Oulu).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 26 February 2020, 13:45-14:45

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

D-modules on singular varieties

UserHaiping Yang, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 21 February 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Hamilton cycles in highly symmetric graphs

UserTorsten Mutze (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 20 February 2020, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Some exotic tensor categories in prime characteristic.

UserDavid Benson (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 February 2020, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

An arithmetic count of rational plane curves

UserKirsten Wickelgren, Duke.

HouseMR13.

ClockWednesday 19 February 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

The KKP conjecture for minimal adjoint orbits

UserElizabeth Gasparim, Antogafasta.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 19 February 2020, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

On the size of subsets of F_p^n without p distinct elements summing to zero

UserLisa Sauermann (Stanford University).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 19 February 2020, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

On some unlikely intersections for values and orbits of rational functions

UserAlina Ostafe (The University of New South Wales).

HouseMR13.

ClockTuesday 18 February 2020, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Spectral Theory and Trace Formulae on Stationary Spacetimes

UserAlexander Strohmaier (Univ. of Leeds).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 17 February 2020, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Kazhdan-Lusztig Positivity Conjectures - The Algebraic Viewpoint

UserRobert Spencer, University of Cambridge.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 14 February 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Dense induced bipartite subgraphs in triangle-free graphs

UserShoham Letzter (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 13 February 2020, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Representations and subgroups of SL(4), with applications to physics

UserRobert Wilson (Queen Mary UL).

HouseMR12.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Recent progress on the Fried conjecture

UserViet Dang, Lyon.

HouseMR13.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Geometry of the double ramification cycle

UserDavid Holmes, Leiden University.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 12 February 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

On a generalization of Perrin-Riou's conjecture on Kato's zeta elements

UserTakamichi Sano (Osaka City University and King's College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

D-ultrafilter monads

UserLurdes Sousa (CMUC, University of Coimbra & IP Viseu).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Saturated fusion Systems on a Sylow p-subgroup of a rank 2 Lie Type Group

UserMartin Van Beek, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 07 February 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Graphs with forbidden induced subgraphs

UserAlex Scott (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 06 February 2020, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Biset functors for categories

UserPeter Webb (Minnesota).

HouseMR12.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Resonant spaces for volume preserving Anosov flows

UserGabriel Paternain, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Base loci of big and nef line bundles on irreducible symplectic varieties

UserUlrike Rieß, ETH Zürich.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 05 February 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Twisted orbital integrals and irreducible components of affine Deligne-Lusztig varieties

UserRong Zhou (Imperial College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 04 February 2020, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Characterizing weakly Schreier extensions of monoids

UserPeter Faul (University of Cambridge).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 04 February 2020, 14:15-15:15

Partial Differential Equations seminar

Variations on Gehring’s lemma

UserOlli Saari (Univ. of Bonn).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 03 February 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Inequalities on projected volumes

UserZarko Randelovic (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 30 January 2020, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Exterior algebras and local mirror symmetry

UserJack Smith, University of Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 29 January 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Distribution of Hecke eigenvalues

UserJasmin Matz (University of Copenhagen).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Finite primitive groups

UserBen Stratford, University of Warwick .

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 January 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Stable isoperimetry in lattice-like graphs

UserBen Barber (University of Manchester).

HouseMR12.

ClockThursday 23 January 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Higher local constants, local global principles, and the Langlands correspondence for GL(n)

UserGuy Henniart (Université Paris-Sud).

HouseMR12.

ClockWednesday 22 January 2020, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Groups acting improperly on cube complexes

UserJason Manning, Cornell.

HouseMR13.

ClockWednesday 22 January 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Mirrors of the Johnson-Kollár series

UserGiulia Gugiatti, Imperial College London.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 22 January 2020, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Stability of homomorphisms into symmetric groups

UserOren Becker (Cambridge).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 22 January 2020, 13:45-14:45

Category Theory Seminar

A Formal Approach to Generalisations of Monads

UserGabriele Lobbia (University of Leeds).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 21 January 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Exotic Lagrangian tori in Grassmannians

UserMarco Castronovo, Rutgers.

HouseMR13.

ClockWednesday 15 January 2020, 16:00-17:00

Discrete Analysis Seminar

Kakeya maximal estimates via real algebraic geometry

UserJonathan Hickman (Edinburgh).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 15 January 2020, 13:45-14:45

Algebra and Representation Theory Seminar

Dimension series and homotopy groups of spheres

UserLaurent Bartholdi (Göttingen, Lyon).

HouseMR12.

ClockThursday 19 December 2019, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Abstract Regular Polytopes

UserRob Nicolaides, University of Manchester.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 06 December 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Halfway to Rota's basis conjecture

UserAlexey Pokrovskiy (Birkbeck, University of London).

HouseMR12.

ClockThursday 05 December 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Quantum topology of Legendrian curves

UserFabian Haiden, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 04 December 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Complete Complexes and Spectral Sequences

UserEvangelos Routis, University of Warwick .

HouseCMS MR3.

ClockWednesday 04 December 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

p-adic L-functions via higher Hida theory

UserDavid Loeffler.

HouseMR13.

ClockTuesday 03 December 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Zariski-type spectra of localic rings and monoids

UserGraham Manuell (University of Edinburgh).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 03 December 2019, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Irrational Variants of Thompson's Group F

UserNick Winstone, Royal Holloway, University of London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 29 November 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Generalised Knight Tours

UserNikolai Beluhov (Stara Zagora).

HouseMR12.

ClockThursday 28 November 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Obstructing isotopies between surfaces in four-manifolds

UserHannah Schwartz, MPI Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 27 November 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Comparing obstructions to local-global principles for rational points over semiglobal fields

UserValentijn Karemaker, Utrecht University.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 27 November 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

The Erdos Sumset Conjecture

UserJoel Moreira (University of Warwick).

HouseMR5, CMS.

ClockWednesday 27 November 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Symmetric power functoriality for modular forms

UserJack Thorne.

HouseMR13.

ClockTuesday 26 November 2019, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

D Modules and rationality

Note the unusual time and day

UserLudmil Katzarkov (Miami).

HouseCMS MR14.

ClockTuesday 26 November 2019, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

An approximate version of Jackson's conjecture

UserYani Pehova (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 21 November 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Quasimorphisms on groups of diffeomorphisms

UserRichard Webb, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 20 November 2019, 16:00-17:00

Discrete Analysis Seminar

Approximation on the Cantor set and other related fractals

UserDemi Allen (University of Bristol).

HouseMR5, CMS.

ClockWednesday 20 November 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Dyadic approximation in the Cantor set

UserSam Chow (Warwick University).

HouseMR13.

ClockTuesday 19 November 2019, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Green's function estimates and the Poisson equation.

UserOvidiu Munteanu, University of Connecticut.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 18 November 2019, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Embedding of PSL(2,q) in exceptional groups of Lie type

UserAndrea Pachera, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 15 November 2019, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Homological representations for families of groups

UserArthur Soulié, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 13 November 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Moduli spaces of twisted k-differentials and Pixton's cycle

UserJohannes Schmitt, Universität Bonn.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 November 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Volume growth, random walks and electric resistance in vertex-transitive graphs

UserMatthew Tointon (University of Cambridge).

HouseMR5, CMS.

ClockWednesday 13 November 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Completed cohomology and the p-adic Langlands program

UserDavid Hansen.

HouseMR13.

ClockTuesday 12 November 2019, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Finite Singular Orbit Modules for Algebraic Groups

UserAluna Rizzoli, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 08 November 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Intersection sizes of linear subspaces with the hypercube

User Carla Groenland (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 07 November 2019, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Twisted equivariant D-modules on rigid analytic spaces

UserRichard Mathers (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 06 November 2019, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Bounding Betti numbers of real hypersurfaces near the tropical limit

UserKristin Shaw, University of Oslo.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 06 November 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Modern applications of classical number theory

UserCong Ling (Imperial College London).

HouseMR5, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 06 November 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

The Langlands-Shahidi method over function fields

UserLuis Lomelí.

HouseMR13.

ClockTuesday 05 November 2019, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Algebra PhD event

UserVarious speakers.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 01 November 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The (non-)concentration of the chromatic number

UserOliver Riordan (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 31 October 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

The spectrum of simplicial volume

UserNicolaus Heuer, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 30 October 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

About the categorical strong rationality conjecture for flopping curves

UserFrancesca Carocci, University of Edinburgh.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 30 October 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

The Scholze-Shin conjecture in some cases

UserAlex Youcis.

HouseMR13.

ClockTuesday 29 October 2019, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Some Classes of Generalized Graph Groups

UserMehmet Sefa Cihan, University of Essex.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 25 October 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Planar graphs: One graph to rule them all

UserMarthe Bonamy (University of Bordeaux).

HouseMR12.

ClockThursday 24 October 2019, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Decomposable Specht modules for Hecke algebras

UserLouise Sutton (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 23 October 2019, 16:30-17:30

Discrete Analysis Seminar

Forbidden bipartite configurations in subsets of finite groups

UserGabriel Conant (University of Cambridge).

HouseMR5, CMS.

ClockWednesday 23 October 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Parity conjecture for abelian varieties

UserVladimir Dokchitser.

HouseMR13.

ClockTuesday 22 October 2019, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Random Walks on Groups: Shuffling Cards and the Cutoff Phenomenon

UserOliver Matheau-Raven, University of York.

HouseCMS, MR9.

ClockFriday 18 October 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Cyclically Covering Subspaces in F 2 to the n

UserJames Aaronson (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 17 October 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Toposes for modified realizability

UserDr. Benno van den Berg (University of Amsterdam).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockThursday 17 October 2019, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Symplectic embeddings and infinite staircases

UserTara Holm, Cornell.

HouseMR13.

ClockWednesday 16 October 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Mirrors to punctured surfaces

UserEd Segal, University College London.

HouseCMS MR3.

ClockWednesday 16 October 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

On a problem of J.E. Littlewood on flat polynomials

UserJulian Sahasrabudhe (University of Cambridge).

HouseMR5, CMS.

ClockWednesday 16 October 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

j-invariant and Borcherds Phi-function

UserShu Kawaguchi (Doshisha University).

HouseMR13.

ClockTuesday 15 October 2019, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Finiteness properties of simple groups

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserRachel Skipper (Göttingen).

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Constructing a Hecke algebra for Thompson's group V

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserRichard Freeland (Cambridge).

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 15:15-15:45

Algebra and Representation Theory Seminar

Regular Irrational Subdivisions and Common Refinements

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserNick Winstone (Royal Holloway.

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 14:30-15:00

Algebra and Representation Theory Seminar

The family of Richard Thompson's Groups: something for (almost) everyone

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserBrita Nucinkis (Royal Holloway),.

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 13:00-14:00

Partial Differential Equations seminar

Eigenvalue estimates for magnetic Laplacians on Riemannian manifolds

UserNorbert Peyerimhoff (University of Durham).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 17 June 2019, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

Plectic weight filtration on Hilbert modular varieties

UserZhiyou Wu (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 11 June 2019, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Families of Drinfeld modular forms for GL(N)

UserMarc-Hubert Nicole (Montréal/Marseille).

HouseMR13.

ClockTuesday 04 June 2019, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Moduli of singular curves via non-reductive GIT

UserJoshua Jackson, Oxford.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 29 May 2019, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

Towards Batyrev duality for cluster varieties

Note the unusual day and time

UserTim Magee, Birmingham.

HouseCMS MR13.

ClockTuesday 28 May 2019, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

The eigencurve at Eisenstein weight one points

UserAlice Pozzi (UCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 May 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

On the Theory of Higher Subtopoi

UserEric Finster (Inria - Nantes).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 May 2019, 14:15-15:15

Partial Differential Equations seminar

Multipliers method for Spectral Theory

UserLucrezia Cossetti (Karlsruhe Institute of Technology, Germany).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 27 May 2019, 15:30-16:30

Partial Differential Equations seminar

The rigidity problem for perimeter inequalities under symmetrization

This is a joint ACA-GAPDE seminar

UserFilippo Cagnetti (University of Sussex).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 27 May 2019, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Vector fields and moduli of canonically polarized surfaces in positive characteristic.

Note the unusual date and time

UserNikolaos Tziolas (Cyprus).

HouseCMS MR3.

ClockFriday 24 May 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Degree conditions forcing oriented cycles

UserAndrzej Grzesik (Jagiellonian University).

HouseMR12.

ClockThursday 23 May 2019, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Self-dual cuspidal and supercuspidal representations

UserJeffrey Adler (American University).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 May 2019, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Emergence of Apparent Horizon in General Relativity

UserXinliang An (National University of Singapore).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 20 May 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Monochromatic tight cycle partition for 3-graphs

UserAllan Lo (University of Birmingham).

HouseMR12.

ClockThursday 16 May 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Blowing up extremal Poincaré type manifolds

UserLars Sektnan, UQAM / McGill.

HouseMR13.

ClockWednesday 15 May 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Quotients of higher dimensional Cremona groups

UserJérémy Blanc (Basel).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 May 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

p-adic unlikely intersections and rational points on curves

UserNetan Dogra (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 14 May 2019, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Localisation and delocalisation in the parabolic Anderson model

UserNadia Sidorova (University College London).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 13 May 2019, 15:00-16:00

Algebra and Representation Theory Seminar

On depth and the local Langlands correspondence

UserRoger Plymen (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 08 May 2019, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Prym varieties and Brill-Noether theory

UserYoav Len, Georgia Institute of Technology.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 08 May 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Random generation without CFSG

UserSean Eberhard (G-Research).

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 08 May 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Breuil--Mézard conjectures for central division algebras

UserAndrea Dotto (Imperial College).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 May 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Metric Algebra

UserMarcelo Fiore (University of Cambridge) .

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 May 2019, 14:15-15:15

Partial Differential Equations seminar

Scherk-like Translators for Mean Curvature Flow

UserFrancisco Martin (Universidad de Granada, Spain).

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 03 May 2019, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

Successive shortest paths

UserStefanie Gerke (Royal Holloway UL).

HouseMR12.

ClockThursday 02 May 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Squeezing Lagrangian tori in R^4

UserEmmanuel Opshtein, Strasbourg.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 May 2019, 16:00-17:00

Discrete Analysis Seminar

Prime number models, large gaps, prime k-tuples and the square-root sieve

UserKevin Ford (University of Illinois at Urbana-Champaign).

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 01 May 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

On the geometry of the Hodge-Tate period morphism

UserAna Caraiani (Imperial).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 April 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Lagrangian Clean Surgery and Projective Dehn Twists

UserWeiwei Wu, University of Georgia.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 April 2019, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Coordinate Deletion

UserEero Räty (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 14 March 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Cohomology of Torelli groups

UserOscar Randal-Williams, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 13 March 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Quantum uniformisation and Calabi-Yau algebras

UserMarta Mazzocco (Birmingham).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 March 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Local non-abelian Kummer maps for curves

UserAlexander Betts (Max Planck).

HouseMR13.

ClockTuesday 12 March 2019, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Maximal and Variational Fourier Restriction Theory

UserDiogo Oliveira e Silva, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 11 March 2019, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Homomorphisms between Specht modules of KLR algebras

UserGeorge Witty, University of East Anglia.

HouseCMS, MR21.

ClockFriday 08 March 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The graph Moran process

UserJohn Lapinskas (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 07 March 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Smoothing finite group actions on three-manifolds

UserJohn Pardon, Princeton.

HouseMR13.

ClockWednesday 06 March 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Measures on graphs and a Kazhdan’s theorem

UserFarbod Shokrieh, University of Copenhagen.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 06 March 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Supercuspidal representations modulo p

UserMarie-France Vigneras (Jussieu).

HouseMR13.

ClockTuesday 05 March 2019, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Index-energy estimates for Yang-Mills connections and Einstein metrics

UserCasey Kelleher (Princeton University).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 04 March 2019, 16:00-17:00

Partial Differential Equations seminar

Singularity theorems for W^{2,p}-metrics

UserMelanie Graf, University of Vienna.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 04 March 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The Graham-Pollak Problem for Hypergraphs

UserImre Leader (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 28 February 2019, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Derived categories of cubic fourfolds and non-commutative K3 surfaces

UserEmanuele Macri (Northeastern).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 27 February 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Selmer groups and some analytic quantities made from L-values for elliptic curves

UserMasato Kurihara (Keio University).

HouseMR13.

ClockTuesday 26 February 2019, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Internal Language of Higher Categories

UserKarol Szumiło (University of Leeds).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 26 February 2019, 14:15-15:15

Partial Differential Equations seminar

Landau Damping for the screened Vlasov-Poisson system on R^3: a lagrangian proof

UserDaniel Han-Kwan, Ecole Polytechnique & CNRS.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 25 February 2019, 16:30-17:30

Partial Differential Equations seminar

Strichartz estimates for the one-dimensional wave equation

UserRoland Donninger, University of Vienna.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 25 February 2019, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

New complete metrics with holonomy G_2

UserJohannes Nordstrom, Bath.

HouseMR13.

ClockWednesday 20 February 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

(e,d)-log canonical singularities

UserJoaquin Moraga, University of Utah.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 20 February 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Is a random polynomial irreducible?

UserDimitris Koukoulopoulos (Université de Montréal).

HouseMR11, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 20 February 2019, 13:45-14:45

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Tame but not exactly harmless

UserJoe Allen, University of Bristol.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 15 February 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

A stable arithmetic regularity lemma in finite abelian groups

UserCaroline Terry (University of Chicago).

HouseMR12.

ClockThursday 14 February 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Torus knots and rational homology balls

UserAna Lecuona, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 13 February 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Smoothing toroidal crossing varieties

UserHelge Ruddat, Hamburg.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 February 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Dynamical uniform boundedness and the abc-conjecture

UserNicole Looper (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 12 February 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Locally graded categories

UserPaul Levy (University of Birmingham).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 12 February 2019, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Special and Extra Special Groups

UserVladimir Vankov, University of Southampton.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 08 February 2019, 15:00-16:00

Algebraic Geometry Seminar

(COW) Standard Models of Low Degree del Pezzo Fibrations via GIT for Hilbert Points

UserMaksym Fedorchuk, Boston College.

HouseCMS MR9.

ClockThursday 07 February 2019, 17:00-18:00

Algebraic Geometry Seminar

(COW) Tree Compactifications of the Moduli Space of Genus Zero Curves

UserDiane Maclagan, Warwick.

HouseCMS MR9.

ClockThursday 07 February 2019, 15:30-16:30

Combinatorics Seminar

Cycle-complete Ramsey numbers

UserPeter Keevash (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 07 February 2019, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

(COW) Open-Closed Duality is Mirror to the Double Suspension

UserMichel van Garrel, Warwick.

HouseCMS MR9.

ClockThursday 07 February 2019, 14:00-15:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Jordan property for diffeomorphism groups

UserIgnasi Mundet i Riera, Barcelona.

HouseMR13.

ClockWednesday 06 February 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

The stationary open Gromov-Witten theory of (CP^1,RP^1).

UserRan Tessler (Weizmann Institute).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 06 February 2019, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

A new proof of the lattice property of the Tamari order

UserNoam Zeilberger (University of Birmingham).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 05 February 2019, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Analytic functions in Bernoulli percolation

UserAgelos Georgakopoulos (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 31 January 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Critical points of low index for the systole function

UserMaxime Fortier-Bourque, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 30 January 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Complements on log canonical fano varieties

UserYanning Xu (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 30 January 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

On $(\varphi,\Gamma)$-modules for Lubin-Tate extensions

UserOtmar Venjakob (Heidelberg).

HouseMR13.

ClockTuesday 29 January 2019, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Sharp eigenvalue estimates on degenerating surfaces.

UserMelanie Rupflin, University of Oxford.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 28 January 2019, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Discrete and free two-generated subgroups of SL2

UserMatthew Conder, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 25 January 2019, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Surface subgroups of cubulable hyperbolic groups

UserHenry Wilton, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 23 January 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

The non-archimedean SYZ fibration

UserJohannes Nicaise, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 23 January 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Finding three-term arithmetic progressions in dense sets of integers

UserThomas Bloom (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 22 January 2019, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Wegner estimate for the random breather model

UserMatthias Taeufer, Queen Mary University (London).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 21 January 2019, 15:00-16:00

Discrete Analysis Seminar

Non-proximal linear random walks on the torus

UserWeikun He, Hebrew University of Jerusalem.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 10 December 2018, 15:15-16:15

Discrete Analysis Seminar

Bounds for sets lacking x,x+y,x+y^2

UserSarah Peluse, Stanford University.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 10 December 2018, 13:45-14:45

Combinatorics Seminar

The number of symbols that forces a transversal

UserLiana Yepremyan (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 29 November 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Stabilization distance bounds from link Floer homology

UserAndras Juhasz, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 28 November 2018, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Univalent Universes of Sets

UserAndrew Pitts (University of Cambridge).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 27 November 2018, 14:15-15:15

Partial Differential Equations seminar

Bubbling analysis for closed and free boundary minimal hypersurfaces

UserReto Buzano (Müller), Queen Mary University of London.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 26 November 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Sheaves on Buildings, Homological Induction and Complexes of Groups

UserMark Butler, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 23 November 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Colouring the real numbers and sum-sets with repetitions

UserDaniel Soukup (Universioty of Vienna).

HouseMR12.

ClockThursday 22 November 2018, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Families of permutations with a forbidden intersection

UserDavid Ellis (Queen Mary UL).

HouseMR12.

ClockThursday 22 November 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Tropical Lagrangians and mirror symmetry

UserJeff Hicks, Berkeley & ETH.

HouseMR13.

ClockWednesday 21 November 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Hyperbolicity of moduli spaces and Hodge theory

UserYohan Brunebarbe, Université de Bordeaux.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 21 November 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Iwahori-Hecke algebras and measures for split Kac-Moody groups

UserRamla Abdellatif (Université de Picardie Jules Verne).

HouseMR13.

ClockTuesday 20 November 2018, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Uniqueness of the solution to the 2D Vlasov-Navier-Stokes system

UserAyman Moussa, Sorbonne Université (Paris).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 19 November 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Towards an upper bound for the number of composition factors of Specht modules.

UserDiego Millan Berdasco, Queen Mary University of London.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 November 2018, 15:00-16:00

Algebra and Representation Theory Seminar

On groups of finite upper rank

UserDan Segal (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 November 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Detecting exotic smooth structures in diffeomorphism groups

UserManuel Krannich, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 14 November 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A class of singularity of arbitrary pairs and log canonicalizations

UserKenta Hashizume (Kyoto).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 14 November 2018, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Matrix coefficients of finite groups

UserBen Green, University of Oxford.

HouseMR5, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 14 November 2018, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Variation of Iwasawa invariants in residually reducible Hida families

UserPreston Wake (IAS).

HouseMR13.

ClockTuesday 13 November 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Univalent Completion

UserIeke Moerdijk (University of Utrecht).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 13 November 2018, 14:15-15:15

Partial Differential Equations seminar

Diffusion and mixing in incompressible flows

UserMichele Coti-Zelati, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 12 November 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Cohomology of PSL(2,q)

UserJack Saunders, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 November 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Stability results for graphs containing a critical edge

UserAlexander Roberts (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 08 November 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

A Proper Mapping Theorem for coadmissible D-cap-modules

UserAndreas Bode (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 November 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Quantum cohomology and DAHA actions

UserCatharina Stroppel, Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 07 November 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A Ringel-Hall type construction of vertex algebras

UserDominic Joyce, Oxford.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 07 November 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Level raising for automorphic representations of GL(2n)

UserChristos Anastassiades (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 06 November 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

The largest K_s-free induced subgraph in a K_t-free graph

UserOliver Janzer (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 01 November 2018, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

On Mori fibre spaces of dimension 4 and their automorphism group

UserEnrica Floris, Université de Poitiers.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 31 October 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Where are the zeroes of a random p-adic polynomial?

UserXavier Caruso (CNRS).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 October 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

A Model Invariance Problem in Homotopy Type Theory

UserAnthony Bordg (University of Cambridge).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 30 October 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Computing With Permutation Representations of Finite Groups

UserRobert Chamberlain, University of Warwick.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 26 October 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Nonstandard Methods in Ramsey Theory

UserMauro Di Nasso (University of Pisa).

HouseMR12.

ClockThursday 25 October 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

The quantum Steenrod square

UserNicholas Wilkins, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 October 2018, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

No-Go Theorems for Distributive Laws

UserMaaike Zwart (University of Oxford).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 23 October 2018, 14:15-15:15

Algebra and Representation Theory Seminar

A counterexample to the first Zassenhaus conjecture

UserFlorian Eisele (City).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 October 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Convex cocompact actions of Coxeter groups

UserFanny Kassel, IHES.

HouseMR13.

ClockWednesday 17 October 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Berkovich approach to degenerations of hyper-Kähler varieties

UserEnrica Mazzon, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 17 October 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

l-adic local systems over a curve

UserHongjie Yu (IMJ-PRG).

HouseMR13.

ClockTuesday 16 October 2018, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Cylindrical Estimates for High Codimension Mean Curvature Flow

UserHuy The Nguyen, Queen Mary University London.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 15 October 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Theorems of Caratheodory, Helly, and Tverberg without dimension

UserImre Bárány (UCL and Rényi Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 11 October 2018, 15:00-16:00

Algebra and Representation Theory Seminar

The ideal structure of solvable Iwasawa algebras

UserAdam Jones (Oxford) .

HouseMR12.

ClockWednesday 10 October 2018, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Curves, maps, and singularities in genus one

UserDhruv Ranganathan (MIT/Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 10 October 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Cohomologies of stacks of shtukas

UserCong Xue (Cambridge).

HouseMR11.

ClockTuesday 09 October 2018, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Singularity formation and bubbling in nonlinear diffusions

UserManuel del Pino, University of Bath.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 08 October 2018, 15:00-16:00

Category Theory Seminar

Dagger limits

UserMartti Karvonen (University of Edinburgh).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 18 September 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Averages of Characteristic Polynomials from Classical Groups and L-functions

UserAlexander Gamburd (The Graduate Center, CUNY).

HouseMR11.

ClockTuesday 12 June 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

The Junta Method for Hypergraphs

UserNoam Lifschitz (Bar-Ilan University).

HouseMR13.

ClockThursday 31 May 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Milnor fiber complexes and some representations

UserAlexander Miller (Vienna).

HouseMR12.

ClockWednesday 30 May 2018, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Pseudolattices, del Pezzo surfaces, and fibrations over discs.

UserAlan Thompson, Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 30 May 2018, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Complete Graphs with No Rainbow Tree

UserPeter Wagner (University of Rostock).

HouseMR13.

ClockThursday 24 May 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Stable diffeomorphisms of 4-manifolds

UserMark Powell, Durham.

HouseMR13.

ClockWednesday 23 May 2018, 16:00-17:00

Partial Differential Equations seminar

On the uniqueness of graphical mean curvature flow

UserMariel Sáez, Pontificia Universidad Catolica de Chile.

HouseCMS, MR21.

ClockTuesday 22 May 2018, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

On the automorphy of 2-dimensional potentially semistable deformation rings of $G_{Q_p}$

UserShen-Ning Tung (Universität Duisburg-Essen).

HouseMR13.

ClockTuesday 22 May 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Sets of integers with many solutions to a linear equation

UserJames Aaronson (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockThursday 17 May 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

An analogue of the curve complex for Garside groups

UserBertold Wiest (Université de Rennes 1).

HouseMR13.

ClockWednesday 16 May 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Vanishing theorems for Siegel modular varieties of infinite Gamma_1-level

UserChristian Johansson (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 15 May 2018, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

CANCELLED - Semiclassical analysis and kinetic equations

UserFrédéric Hérau, Université de Nantes .

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 14 May 2018, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Detecting splittings of hyperbolic groups

UserBenjamin Barrett (Cambridge).

HouseMR13.

ClockWednesday 09 May 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Examples of tropical-to-Lagrangian correspondence

UserGrigory Mikhalkin, University of Geneva.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 09 May 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Representations of p-adic groups

UserJessica Fintzen (Cambridge / IAS / Michigan).

HouseMR13.

ClockTuesday 08 May 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Minimum saturated families of sets

UserMatija Bucic (ETH Zurich).

HouseMR12.

ClockThursday 03 May 2018, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Cross-intersecting families

UserPeter Borg (University of Malta).

HouseMR12.

ClockThursday 03 May 2018, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Vanishing theorems on globally F-regular varieties

UserShunsuke Takagi (Tokyo).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 02 May 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Arithmetic of rational points and zero-cycles on Kummer varieties

UserRachel Newton (University of Reading).

HouseMR13.

ClockTuesday 01 May 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

New methods for left exact localizations of topoi

UserMathieu Anel (Université Paris Diderot).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 April 2018, 14:15-15:15

Partial Differential Equations seminar

Dynamics, dispersion and control of Schrödinger equations

UserFabricio Macià, Universidad Politécnica de Madrid.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 23 April 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Graphons and Graphexes as Limits of Sparse Graphs: Part II

UserChristian Borgs (Microsoft Research New England).

HouseMR12.

ClockThursday 05 April 2018, 15:30-16:30

Combinatorics Seminar

Graphons and Graphexes as Limits of Sparse Graphs: Part I

UserJennifer Chayes (Microsoft Research New England).

HouseMR12.

ClockThursday 05 April 2018, 14:30-15:30

Partial Differential Equations seminar

Auction Design via Optimal Transportation

UserConstantinos Daskalakis (MIT).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 26 March 2018, 16:30-17:30

Partial Differential Equations seminar

Beyond the Hoermander condition

UserMichela Ottobre, Heriot Watt University.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 19 March 2018, 16:30-17:30

Partial Differential Equations seminar

Strichartz estimates for the kinetic transport equation

UserSusana Gutierrez. University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 19 March 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Towards a Hecke algebra for fundamental groups of graphs of groups

UserRichard Freeland, Univserity of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 March 2018, 15:00-16:00

Category Theory Seminar

Elementary embeddings for category theory

UserAndrew Brooke-Taylor (University of Leeds).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 13 March 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Height and relational complexity for finite permutation groups

UserBianca Loda, University of South Wales.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 March 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Polynomial configurations in sets of positive upper density

UserMohammad Bardestani (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 08 March 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

The Saxl graph of a permutation group

UserTim Burness (Bristol).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 March 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Lp-restriction of eigenfunctions to random Cantor type sets

UserSuresh Eswarathasan, Cardiff.

HouseMR13.

ClockWednesday 07 March 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Cancelled due to industrial action

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR13.

ClockTuesday 06 March 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Comonad cohomology of track categories

UserSimona Paoli (University of Leicester).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 06 March 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Discrete and free 2-generated subgroups of SL(2,R)

UserMatthew Conder, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 02 March 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Generalized sum-product phenomenon and group configurations

UserEmmanuel Breuillard (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 01 March 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 28 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Stable diffeomorphisms of 4-manifolds - POSTPONED

UserMark Powell, Durham.

HouseMR13.

ClockWednesday 28 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Nonvanishing and a canonical bundle formula in positive characteristic

UserJakub Witaszek (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 28 February 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Character varieties and (\varphi_L,\Gamma_L)-modules

UserPeter Schneider.

HouseMR13.

ClockTuesday 27 February 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Hypergraph Saturation Irregularities

UserNatalie Behague (QMUL) .

HouseMR12.

ClockThursday 22 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 21 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Bundles with fiberwise negatively curved metrics

UserMauricio Bustamante, Augsburg.

HouseMR13.

ClockWednesday 21 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Nef cones of Hilbert schemes of points via Bridgeland stability

UserBarbara Bolognese (Sheffield).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 21 February 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Minimal models for rational functions in a dynamical setting

UserNils Bruin (Simon Fraser University).

HouseMR13.

ClockTuesday 20 February 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

What does it mean to be Hopf?

UserIgnacio Lopez Franco (Universidad de la República).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 20 February 2018, 14:15-15:15

Partial Differential Equations seminar

Dispersion for the wave and the Schrodinger equations outside strictly convex obstacles

UserGilles Lebeau, University Nice Sophia-Antipolis.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 19 February 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

An Introduction to Cluster Categories of Type A

UserAmit Shah, University of Leeds.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 February 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Borel Local Lemma

UserOleg Pikhurko (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 15 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Basic Sets and Perfect Isometries

UserJean-Baptiste Gramain (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

On symplectic stabilisations and mapping classes

UserAilsa Keating, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 14 February 2018, 16:00-17:00

Please see above for contact details for this list.

 

© 2006-2022 Talks.cam, University of Cambridge. Contact Us | Help and Documentation | Privacy and Publicity